Retro Vianoce: Na ktorý baliaci papier si spomínate vy?

Dalito.sk/Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk
DALITO -

Asi sa všetci zhodneme na tom, že pekne zabalené darčeky nielen pod vianočným stromčekom významne ovplyvňujú vzácnu atmosféru akýchkoľvek cirkevných aj rodinných sviatkov. Dokonalo aj nedokonalo naaranžované darčeky aj pod stromčekom sú jednoducho neodmysliteľnou súčasťou vianočnej harmónie. Dnes aj v minulosti.

Mnohí si ešte spomínajú aj na časy a mnohí to tak možno zo zvyku robia ešte dodnes, ako pred rokom 1989 pomaličky odbaľovali vianočné darčeky. Nie preto, aby si čo najdlhšie vychutnali vianočné napätie z prekvapenia, ale aby nepoškodili baliaci papier, ktorý potom mohli použiť rodičia aj o rok a možno aj dva. Všetko záviselo od opatrnosti.

retro Vianoce
Retro 2018: všetky vzorky baliaceho papiera, ktoré boli v tom čase na trhu/foto: Dalito.sk

Pozor na ten baliaci papier!

„Pozor na ten baliaci papier!“ bolo počuť z domácnosti možno viac, ako nadšené výkriky detí z darčekov. Rodičia dokonca baliaci papier počas normalizácie aj zlepovali do pôvodného stavu. Nielen ten bol totiž nedostatkovým tovarom. A dobre robili, lebo psychologická štúdia z roku 1992 zistila, že to nemrhanie prírodnými zdrojmi nie je možno úplne zbytočné. Štúdia totiž ukázala, že zabalené darčeky spôsobujú vrúcnejší vzťah obdarovaných ľudí k veciam vo vnútri. Zabalený darček totiž vyvoláva pozitívne pocity a prispieva k lepšej nálade i krajším spomienkam.

Pred rokom 1989 si len málokto dovolil rozbaľovať darčeky ako dnes. Teda čím viac papier pri rozbaľovaní roztrhám, tým väčšiu radosť z darčeka od Ježiška (kedysi aj Deda Mráza) mám.

retro Vianoce
Vianočná výzdoba v obchodnom dome počas socializmu. Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Rovní a rovnejší

V časoch normalizácie bolo na československom socialistickom trhu iba zopár druhov baliaceho papiera, však si všetci museli byť predsa rovní.  A tak si celá krajina nerozbaľovala len rovnaké darčeky, ale často aj rovnako zabalené. Ak papier mamy nezohnali, niektoré to vyriešili tak, že ušili akési vianočné vrecia, z ktorých potom deti so zatvorenými očami vyberali darčeky postupne. Rovnejší boli len tí, ktorým komunisti vydali cestovné doložky na Západ. Ak baliaci papier náhodou došiel definitívne a niekedy aj látky, pod stromčekom neboli výnimočné ani darčeky zabalené v novinách Rudé právo alebo Večerník. O stuhách, ako ich poznáme dnes, ste mohli tak maximálne snívať.

 

retro Vianoce
Retro výzdoba obchodného domu Kotva na výstave Retro 2018/foto: Dalito.sk

Vtedy aj dnes

Tak ako vtedy, tak aj dnes sú zabalené darčeky vo vianočnom baliacom papieri často vyvrcholením výnimočného vianočného dňa či večera. Však kto by sa nepotešil, keď si na krásnej krabici nájde svoje meno. Hlavne ak poslúchal. Či už patríte medzi najagresívnejších trhačov papiera, alebo si darček precízne odbaľujete pomaličky, je to práve baliaci papier, ktorý dotvára dokonalú atmosféru Vianoc. Vtedy a aj dnes.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)