Richard Takáč: „Prievidza potrebuje mať primátora doma, nie v Bratislave.“
Má 36 rokov a je členom politickej strany SMER-SD. Richard Takáč napriek turbulentnému obdobiu stranu nemení a kandiduje za ňu na post primátora Prievidze. Rodné mesto miluje, chce preň urobiť viac a vylučuje, že je to prestupná stanica do vrcholovej politiky. Tak ako mnohí z Hornej Nitry, aj on pochádza z baníckej rodiny. Podnikateľ a poľnohospodársky inžinier chápe, že aj príbehu tradičnej banskej výroby raz odzvoní, všetko sa však podľa neho musí robiť s rozumom. Aby sa jedného dňa nestalo to, čo pred rokmi v Ostrave, ktorá na nepremyslené kroky politikov dopláca dodnes. Z frustrácie zo zatvorenia “dolov” sa tam mnohí ľudia nevedia spamätať dodnes.
Narodili ste sa 10. mája v znamení Býka. O týchto ľuďoch sa hovorí, že sú veľmi šikovní a idú si za svojím cieľom. Cítite to rovnako?
Hmmm, horoskopy síce neriešim, ale keď to tak vravíte… (úsmev)
Politika už nemá na Slovensku dobré meno. Napriek tomu chcete ísť do toho. Prečo?
Fascinovala ma ešte na vysokej škole. Zvlášť regionálna, lebo tam človek vie viac reálne ovplyvniť to, čo reálne vidí a prežíva. Nie ako vo veľkej politike, že pripravíte zákon, ktorý, ak vôbec príde do života a trvá to až roky. V komunálnej politike viete denne po sebe niečo zanechať. Opraviť chodník, cestu, urobiť niečo užitočné… Aktívne sa jej venujem od roku 2010, kedy som sa stal poslancom mestského zastupiteľstva v Prievidzi, o tri roky neskôr poslancom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a zároveň jeho podpredsedom. Asi mi ľudia dôverujú, keď som aj aktuálne poslancom mesta a TSK s dvojnásobným počtom hlasov v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami. Takže, ľudia podľa mňa veľmi neriešia, z ktorej strany ste, ale čo a ako robíte.
Tak prečo pozícia primátora?
Ako poslanec síce môžem veci verejné ovplyvňovať, ale z pozície primátora je miera rozhodovania i zodpovednosti podstatne vyššia. Tu nastupuje politika. Ako podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja som videl, ako sa dá ovplyvniť chod kraja. Prebrali sme ho totálne zadlžený, bojnická nemocnica pre 200 tisíc ľudí krachovala, školy boli bez rekonštrukcií, mali sme zdevastované cesty. Dokázali sme procesy nastaviť tak, že sme rozumne šetrili, nezobrali jediný nový úver, pritom sme splácali zdedené úvery, ale zároveň sme výrazne investovali. Napríklad len do spomínanej nemocnice takmer 13 miliónov eur. Vďaka otvorenosti, novým projektom ako Zelená župa, vďaka moderným prístupom sme sa stali podľa Transparency International Slovensko najtransparentnejším krajom roka 2016. A v tomto je ten rozdiel medzi poslancom, ktorý procesy svojím postojom podporuje a primátorom či županom, ktorý ich kreuje, navrhuje a zodpovedá za ne.
To ste sa vedeli všetci preniesť cez politické trička a naozaj niečo robiť aj pre voličov?
Je to takmer slovenský unikát, ale tak to naozaj bolo. Stačí si pozrieť štatistiky hlasovania. Keď je politik, ja tomu hovorím, že normálny a vidí, že ide o naozaj užitočné veci, ktoré občanom naozaj pomáhajú, tak nemá dôvod hlasovať proti.
Takže, keď vyhráte, budete “normálny” primátor a nezabudnete na ľudí?
Príde mi to úplne prirodzené, pretože chcem život Prievidžanov zlepšiť. A veru, je čo zlepšovať.
Voliči však už predvolebným sľubom málo veria. Pred voľbami politici nasľubujú aj nemožné a do roka často vyplávajú ich reálne osobné záujmy.
Nehádžme všetkých do jedného vreca. Tento pohľad je možno skreslený aj tým, že do veľkých médií sa prevažne dostávajú len kauzy veľkej politiky. Trúfam si povedať, že poznám komunálnu politiku a v nej veľa primátorov a starostov, ktorí sú úspešní, za ktorými sú reálne výsledky a ktorí pre svoje mesto či obec robia maximum. Chcem patriť medzi nich. Áno, aj mňa ako regionálneho politika hnevajú určité veci, ktoré sa dejú. Aj ja niekedy radšej vypnem televízor, lebo sa už nemôžem pozerať na to, čo sa naprieč celým politickým spektrom, či v parlamente deje.
Čiže aj v SMERe-SD?
Nikdy a nikde nie je nič ideálne. A ak chcete niečo dosiahnuť, robíte aj chyby, tak ako všetci. Netreba tiež zabúdať na to, že sme spravili aj veľmi veľa dobrého. Som presvedčený, že regionálna politika nie je o straníckom tričku, ale o poznateľnosti regiónu, prehľade a schopnosti pomôcť tam, kde treba. A toto platí aj o Prievidzi.
Napríklad?
Mňa veľmi trápi, že sa z Prievidze vytratil rodinný, komunitný život aj súdržnosť. Pripisujem to práve tomu, že už druhé volebné obdobie máme primátorku, ktorá sedí aj v parlamente a preferuje úplne iné záujmy, vrátane straníckych. Tým pádom je jej pohľad z Bratislavy na život v Prievidzi rozmazanejší. Z Bratislavy do Prievidze je oveľa ďalej, ako keby ste pracovali a žili celé dni v Prievidzi a pre Prievidzu. Asi to má logiku ak poviem, že ľudia potrebujú primátora, ktorý sa plnohodnotne venuje mestu. Keď ho každý deň stretnú na ulici a obrazne povedané dokážu sa ho chytiť. Spoločenský život a akási súdržnosť sa u nás jednoducho vytratili. Viem, o čom hovorím, som Prievidžan každý deň. Poznáte ten pocit, keď niečomu chýba šťava, viac života, také, že – poďme urobiť niečo spontánne, spoločne…?
Na vašom sociálnom profile som si všimla, že často varíte guláš…
(smiech) Áno, vidieť, že ste sa na mňa pripravili. Aj to je jedna z mnohých vecí, čo suplujeme za primátorku, ktorá sedí v Bratislave. Pritom, bože chráň, netvrdím, že guláš variť nevie… (smiech) Snažím sa organizovať aj spoločný zber odpadkov, upratovanie lesoparku, osádzanie lavičiek. Je to aj o folklórnych slávnostiach a podávaní drotárskych halušiek, aj o varení toho guláša na olympijskom dni denných centier… Toto je komunitný život, nie na hradnom vrchu v Bratislave. Toto je oveľa viac ako fototermín, úsmev do objektívu plus slávnostný príhovor na pódiu. Nerád sa dívam na ľudí zhora, úprimne verím v komunitný život a chcem ho do Prievidze vrátiť. Ako podpredseda TSK som toto zažil v mnohých obciach regiónu a nevidím dôvod, prečo by ľudia nemohli mať k sebe bližšie aj v Prievidzi. Je to asi jeden z dôvodov, prečo dochádza k vyľudňovaniu Prievidze.
Poznáte pesničku – Najväčšia diera je Prievidza?
Poznám, ďakujem, nemusím, a nielen preto, že som lokálpatriot. Prievidza a diera? Určite nie je! Hoci som smutný, že diery v mestských cestách a na chodníkoch sa aranžujú len vo volebnom roku. Veľmi ma ako poslanca mrzí, že takmer každý rok si mesto berie úver, pričom príjem do mestskej kasy z podielových daní stále stúpa. Pritom po vzore TSK môže aj naše mesto hospodáriť lepšie. Napríklad rok 2010 bol pre Prievidzu veľmi zlý z pohľadu príjmu podielových daní. Do rozpočtu prišlo iba 9 miliónov eur. Dnes je to dvakrát toľko, teda 18 miliónov a mesto napriek tomu úvery berie, mizerne čerpá eurofondy, vlastne takmer nečerpá… Takže evidentne tu niečo nefunguje. Pozrite sa trebárs na finančnú kondíciu a výsledky Nového Mesta nad Váhom, tak prečo sa to nedá aj v Prievidzi? Dá sa to a ľudia si zaslúžia, aby starostlivosť zo strany mesta pociťovali každý, nielen vo volebný rok.
Ak sa stanete primátorom, nebude vás lákať parlament?
Určite nie. Verejne som deklaroval pri ohlásení kandidatúry, že nemám záujem o veľkú politiku. Chcem s naším mestom žiť každý deň, aby som reálne poznal problémy a potreby jeho obyvateľov. Byť doma len na návšteve, to by ma nenapĺňalo.
Pred voľbami zavrhnú prienik do veľkej politiky mnohí kandidáti, ale tá je taká ľúbivá…
Kto ma pozná, vie, že čo sľúbim, aj splním. Čo poviem, platí a vždy som sa snažil hovoriť na rovinu, hrať fér. Som z obyčajnej robotníckej rodiny, vážim si maličkosti. Politika ma neživí, pracujem aj manuálne. S priateľkou podnikáme, takže okrem toho, že sedím v kancelárii, často sa prezliekam do pracovného, nakladám a rozvážam sedačky. Aj takto “vyfintený” sa denne stretávam s Prievidžanmi a počul som od nich aj také, že stretnúť politika v montérkach, na schodoch so sedačkou, je ako zázrak. Ľudia vedia, kto som, poznajú ma, na nič sa nehrám.
Ako by ste pomohli trebárs podnikateľom v meste, a tým aj samotnej Prievidzi?
S daňovými úľavami a odbúraním byrokracie asi nie, to je o veľkej politike. Ale vedel by som ich určite regionálne zvýhodniť. Máme námestie, pod ktorým je podpísaný každý primátor asi tak, že dnes tam po 17- tej hodine „skapal pes“. Pani primátorka tam napríklad za pol milióna eur urobila fontánu, ktorá často nefunguje a v lete sa v nej kúpu bezdomovci, dokonca si tam dvaja motorkári raz umývali ich tátoše. Iste, nemôžeme sa prirovnávať k životu v Bratislave, ale minimálne ho vieme aj na našom námestí spoločensky naštartovať. Aj tu je priestor pre realizáciu malých podnikateľov, kreatívcov. A v obrátenom garde – je povinnosťou mesta vymyslieť možnosť, ako dostať ľudí zo shopping centra práve na námestie. Prievidžania často žartujú, že keď dnes niekoho zabudnete v piatok po piatej večer na námestí, tak ho tam v pondelok ráno nájdete. Takže, viac života, zasiať tradíciu, dobré nápady, komunitné akcie, ale aj zefektívniť parkovanie a hlavne – venovať sa tejto téme systémovo.
Prievidza, to sú v prvom rade baníci. Hornej Nitre však dochádzajú zásoby, mení sa aj doba energie. Aby baníci nestratili prácu, musí ich dotovať štát. Ide o rezort, od ktorého vyspelá Európa už upúšťa. Ak ste aj vy za zatvorenie baní, veľmi sociálne to nevyzerá…
Tu sás opravím. Som možno jediný politik, ktorý sa verejne postavil na stranu baníkov a som za najmiernejší, najsociálnejší a najbezbolestnejší spôsob ukončenia banskej činnosti. Lebo je taká doba. Na druhej strane, Ostrava je príkladom, ako zlým rozhodnutím politici ovplyvnili život generácií rodín. Ukončenie banskej výroby na Hornej Nitre je nesmierne náročná, dnes aj veľmi populárna téma, ktorej sa však málokto rozumie a mnohí to hrajú na Einsteina. Som rád, že Európska komisia stanovila pilotné projekty pre útlm baníctva, vrátane Hornej Nitry. Jednoducho to musí byť postupné, systémové riešenie a dobre naplánované. Aktuálne sa vyrojilo veľa politikov s patentom na rozum, čo doteraz ťažko hľadali Prievidzu a Hornú Nitru na mape. Nabíjajú si politický kapitál v štýle, že bane treba zavrieť z večera do rána, zamknúť ich ako firmu, zhasnúť svetlo, zahodiť kľúčik a vybavené. Bohužiaľ, za týmto nie je žiadne rácio, iba politika.
Nie je to aj pre preslávený „alobal“, teda podozrenie z veľkej korupcie práve zo štátnych dotácií, teda nás všetkých?
Táto téma je pre všetkých slušných politikov, lebo takých je veľká väčšina, nepríjemná. A ostala visieť vo vzduchu, keďže vážne obvinenia boli na druhý deň stiahnuté. Ja to nemám prečo vysvetľovať. Môj otec aj dedo boli baníci. Mrzí ma, že vyše storočná tradícia na Hornej Nitre sa vo finále spája s rovnicou „bane=alobal“. Pritom nič nie je preukázané, ani podložené, iba politicky zneužívané. Veď práve vďaka baniam náš región žije. Veď mestá Handlová, Nováky, Prievidza napredovali práve vďaka ťažbe uhlia. To sa o pár rokov skončí a ľudia si budú pamätať už iba alobal? Veľmi ma to mrzí a nie je to fér.
Ak by bane teraz zatvorili, ako by to podľa vás vyzeralo v Prievidzi?
Určite by asi dvetisíc ľudí okamžite skončilo na úrade práce. Neviem si dosť dobre predstaviť, čo by nastalo v rodinách, kde baníci nezarábali 500 eur, ale oveľa viac. Čo ďalej, keď majú dve-tri deti, aj úvery a zo dňa na deň ostanú na ulici. Región by to totálne položilo. Viem, že koniec banskej výroby sa blíži a vedia to aj baníci, ale… Na to treba región pripraviť. Preto už teraz Trenčiansky samosprávny kraj zbiera a finalizuje projekty, ktoré zafinancuje vláda aj EÚ, aby baníkom, ktorí prídu o prácu, pomohli zaradiť sa do iných projektov, im primeraných. Nemôžu ísť predsa robiť ošetrovateľov, ako niekto navrhol. To sú tvrdí chlapi, preboha, ktorí môžu opravovať vagóny a nie ošetrovať ľudí. Alebo iný opozičný politik povedal: pristavíme vlak a budeme ich zvážať do automobilky. To môže povedať len človek, ktorý v bani v živote nebol a živého baníka nikdy nevidel. Sú to chlapi vyformovaní tvrdou prácou, ktorých si neviem predstaviť za linkou spájať kábliky. Baník potrebuje tvrdú strojársku prácu. Súčasné vedenie mesta Prievidza podalo štyri projekty pre ďalšie uplatnenie baníkov – jedným z nich bol domov sociálnych služieb. Že to vôbec niekomu napadlo, čo to má spoločné s útlmom baníctva a ukončením ťažby? Alebo projekt zábavného parku v meste, o ktorom sa hovorí už asi desať rokov. No neviem si predstaviť baníka, ako stojí pri tobogane… Nereálny nie je návrh druhej etapy priemyselného parku, ale závisí od toho, aké firmy sa tam nasťahujú.
Prečo ostávate ešte v SMERe pri všetkých tých kauzách, ktoré musí vedenie strany vysvetľovať verejnosti?
Nie som typ človeka, ktorý uteká z bojiska. Pre mňa je SMER-SD z hľadiska pôsobenia v politike strana, ktorá má ako jediná sociálne cítenie – a to mi je najbližšie. Pochádzam zo skromnej rodiny, mamina je predavačka v obchode, ocino je už ako baník na dôchodku. Celý život som sa stretával s bežnými ľuďmi a ich sociálnymi problémami. Takže SMER-SD pre mňa bola a ostáva jediná vhodná voľba.
Ľudia sa vás nepýtajú na kauzy čelných predstaviteľov strany? Nebojíte sa, že to voliča ovplyvní aj v komunálnych voľbách?
Samozrejme, že pýtajú. Viete, sú rôzne typy ľudí. Takí, čo vás nepoznajú, ale vnímajú vašu prácu a povedia – super. Potom sú takí, čo vás nepoznajú a nadávajú, ale keď sa zoznámite, zmenia názor a povedia: normálny človek, ktorému záleží na fungovaní mesta. Samozrejme, sú aj takí, čo berú slovo „smerák“ v a priori ako nadávku. S nimi môžete debatovať do rána, dať im argumenty, ale nikdy nezmenia názor, lebo to majú zaškatuľkované. Najpočetnejšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí ma poznajú, fandia mi a podporujú ma. Vážim si to a ďakujem im. V živote som sa naučil posudzovať ľudí na základe osobnej skúsenosti a nesúdiť ich podľa rečí iných.
Prečo by obyvatelia Prievidze mali voliť práve vás?
Ľudia si vyberú alternatívu. Tí, čo ma poznajú vedia, že to s mestom myslím úprimne a dobre. Mám skúsenosti z regionálnej i komunálnej politiky, dôverne poznám problémy, ktoré mesto má i výzvy, ktoré ho čakajú. Som Prievidžan telom i duchom. Rád sa inšpirujem politikmi, ktorí niečo dokázali. Vysokú školu z praktickej politiky a more skúsenosti mi dala práca podpredsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja. A že sa dajú urobiť zázraky, potvrdzuje skok z posledného miesta na prvé v rebríčku najtransparentnejší kraj. A že sa to dá vďaka odbornosti, prehľadu a kvalitnému manažmentu, bez ohľadu na stranícke tričko, potvrdzuje súčasný župan, člen strany SMER-SD, ktorý získal v posledných voľbách polovicu všetkých hlasov v kraji. O tom, že kraj napreduje, niet pochýb a v tomto je župan Baška pre mňa veľkým vzorom. Takto chcem fungovať aj ja, ako primátor Prievidze.
Meškáte na stretnutia?
(smiech) A to máte odkiaľ?! Veď dnes som bol presný…Áno, občas meškám, ale zväčša som v tom nevinne. Mám talent sa zakecať, aj päťminútovku centrom Prievidze viem bez problémov natiahnuť na polhodinu. Asi som komunikatívny typ, ľudia ma často zastavujú a ich názor je pre mňa dôležitý. Budem si musieť prestaviť hodinky dopredu. Lebo radšej o hodinu skôr ako minútu po funuse. A to platí aj o našom meste.