Šimkovičová je nástrojom Ficovej pomsty a robí za neho špinavú prácu

Súsošie Svätopluka na Bratislavskom hrade/foto: archív Dalito

Fico kultúre nikdy nerozumel, nikdy ju nepotreboval a nikdy sa o ňu nezaujímal. Teda okrem takého gýčového predstavenia, akým bolo veľkolepé odhalenie genitálií Svätoplukovho koňa na Bratislavskom hrade.

Propagandistické gýče

Popravde ani na tom hrade vlastne nešlo o umenie. Šlo o Fica a o jeho politický marketing. Podobne ako keď komunisti veľkolepo odhaľovali kadejaké propagandistické gýče, ktoré nazývali umením. Pokrokovým socialistickým umením. Títo len slovo socialistické vymenili za národné. Gýč ako gýč, tuposť ako tuposť.

Fico rozumie len sile, moci a peniazom. A propagande. Ako kovaný komunista preto tak miluje Rusko a Putina, lebo to je práve ten obraz sily, moci a propagandy. Nie ako Západ, kde sa hovorí o demokracii, rešpekte a tolerancii. To nie je nič pre neho. Teda len v miere, v akej odtiaľ tečú eurofondy. Lebo prachy sú prachy a biznis je biznis.

Z Robertka vo vytržení

Raz za čas si dopraje aj estrádu pred publikom, ktoré navozia autobusmi z priľahlých miest, mestečiek, dedín a lazov. Babičky majú výlet zadarmo, zájdu do veľkého mesta a vidia svojho Robertka, z ktorého sú vo vytržení ako kedysi z Mečiara. Fica to síce obťažuje, on predsa len miluje mladšie ročníky, ale zas miluje aj reflektory a je vo vytržení, keď môže autenticky nadávať a nenávidieť kritikov a ešte mu za to aj nadšene tlieskajú.

Toto je tá jeho „kultúra“. Toto je tá kultúra voličov Smeru, SNS a dezinfoscény. Kultúra ponižovania druhých, kultúra nenávisti, kultúra moci a propagandy. A kultúra pomsty. Urážať, ponižovať, nenávidieť, zastrašovať a demotivovať. Preto je pre neho Martinka z Kittsee taká dôležitá. Funkciou dodal hviezde dezinfoscény väčší pocit výnimočnosti a záslužnosti. Pocit vzácnej osobnosti. A ona je nástrojom jeho pomsty, predĺženou rukou a robí za neho špinavú prácu. Voči skutočnej kultúrnej obci, voči kritikom i voči novinárom. Navyše ona v tom nepotrebuje úkolovať. Je autentická, je sama sebou.

Mentálna izolácia

Vo svete je to na smiech, no ich svet je tu doma, v dobrovoľnej reálnej i mentálnej izolácii od skutočného umenia a skutočnej kultúry. Tušia, že takúto príležitosť už asi nebudú mať. Preto budú stále útočiť, spochybňovať petície, znevažovať kritikov. A preto Fico Šimkovičovú vždy podrží. Teda vlastne dovtedy, kým je táto koalícia pevná a kým Danko vyskakuje len v určených limitoch.

Zatiaľ to ani dnes ani zajtra nezmeníme. No vytrvalosť na námestiach a podpísanie petície za odstúpenie ministerky kultúry však vonkoncom nie je málo. Dokonca je to niečo, čo nečakali, táto sila nemlčiacej masy ich zaskočila. Preto sú z toho nervózni, hoci nervozitu zakrývajú. Preto to všetko spochybňujú. Tak nech sa páči. My neuhneme, ani nikam neodchádzame.

(Ak vás komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Môže vás zaujať: