Slovensko má ME v šachu, Lukáš Sebastián Kostolanský to dokázal po 42 rokoch

Dalito.sk/Slovenský reprezentant Lukáš Sebastián Kostolanský získal v sobotu zlatú medailu na domácich majstrovstvách Európy mládeže v šachu v kategórii Open do 14 rokov./foto: zdroj: Milujemesach
DALITO -

Slovenský reprezentant Lukáš Sebastián Kostolanský získal v sobotu zlatú medailu na domácich majstrovstvách Európy mládeže v šachu v kategórii Open do 14 rokov. Po 42 rokoch tak zopakoval rovnaký úspech ako jeho tréner Ľubomír Ftáčnik.

Majstrovstvá Európy v šachu mládeže na domácej pôde priali mladým šachistom zo Slovenska. Najlepšie sa darilo práve 13-ročnému Sebastiánovi Lukášovi Kostolanskému, ktorý v o rok staršej kategórii získal zlatú medailu a stal sa Majstrom Európy medzi chlapcami do 14 rokov. Okrem neho získal výborné 5. miesto aj 16-ročný Trnavčan Samir Sahidi, ktorý sa celý turnaj držal nielen na čele, ale dokonca aj vo vedení turnaja.

Spomedzi dievčat sa najviac darilo 13-ročnej Viktórii Nadzamovej z Košíc, tá vo svojej kategórii skončila na 18. mieste. Rekordne veľkého šampionátu sa v bratislavskej Inchebe zúčastnilo 1300 hráčov zo 49 krajín Európy a dovedna okolo 2,5 tisíca účastníkov.

Po viac ako 20 rokoch opäť na Slovensku

Šampionát sa už dnes zapísal do niekoľko dekád siahajúcej histórie ako vôbec najväčšie šachové podujatie pod patronátom Európskej šachovej federácie ECU. V 12 samostatných turnajoch chlapcov a dievčat štartuje spolu viac ako 1300 hráčov z 49 krajín Európy, pričom celkový počet účastníkov sa počíta až na 2,5 tisíca ľudí, ktorí navštívili naše hlavné mesto a doslova ho tak premenili na hlavné mesto šachu týchto dní.

O náročnej organizácii šampionátu viac porozprávala hlavná organizátorka šampionátu Eva Repková, ktorá predovšetkým vyzdvihla výborné hracie podmienky v bratislavskej Inchebe.

„Mnohí účastníci si pochvaľujú hraciu miestnosť a vôbec podmienky. Okrem toho, že máme hraciu sálu, tak je tu aj miestnosť pre rodičov, kde je internet a občerstvenie a môžu tam čakať na svoje deti a takisto sú tam aj tréneri. Zároveň viac ako 400 šachovníc vysielame online, čo je tiež fantastické, pretože účastníci sa nenudia a môžu sledovať partie svojich detí a zverencov, čo je tiež vcelku výnimočné, pretože nakoľko si ja pamätám, tak zvykom býva iba okolo sto šachovníc, z ktorých ide online prenos.“ Celý rozhovor s Evou Repkovou.