Tomáš Šalmon: „Neraz sú obeťami nebezpečného internetu aj skúsení ľudia, konatelia firiem a občas sa popália aj profíci.”

Dalito.sk/Foto: Lindeni, Hoax.sk

Aké sú najčastejšie podvody na internete? Ako to zmenila súčasná koronakríza, kedy sme oveľa viac na sieti, no väčší pozor akoby sme si nedávali?

„Riešil som rôzne podvody. Viem o úradníkovi so šaržou, ktorý naletel na email z falošnej pošty a pri pokuse ukradnúť mu 700 eur z karty ho zastavil len limit. Neraz sú obeťami ľudia skúsení, konatelia firiem a občas sa popália aj profíci,“ tvrdí v rozhovore pre Dalito.sk šéf portálu Hoax.sk Tomáš Šalmon, ktorému vyšla pred pár dňami kniha (Ne)bezpečný internet.

Šalmon sa pred niekoľkými rokmi pustil do riešenia internetových podvodov a hoaxov. Ako vyzerá jeho deň, aké podnety k nemu prichádzajú a s akými problémami sa na slovenskom internete stretávame? Aj o tom je rozhovor, v ktorom poradí, na čo si dávať pozor a prečo sa mu najhoršie písalo o trikoch pedofilov.

  • Aké najväčšie hrozby sa objavujú na internete najčastejšie?

“Koronaobmedzenia nám priniesli nových ľudí, ktorí sa pripojili na internet a na sociálne siete. Silu nabral akýkoľvek protest proti nariadeniam a konšpirácie. Mnoho nováčikov sú rýchlymi obeťami súťaží o domy, autá, záhradné kreslá, drahé mobily len preto, že podvodná stránka bez histórie zverejní fotografiu a prikáže zdieľať. Podvodníci z Ázie vytvárajú profily celebritám a populárnym obchodom a vydávajú sa za nich v podvodných súťažiach. Firmám chodia falošné faktúry za absurdné „registrácie“ ich firemných domén, alebo ponuky na iné koncovky, ktoré sú ponúknuté tak, že menej skúsená firma sa zľakne a platí.
Hrozbou je aj vzájomná nenávisť. Nenávidíme sa na sociálnych sieťach, komentujeme a posudzujeme sa podľa toho, či sme v tábore popieračov korony, alebo tých, čo veria v jej vážnosť. Alebo sa delíme podľa zástancov vakcín, či bojovníkov proti nim. Mnohí ľudia vynakladajú priveľa energie do šírenia bojovných názorov a hoaxov, ktoré vytvárajú ten najväčší chaos ani nehovoriac. Vymyslené správy, ktoré šokujú sa šíria rýchlejšie, ako skutočné informácie, len vysvetlené podrobne. Väčšiu viditeľnosť tak má nevzdelanosť a odvaha ako vzdelanie a rozvaha.”

  • Obete, ktoré u Vás hľadajú pomoc, niečo spája, alebo ide o celkom odlišných ľudí?

“Neexistuje exaktný profil obete. Nikdy som sa nikomu nesmial, že naletel podvodníkovi niekde v inzerátoch pri predaji mobilu, alebo keď poslal nahé fotky a z cudzinky Claudie so zlou slovenčinou sa vykľul SungSung z Indonézie s požiadavkou na 500 EUR. Nevedeli čo robia a skúsenosť ich poučila. Aspoň väčšinou, v čo dúfam. Sú to deti, mladí ľudia, ich rodičia, či rodičia samotní. Veľa krát napíšu aj dôchodcovia.
Najčastejšou obeťou je však určite človek, ktorý sa len zoznamuje s internetom, avšak už zvláda vyhľadávať, ak narazí na niektorý z článkov, alebo na linku portálu hoax.sk. Riešil som rôzne podvody. Viem o úradníkovi so šaržou, ktorý naletel na email z falošnej pošty a pri pokuse ukradnúť mu 700 eur z karty ho zastavil len limit. Neraz sú obeťami ľudia skúsení, konatelia firiem a občas sa popália aj profíci. Dokonca aj ja sám pri nepozornosti. Povedal som si „že toto nevyzerá na podvod“… a bol.”

  • Ak sa taká obeť ozve, ako to prebieha? Čo je najčastejšou otázkou? Čo cena?

“Spôsoby, akými obete podvodníkov píšu, alebo len pozorní ľudia nahlasujú nové veci, sú dva. Cez Facebook, alebo cez email. Snažím sa odpisovať každému jednému, hoci niekedy je to ťažké. Deti sú neisté, mladí ľudia viac zručnejší a niektorí rodičia sa zvyknú neustále ospravedlňovať. Aj bez profilovej fotky je často možné rozlíšiť aj staršieho pisateľa, ktorý skúsenosti len zbiera. S tým sa viaže mnoho nedorozumení.
Napríklad ak varujem pred podvodným krémom na kĺby, ale starší pisateľ si dohľadá portál, Messenger a píše, aby mi vynadal, že krém po mesiaci natierania stále nezaberá, alebo aby som mu vrátil peniaze. Len opakujem, že jediné články ku krému sú tie, ktoré varujú pred jeho kúpou. Na cenu sa nikto nepýta, ani nikto nič neponúka. Stačí, ak môžem na vec upozorniť ostatných, či niekomu pomôcť. Aj ja sám som rád, ak nájdem v iných veciach pomoc inde. Neraz je to žiadosť o pomoc, pri ktorej môžem pomôcť rýchlo. Aj upokojenie dokáže s človekom spraviť veľa, inak nespí aj niekoľko dní. Posúdiť viacero typov hrozieb pritom pri troche zručnosti môže ktokoľvek.” 

  • Na čo si dávať pozor? Dá sa vôbec na internete prežiť život bez nejakého ohrozenia?

“Svojim spôsobom je každý z nás zneužívaný a ohrozovaný. Pri zobrazovaní reklamy doslova každý jeden. Vždy záleží od toho, do akej miery sa na internete pohybujeme a k čomu ho využívame. Sú ľudia, ktorí na ňom dokážu spraviť veľa práce, ale ich pomyselné chodníčky vedú cez overené a zabezpečené miesta. Potom sú ľudia, ktorí objavujú, striedajú stránky, klikajú a na konci dňa plačú nad vyrabovaným či hacknutým účtom. Dôležité je chrániť svoje heslá, prístupové údaje, či potvrdzovacie kódy z akejkoľvek služby. Mať dostatočne silné heslá a nedeliť sa o ne ani so samotným poskytovateľom. Žiadne overenie hesla tým, že ho máte niekomu poslať neexistuje. Nikde! Ak musíte niečo zdieľať, je rozumné preveriť, čo to je. Údaje z platobnej karty nikdy nevkladám hocikam a už vôbec neodporúčam dôverovať komukoľvek len preto, že vám povie, aby ste mu verili. Stačí dobre narafičený email a ste uvedení do omylu. Nejedna firma dostane falošnú faktúru a uhrádza ju len z nepozornosti. Bolo doslova nevyhnutné sa týmto problémom venovať v jednotlivých článkoch, alebo v knihe.”

“Reálne som na nej pracoval pár rokov, nie však s tým, že by mohlo ísť o tlačenú knihu. Posledné roky ale priniesli šialené situácie, podvody, rozsiahle vydierania dievčat na Facebooku, aj množstvo podvodných súťaží. Mnohé nové veci pribúdali.
Na konci roka 2019 som si bol istý, že informačná brožúra na stiahnutie by mala veľký rozsah, veľmi zlú úpravu a ja už sa necítim na to pokračovať v tomto projekte. Založený na dobrovoľnosti a mojej chuti kaziť biznis špekulantom vždy žil z poďakovaní a dobrých vzťahov s niektorými inými portálmi. No projekt začal ešte výraznejšie uberať z môjho času, voľna a to si pri deťoch už nechcem dovoliť. Skončiť sa nedá ľahko a priniesť absolútny prehľad trikov, postupov ako overovať a vlastne ako správne chápať internetové nástroje a sociálne siete, som musel dostať aj mimo internet. Som nesmierne rád, že už v prvom kvartáli som sa stretol s nadšením vydavateľstva Lindeni a mali záujem o vydanie.”

  • Budú si vôbec ľudia chcieť priznať, že potrebujú vo veciach používania internetu poradiť? Alebo si vôbec priznať, že by sa mali vzdelávať?

“Nuž, zostáva dúfať, že áno. Návod od internetu nedostal nikto z tých, čo si ho nechali zapojiť. Pritom presne vedia, že musia mať konto na Facebooku, Instagrame a na Gmail.com. Nič iné potrebovať nemusia. Ja sa samozrejme pokúšam len pomôcť a kto sa rozhodne naučiť niečo nové, alebo možno niektoré hrozby chápať správne, dúfam, že si cestu ku knihe nájde.”

  • Ktorá časť knihy sa Vám pripravovala najťažšie a bolo niečo, čo sa do nej nedostalo?

“Určite časť venovaná pedofilom a ich trikom. Hoci je stále aktuálna a ešte dlho bude, som rád, že som už nejaký čas nemusel túto oblasť osobne riešiť.”

  • Čo je podľa Vás hlavným problémom toho, že existuje tak veľa podvodných stránok, hoaxov a ďalších vecí, na ktoré je nutné si dávať pozor?

“Najzákladnejší problém je priveľa ľudí online a takmer žiadne vzdelanie. Ak netušíte, ako rozoznávať hrozbu od normálneho stavu, potom ste ľahkou obeťou podvodníka. Informatika na základných školách je veľmi na slabej úrovni. Viem to, učil som ju na niekoľkých školách.
Iný problém vidím v preťaženosti polície, ich zviazaných rukách a v síce čoraz lepšej, no stále slabej ochrane internetových domén. Ak si myslíte, že Facebook je bezpečným prostredím, roky ma presvedčili, že Facebook je ideálne miesto na skrývanie podvodníkov všetkých druhov. Ktokoľvek sa tam vydáva za kohokoľvek, ohrozuje ľudí, či vykráda z účtov peniaze. V snahe zachrániť seba, či firemný účet s prepojenou kartou sa dočkáte mnohých ťažkostí. Útočníka možno nahlásite, no Facebook Vám odpovie, že jeho účet neporušuje normy kvality. Rovnako ako jeho príspevky sľubujúce auto za like, prípadne obsahujúce odkazy do nástrojov, ktoré vám vybielia kartu. Nemá záujem sa s vami baviť a ani viacero obetí a označení s ním nedokáže pohnúť.” 

  • Kuriózne príhody sa Vám vyhýbajú, alebo práve naopak? Čo smutné, alebo naopak zábavné sa Vám v poslednom čase prihodilo?

“Každú voľnú chvíľu, kedy otváram email, tŕpnem aký prípad koho postihol. Keď sa objaví niečo nové, je to väčší nával. Nepravidelne dostávam vyhrážky od seniorov. Píšu mi ich názory na prípravky, ktoré údajne predávam, alebo ich chcú reklamovať. Áno, to je ten prípad, kedy v článku v skutočnosti len varujem pred ich kúpou. Varujem pred podvodníkom s falošnou prácou na doma a odvtedy mi chodia prihlášky na prácu z domu. Veď prečo nie?
Zábavný je určite posledný hoax, ktorý sa šíri na Facebooku o tom, že celonárodné testovanie bola vlastne utajovaná vakcinácia a v nosoch máme nanoboty, ktoré postupne vykonajú nejakú činnosť. Sú aj mnohé zábavné hoaxy, ktoré som žiaľ nestihol uviesť do knihy. No i tak verím, že bude pre čitateľa nie len poučná, ale aj zábavná.”

  • Dá sa pri riešení všetkých týchto problémov viesť normálny život? Čo počítačový detox?

“Už áno. Knižka (Ne)bezpečný internet je vydaná. Môj cieľ je splnený a všetko, čo príde teraz, už je len zotrvačnosť. Nemám vlastný počítač, chcel by som postupne opustiť online prostredie. Môj detox rodina a len čo odmrzne zem, aj rýľ v rukách.”

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)