Toxická atmosféra na pracovisku spôsobuje krízu identity

ilustračné foto: pixabay.com - Geralt
DALITO -
  • Nenápadný úvod dramatickej kariéry 
  • Väčší výkon, viac funkcií? 
  • Motivačný plat ako jediná motivácia 
  • Dreamjob, o ktorom tisícky iba snívajú 
  • Pustiť profesiu k vode?

Intrigy, negatívne feedbacky, ale aj neúprosné deadliny. To je len niekoľko faktorov, ktoré môžu u vás vyvolať krízu identity. Naučte sa rozpoznávať prvé signály, ktoré k nej vedú. Prinajmenšom si tým zachováte vlastnú tvár. 

Identita; to ako sa vnímame a poznajú nás druhí, vo výraznej miere závisí od našej profesie. Zostať v zamestnaní tou istou osobou, ktorú poznáte za tie roky najlepšie – vami – nebýva vonkoncom jednoduché. Obzvlášť, ak vám na udržaní pracovného miesta záleží a ste ochotní kvôli tomu urobiť pár obiet. 

Nenápadný úvod dramatickej kariéry 

Ak ste doposiaľ krízou identity neprechádzali, gratulujeme. Vidieť v jej celej rozmanitosti ste ju mohli napríklad v modernej klasike s názvom Diabol nosí Pradu. Snímke, v ktorej ambiciózna Andrea Sachsová začína krok po kroku opúšťať staré návyky, meniť životosprávu, okruhy známych, aby si napokon uvedomila, že nedokáže spoznať samu seba. A kríza identity skutočne nie je pozorovateľná od prvého momentu. To, že kolegyne odvedľa zvyknú čosi utrúsiť o šéfovi, vás môže pobaviť, no možno časom začujete, ako utrúsia niečo o bývalom zamestnancovi či ich chorej kolegyni. Ešte nad tým mávnete rukou. A hoci sa vás to nemusí priamo dotýkať, práve máte tú česť zažívať toxickú dynamiku na pracovisku. Ktorá môže časom zasiahnuť aj vás.

Akonáhle sa po príchode do práce pristihnete pri úvahách o tom, či ste vlastne na správnom mieste a či naozaj robíte to, čo robiť chcete, kríza je neklamne nablízku. Urýchliť ju môže akákoľvek zmena na pracovisku. Ani naši kolegovia, či chceme, či nie, nezostávajú na tom istom mieste navždy. Málokto dokáže odhadnúť, aká atmosféra prevládala vo firme pred našim príchodom a či sú vzťahy medzi zamestnancami a nadriadenými napäté dlhodobo, alebo to podmienila len nedávna situácia. Pretože pracovný kolektív pozostáva z rôznych náborových sezón, vekových skupín a jednotlivcov s odlišnými kariérnymi ambíciami. Kríza bohužiaľ neprebieha jeden, či dva dni a skôr alebo neskôr si začne vyžadovať svoju daň. Vplýva na naše prežívanie úspechov aj zlyhaní, podmieňuje pracovný výkon aj náladu.

Väčší výkon, viac funkcií? 

Nie ste roboti. Ibaže bez ohľadu na to, či pôsobíte ako asistentka predaja v obchodnom centre, skladník s povolením na jazdu vysokozdvižným vozíkom v hobby markete alebo jeden z množstva manažérov na technickom oddelení medzinárodnej spoločnosti, ocitáte sa v kolektíve, kde vo väčšej či menšej miere existuje hierarchia. Akonáhle obstojíte vo výberovom konaní a z adepta na zamestnanie sa zmeníte na plnohodnotného zamestnanca, ste pripravení dokázať všetkým vašim kolegom, že patríte medzi nich. Aspoň spočiatku. Mesiace a mesiace opakujete už aj tie činnosti, ktoré ste spočiatku vnímali ako výnimočné a nežiaduce. Ako to už býva, pri kumulovaných funkciách sa očakáva, že budete schopní pracovať na troch pozíciách súčasne za jeden plat. Bojujete s rozčarovaním a niečo sa začína lámať. 

Pokračovanie článku Toxická atmosféra na pracovisku spôsobuje krízu identity [pracuj.sk]