Trhu práce kraľuje masové prepúšťanie

ilustračné foto: pixabay.com - Michael Gaida
DALITO -
  • Môžu za to čísla, pocity, nálady
  • Nezávisí to len od predajov
  • Prečo? Kultúrna premena, preto

Pri pojme downsizing sa nevyhnutne vybaví predstava veľkého prepúšťania. A hoci je prepúšťanie nevyhnutnou súčasťou downsizingu, je to len jedna z mnohých súčastí ozdravného procesu firiem, ktoré prehodnocujú svoje priority. Niekedy totiž ide o prežitie. 

V dobe inflácie záleží na každom rozhodnutí o niečo viac. Uvedomujú si to aj veľkí zamestnávatelia a preto niet divu, že práve inflácia podmienila nevídanú reťazovú reakciu na globálnom trhu práce. Čo však predchádza masovému prepúšťaniu, tuší len málokto. Pri downsizingu je totiž cieľom niečo iné, ako ušetriť. Firmy chcú byť odolnejšie a agilnejšie voči zmenám. Aby to dokázali, potrebujú prehodnotiť svoju veľkosť a výkonnosť v celej organizačnej štruktúre. Tá sa ale netýka jednotlivcov, dotýka sa celých oddelení. Navonok nevídané rozmery prepúšťacích kôl môžu byť pritom výsledkom toho, že sa v spoločnosti zlúčia iba dve oddelenia. 

Môžu za to čísla, pocity, nálady

Donwisizingom by malo v podniku dôjsť k ozdraveniu. Preto sa začiatok tohto procesu začína omnoho skôr. Pri diagnostike v podobe vyhodnocovaní kvartálnych alebo medziročných cieľov spoločnosti. V úmysle o dosiahnutie udržateľného podnikania, si často aj firmy a zamestnávatelia uvedomia, že by mali popracovať na svojich zelených kompetenciách.

Keďže tento skill set bude čoraz častejšie skloňovaný práve v súvislosti s vitalitou podnikov, reštrukturalizácia sa deje vo fáze plánovania, šetrenia, zefektívnenia a vylúčenia nefunkčných, menej výkonných, či zlúčiteľných pracovných jednotiek. Spozornieť treba tiež vtedy, keď pribudne v konkurenčnom prostredí spoločnosť s veľkým potenciálom.

Náladou, respektíve sentimentom trhu sa môže niekedy dlhodobo vychyľovať výkonnosť a úspešnosť podniku od plánovaných cieľov. Americký športový startup Pelotón sa tešil ziskom počas pandémie, no akonáhle ľudia stratili záujem o domáce cvičenie, hodnoty Pelotónu sa nezadržateľne rútili smerom nadol. Čo ho zastavilo pred pádom na dno, bol downsizing. Nezaobišlo sa to bez prepúšťaní a v štyroch veľkých kolách sa štruktúra firmy zjednodušila o viac ako 2800 pracovníkov. 

Nezávisí to len od predajov

V prvom okamihu si možno pomyslíte, že vonkajším faktorom downsizingu je pokles predaja. Áno, predaje skutočne klesli v mnohých spoločnostiach na úrovne, ktoré prekvapili aj samotných majiteľov či akcionárov. Dokonca až prepustením viac ako desiatich tisícov pracovníkov v Meta a zmenou prístupu k integrácii umelej inteligencie do sféry metaverza sa po dlhom období dostali hodnoty akcií spoločností nahor.

Viac sa dočítate v článku Downsizing kraľuje globálnemu trhu práce aj v druhom kvartáli. Nie je to však len o prepúšťaní [pracuj.sk]

Môže vás zaujať: