Trvalky ideálne k ružiam a prečo

Dalito.sk/Zoznam trvaliek ideálnych k ružiam/foto: ZC Chládek
DALITO -

„Čas, ktorý si venoval svojej ruži, robí tvoju ružu takou dôležitou.“ —  Antoine de Saint-Exupéry francúzsky spisovateľ

Kto by ich nemiloval. Ruže, ktoré tak bolia a zároveň hladia dušu, aj keď pri nich krvácate. Vznešené kvety, ktoré rozvoňajú celú záhradu, aj keď plačú po daždi. Nezabudnuteľné chvíle v záhonoch ruží, keď čas patrí len vám a im. Či pri šálke kávy alebo čaju skoro ráno, keď ešte horúce slnko nepáli, alebo neskorý večer, ktorý dokáže záhony ruží tak rozvoňať, až sa vám z toho zakrúti hlava. Tak príjemne, vzácne nevtieravo až do rozkvitnutých kvetov vnárate nos stále častejšie.  Akoby ste hľadali vôňu z detstva, keď ešte všetky ruže u starých rodičov počas prázdnin tak neuveriteľne voňali. Mnohé až do neskorej jesene.  

„… chvíľu s tebou medzi ružami, tam sa ťa učím celú naspamäť, tam ťa dýcham až kým povieš Dosť.“ —  Miroslav Válek slovenský básnik, publicista a politik

Kto by ich nemiloval. V záhrade, na terasách, balkónoch či v mestských záhonoch a parkoch. Každá ruža má presne svoje obdobie, keď nám jej kvety vyrážajú dych a dovolia nám spomínať len na tie najkrajšie chvíle.  

Ale aj ruže majú svoj čas, kedy práve nekvitnú. A to je presne vtedy, kedy im musíme poskytnúť oddych, najlepšie pomocou trvaliek, ktoré len málokedy sklamú.

Experti zo Záhradného centra Chládek odporúčajú pestovať ruže s určitými trvalkami hneď z niekoľkých dôvodov:

  • Zvýraznia kvety ruží a do celkovej kompozície záhonu vnesú pestrosť
  • Trvalky podporujú rozmanitosť a biodiverzitu v záhrade
  • Predĺžia dobu kvitnutia záhonu v čase, keď ruže práve iba pučia a zakvitajú alebo sú po odkvete

TIP

Odborníci zo záhradného centra odporúčajú kombinovať trvalky a ruže v rovnakej farbe kvetu. Rôzne odtiene jednej farby totiž vytvoria dokonalú súhru celkovej kompozície.

8 ideálnych trvaliek k ružiam

1. ACHILLEA MILLEFOLIUM ´SUMMER FRUITS´ / REBRÍČEK

Rebríček je nenáročná, mrazuvzdorná trvalka s krásnymi kvetmi a tmavozelenými listami. Miluje slnečné stanovište, hoci aj chudobná, ale dobre priepustná pôda, je pre jej rast najlepším riešením. Trvalka dlho kvitne.

Rebríček/foto: Dalito.sk

2.    PHLOX p. ‘FLAME LIGHT´

Trvalka pôvodom z východu USA, kde rastie v svetlých lužných lesoch a na vlhších lúkach. Vytvára tuhé, vzpriamené stonky, ktoré sú zakončené metlinovitými kvetenstvami. Kvet je výrazne voňavý, zároveň vhodný k rezu.

Flox/foto: Dalito.sk

3.    GAURA LINDHEIMERI – BELEZA

Ttrvalka v prírode rastúca na juhu USA, v Texase a Louisiane. Základný druh sa vyznačuje jemnými bielymi kvetmi na dlhých stonkách. Na rozdiel od niektorých farebných kultivarov je základný druh spoľahlivo mrazuvzdorný a kvitne neúnavne takmer počas celej vegetácie. V záhradách sa cení pre jemnú, vzdušnú textúru a nenáročnosť pestovania. Je vhodná do slnečných záhonov.

Beleza/foto: Dalito.sk

4.    COREOPSIS ‘SUNFIRE’ – KRÁSNOOČKO

Krásnoočko veľkokveté je vďačná a bohato kvitnúca letná trvalka. Jednotlivé kvety sa objavujú začiatkom letných dní a prevažujúca sírovo žltá farba lupienkov je dokreslená bordovou kontúrou okolo stredu. Krásnoočko dokáže nakvitať až 3 mesiace, avšak dôležité je nezanedbať priebežné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Vysádza sa do slnečných trvalkových záhonov, i do väčších nádob, samostatne alebo kombinovane s letničkami. Vyniká najmä v kombinácii s modrými a fialovými trvalkami, ako sú perovskie, šalvie, agastache a levandule.

5.    GAILLARDIA – KOKARDY

Kokardy pochádzajú zo Severnej Ameriky, kde sú  rozšírené takmer po celom kontinente. Kvitnú veľmi dlhé obdobie od jari až do jesene. Je to typická záhonová trvalka. Rastliny najlepšie kvitnú na slnečnom stanovišti s dostatočne živnými a mierne vlhkými pôdami.

Kokardy/foto: Dalito.sk

6. LAVANDULA – LEVANDUĽA

Ker s intenzívnou vôňou, rastie do výšky jedného metra, má úzke listy a obvykle fialovo-modré kvety na štíhlych stonkách. Táto rastlina pochádza z horských oblastí Európy v okolí Stredozemného mora, ale dnes sa už pestuje na celom svete.

Levanduľa je mimoriadne vhodná do záhonov/foto: Dalito.sk

7. LEUCANTHEMUM ‘SILBERPRINZESSCHE’ – MARGARÉTKY

Stredne vysoká trvalka na priame slnko. Kvitne v letných mesiacoch do výšky 55-60 cm. Je to typická záhonová trvalka, ktorú s obľubou pestovali v záhradách už naše prastaré mamy. Môže sa umiestniť aj do kvetináčov, mobilných nádob na terasy i schody. Miluje slnečné stanovište. Výborne rozjasňuje kvitnutie ruží a pivoniek.

Margarétky/foto: ZC Chládek

8. SALVIA – ŠALVIA

Trvalka obľubuje slnečné miesta nížin až pahorkatín. Rastliny sú vysoko medonosné. Všetky kultivary vynikajú vďaka hustému a kompaktnému habitusu a dlhej dobe kvitnutia. Kvitnú do výšky 30 až 40 cm. Pokiaľ šalvii pravidelne zrezávame odkvitnuté kvetenstvá a primerane hnojíme, zavďačí sa nám kvetom počas celého leta.

Šalvia/foto: slovensketrvalky.sk

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)