V Bratislave pri operácii mihalníc použili kožu z prasaťa

ilustračné foto: archív Dalito.sk
DALITO -

Chirurgovia Očnej kliniky SZU a UNB v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda (Univerzitná nemocnica Bratislava) úspešne operovali pacienta s raritným ochorením – nekrobiotickým xantogranulómom. Nekrobiotický xantogranulóm je histiocytóza s multisystémovým poškodením a tvorbou rozpadávajúcich sa granulómov na rôznych miestach tela.

Na Slovensku sa xenotransplantáty používajú predovšetkým ako dočasné krytie pri liečbe popálenín, no v oftalmológii ich využili úplne prvýkrát.

„Očná klinika v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda patrí k popredným pracoviskám, ktoré neustále zavádzajú inovatívne spôsoby liečby pacientov a dokážu liečiť aj tie najzávažnejšie očné ochorenia. Tím zdravotníkov, ktorý na klinike pracuje má obrovské nadšenie pre prácu a vynikajúce výsledky, ktoré z tohto pracoviska robia najvyhľadávanejšie miesto pre liečbu očných ochorení. Zavádzanie najnovších operačných postupov idú ruka v ruke s modernizáciou pracoviska a obnovy prístrojového vybavenia, ktoré je popri odbornom tíme zdravotníkov dôležitou súčasťou kvalitného poskytovania zdravotnej starostlivosti a preto je takáto podpora mojou prioritou,“ povedal Alexander Mayer riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Zachované funkcie

Operovanému pacientovi dané ochorenie spôsobilo závažné zmeny v zmysle rozpadu tkaniva mihalníc a stav bol navyše komplikovaný vredom rohovky na oboch očiach. Počas náročnej operácie lekári nahradili poškodené štruktúry mihalníc xenotransplantátmi z kože prasaťa, ktoré našili korálkovými stehmi. Xenotransplantáty prasacej kože boli špeciálne spracované a upravené v spolupráci s Centrálnou tkanivovou bankou v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

„Pacientovi po operácii zostala zachovaná funkcia mihalníc a ich korektné postavenie, čím sa predišlo ich rozpadu a ďalším komplikáciám v zmysle straty zraku. Vzhľadom k tomu, že nekrobiotický xantogranulóm je nevyliečiteľné ochorenie a xenotransplantáty sú len dočasným riešením, v budúcnosti pacienta čaká ešte reoperácia. Operácia, ktorú sme realizovali ako prví na Slovensku však prebehla úspešne a pacientovi sa výrazne polepšilo,“ povedala zástupkyňa prednostu MUDr. Nora Majtánová, PhD.

Od roku 1980

Prvý raz toto ochorenie popísali lekári v roku 1980. Na koži tela pacientov sa vytvárajú rôzne lézie žltooranžovej farby, najčastejšie však periorbitálne a viac než polovica pacientov má očné poškodenie, ktoré vyústi do komplikácií akými je proptóza, reštriktívny strabizmus, ptóza, ektropium či lagoftalmus.

Očná klinika SZU a UNB je špičkovým diagnostickým a chirurgickým pracoviskom očných ochorení. Poskytuje kompletnú ambulantnú a ústavnú oftalmologickú starostlivosť pre pacientov všetkých vekových kategórií. Na klinike liečia pacientov s akútnymi stavmi, závažnými úrazmi oka, či s komplikovanými očnými nálezmi. Ročne na nej ošetria tisíce pacientov z celého Slovenska.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)