Vedci potvrdili, že homeopatiká nefungujú o nič viac ako placebo

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Eskimokettu
DALITO -

Najnovší výskum EASAC (European Academies Science Advisory Council − Poradná vedecká rada európskych akadémií) potvrdil, že neexistujú konkrétne vedecké dôkazy o fungovaní homeopatických produktov a ich schopnosti vyliečiť zdravotný problém inak  ako placebo.

Iba na Slovensku ročne kúpime homeopatiká za takmer tri milióny eur, čo je približne 500 tisíc kusov. Vedci však spochybnili ich účinok. Pracovná skupina rady EASAC zložená z popredných vedcov Európy uviedla, že neexistujú dôkazy o účinkoch homeopatických produktov proti akejkoľvek známej chorobe. „Homeopatiká nefungujú o nič viac než placebo,“ hovorí Pavel Jungwirth, vyslaný chemik pracovnej skupiny EASAC z Akademie věd ČR.

Z výsledkov výskumu vyplýva (celú správu nájdete na webových stránkach EASAC), že všetky deklarované účinky homeopatických produktov v klinickom použití možno vysvetliť len placebo efektom alebo štatistickou odchýlkou. „Skúmali sa dva aspekty, jeden fyzikálno-chemický a druhý lekársky. Z pohľadu fyzikálno-chemického problémom je, že v homeopatiku je aktívnej látky, ktorá by mala pôsobiť, zanedbateľné množstvo. Dokonca pri správnom zriedení tam už nie je vôbec. Záver lekárskej časti je jednoznačný. Ak vylúčime efekt placeba a štatistickej chyby, homeopatia je neúčinná,“ upresňuje Jungwirth.

Správa dokonca uvádza, že homeopatia môže byť aj priamo škodlivá, keď pacienta zdrží pri hľadaní vhodnej lekárskej starostlivosti založenej na dôkazoch alebo ho od nej úplne odradí. Vedci upozornili, že homeopatia podkopáva dôveru verejnosti vo vedecké dôkazy, čo má významné dôsledky pre verejnú politiku,  zdravie a reguláciu homeopatie v Európskej únii.

„Výsledky ukázali, že homeopatikum je správne zriedená čistá voda,“ vysvetľuje Pavel Jungwirth. Napriek tomu, výsledky výskumu rady EASAC uznávajú zásadnú dôležitosť voľby spotrebiteľa a nevolajú priamo po zákaze homeopatík.

„Pacientova voľba však musí byť náležite informovaná, čo vedie k regulačnému rámcu založeného na znalostiach a poctivých reklamných praktikách, ktoré sa nestranne vzťahujú na všetky liečivé výrobky bez ohľadu na ich pôvod a mechanizmus. Voláme po tom, aby homeopatia nepoužívala klamlivú reklamu,“ uzatvára Pavel Jungwirth.

Oslovili sme aj Slovenskú komoru homeopatov. Jej reakciu na vedcov zverejňujeme v plnom znení.

„Vazena pani doktorka, Posielam Vam vyjadrenie o ktore ste ziadali. Verim, ze budete objektivna a uverejnite ho v plnom zneni aj so zdrojmi.

Srdecne Vas pozdravujem, MUDr. Vladimir Petroci,  Slovenska komora homeopatov

Slovenska komora homeopatov

* Vyhlásenie EASAC o homeopatii je názorom skupiny ľudí, ktorí homeopatiu objektívne neskúmali, neuskutočnili vlastný výskum a prebrali len názor z druhej ruky. Opierajú sa najmä o zmanipulovanú Austrálsku štúdiu, ktorá je predmetom vyšetrovania austrálskeho ombudsmana pre závažné pochybenia a tendenčnosť. (1) Autori tejto štúdie sa rozhodli vylúčiť všetky štúdie, ktoré mali menší počet účastníkov ako 150 a zároveň použiť najvyššie skóre na Jadadovej škále 5/5. Nastavenie tak vysokého prahu kvality je veľmi neobvyklé, ale minimálny počet 150 vo vzorke účastníkov je celkom svojvoľný, vedecky neoprávnený a bezprecedentný v tomto druhu štúdie (evidence review). Zo 176 jednotlivých vedeckých štúdií, ktoré NHMRC začlenila do svojej správy, len 5 štúdií splnilo ich vlastné kritériá spoľahlivosti. Na základe týchto piatich štúdií komisia prišla k výsledku, že homeopatia nie je účinná ani v jednej zo 61 diagnóz.

Okrem toho NHMRC zatajilo fakt, že existovala aj prvá štúdia, ktorá prišla k pozitívnemu záveru o účinnosti homeopatie. Preto dalo vypracovať druhú štúdiu (Austrálska štúdia), ktorej negatívny výsledok bol masívne šírený svetovými médiami a dozvukom tejto vlny je aj vyhlásenie EASAC.

*EASAC nie je orgánom EÚ a nebola poverená, aby napísala správu na túto tému ani Európskym parlamentom ani Európskou zdravotnou komisiou DG Sanco.

* Občania majú právo na prístup k zdravotnej starostlivosti podľa svojho výberu. Právo európskych občanov na prístup k alternatívnej a komplementárnej medicíne bolo ustanovené Európskym parlamentom vo februári 2017. (2)

* Dôkazy o mechanizme fungovania homeopatie existujú, ale tieto sú zo strany EASAC buď ignorované alebo neprávom odmietané. (3)(4)(5)(6)

* Regulácia homeopatík v rámci EÚ už existuje. (7)

Zaujatý postoj EASAC pacientom nič neprináša. ECCH – organizácia združujúca národné európske homeopatické spoločnosti, včítane Slovenskej komory homeopatov, privíta spoluprácu s inými európskymi organizáciami, aby sa vytvoril pozitívny dialóg s EASAC na úrovni a aby takýto dialóg priniesol reálnejší pohľad na vyhodnocovanie výskumu v homeopatii.