Veľkonočný futbal na Stade Louis II. v Monaku je zážitok na celý život

Dalito.sk/Futbalový štadión AS Monaco FC/foto: asmonaco.com

Navštíviť cez veľkonočné sviatky noblesné mesto Monako a ak domáci hrajú, nezájsť na futbal, to by vám bol zbytočný veľkonočný hriech. Nielen pre športový zážitok vo výnimočnej atmosfére kniežatstva, ale aj pre milovníkov organizácie veľkých spoločenských podujatí. Zažiť  takú dokonalú organizáciu v meste, kde máte pocit, že sa už nevmestí ani špendlík, je naozaj veľký zážitok.

Pred zápasom AS Monaco FC v Monaku/foto: archív autorka

Viem, kto zažil aj preteky F1 v Monaku, by mohol namietať, ale tie mesto organizuje niekoľko mesiacov pred a rozmontuje za niekoľko týždňov. Futbal je však večerná logistická bleskovka pre viac ako 18 500 divákov, čo sú takmer dve tretiny obyvateľov kniežatstva, a to je vám v meste, ktoré praská vo švíkoch naozaj zážitok – komentáre https://slovakia-bettingoffersfinder.com/.

Už hodinu po zápase AS Monaco FC alebo Národného monackého tímu máte pocit, že sa tam žiadny zápas ani nekonal.  

Národný tím – Laponsko 1:21

Slávny futbalový štadión Louis II. patrí medzi architektonické dominanty mesta, ktoré sa týčia medzi modernými budovami samostatného mestského štátu.

Stade Louis II. je rozsiahly futbalový a atletický komplex s rozlohou asi 30 000 metrov štvorcových/foto: autorka

Pôvodný štadión nechal v roku 1939 vybudovať ešte panovník knieža Louis II. . V roku 1985, iba dvesto metrov od pôvodného, vyrástol pri mori nový futbalový stánok v absolútnej blízkosti starobylých hradieb. Od 25. januára 1985 sa na štadióne odohrávajú všetky domáce zápasy futbalového klubu AS Monako FC a národného tímu. Štadión je aj sídlom klubu a Národného monackého futbalového tímu . V jeho priestoroch sídli aj firma, ktorá sa zaoberá vzdelávaním v obchode a Medzinárodná univerzita Monako.

Národný monacký tím, ktorý nie je členom FIFA ani UEFA si do historických tabuliek zapísal najväčšie víťazstvo zatiaľ nad Čečenskom 13:1, najväčší debakel kniežatám narúbalo Laponsko 21:1. Prvý medzinárodný zápas si národný tím na štadióne zahral v roku 2001 proti Tibetu a vyhral.  

Stade Louis II. je rozsiahly futbalový a atletický komplex s rozlohou asi 30 000 metrov štvorcových v mestskej štvrti  Fontvieille. Hneď za jedinou nezastrešenou západnou tribúnou sa nachádza hranica s Francúzskom.   Štadión slávnostne otvorilo ešte knieža Rainier III., ktorý jeho ponechal pomenovanie po jeho otcovi.

Pivo iba nealko

Úchvatnú stavbu postavili doslova na parkovacom dome, ktorý má štyri poschodia pre 1700 vozidiel. Je fascinujúce, ako je pre domácich úplnou samozrejmosťou parkovisko pred zápasom uvoľniť divákom a fanúšikom futbalu. Mesto tomu prispôsobilo aj ceny počas zápasu. Návštevník zápasu zaplatí paušálny poplatok 2 eurá s tým, že zaparkovať môže za túto cenu v parkovacom dome, na ktorého streche je priamo štadión, už niekoľko hodín pred zápasom a organizátor mu necháva dostatočný čas aj na opustenie parkoviska aj po zápase. Parkujúcich pritom nikto nekontroluje, či naozaj bol aj na športovom podujatí. Všetko je založené na vzájomnej dôvere.  

Súčasťou štadióna sú aj reštaurácie, v ktorých sa stretávajú fanúšikovia tesne pred zápasom. No a samozrejme bufety, ktoré sortimentom pripomínajú naše. Aj tu idú počas zápasu na dračku klobásy s chlebom a pivom, lupienky či pukance. Do iba nealkoholického piva si miestni niekedy pýtajú aj malinový sirup. Takéto pivo volajú Monaco.

Zábava musí byť

Futbalový štadión je  jedinečný dizajnom, pretože je postavený približne 8,35 metra nad úrovňou cesty, doslova na streche parkoviska, aj tak je úplne v súlade s normami a predpismi UEFA. Kapacita štadióna je 18  523 miest, takže ak sa hrá naozaj dôležitý zápas, dve tretiny obyvateľov štátu sú na futbale.

Od júla 2008 majú diváci k dispozícii aj dve obrovské obrazovky, športoví komentátori 23 miest a 80 sedadiel je vyčlenených pre novinárov. Wi-fi je samozrejmosťou. Vlastne v celom štáte, takže vám mobil neustále ponúka niekoľko možností naraz.  

Cez prestávku medzi futbalovými polčasmi vás organizátori zabavia, zapoja do rôznych súťaží a špeciálnymi prístrojmi vystreľujú medzi divákov rôzne klubové prezentačné predmety a trička. Kto má chuť na cigaretu, musí pred štadión. Takých, čo to nerešpektujú musíte hľadať lupou.  

Oficiálny obchod AS Monaco FC nájdete mimo štadióna na LES JARDINS D’APOLLINE, 1 PROMENADE HONORÉ II/foto: archív autorka

Nevyšetrený výbuch

31. mája 2004 otriasol štadiónom výbuch, ktorý polícia dodnes nedokázala uzavrieť. Explózia našťastie nikoho nezranila, len poškodila štadión a okolité budovy. Išlo o výnimočnú násilnú udalosť, pretože Monako dodnes patrí medzi najbezpečnejšie štáty sveta.

Počas zápasu AS Monaco – Saint-Étienne 3. 4. 2018 na Stade Louis II 1:1/foto: archív autorka

no a po jednom takom veľkonočnom zápase som sa stretla v Monaku aj s jedným so zástupcov tohto bývalého francúzskeho majstra, ktorý túto sezónu opäť bojuje o titul Lique 1. Vedľa štadióna na káve v Monte Carle, kde s rodinou žil roky. Futbalista Jan Koller bol v telefóne taký srdečný, až ma to zaskočilo. Veď ma vôbec nepoznal a portál Dalito.sk v tom čase ešte neexistoval. O pár hodín sme spolu sedeli na terase hotela neďaleko futbalového štadiónu AS Monaco FC, ktoré sa po dlhých 17-tich rokoch opäť stalo francúzskym šampiónom. Robiť exkluzívny rozhovor s historicky najlepším strelcom českej reprezentácie a ešte k tomu priamo v Monaku, pozerať sa pritom na prístav s luxusnými jachtami z celého sveta a popíjať kávu, to bol pre mňa obrovský zážitok.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

pozn. redakcie: V texte sa nachádza reklamný odkaz na hazardné hry (+18) zákona 30/2019 Z.z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.