Vianočné trhy v Helsinkách sú iné

Dalito.sk/Vianočné trhy v Helsinkách/foto: zdroj: rantapallo.fi

Navštíviť počas adventu fínske Helsinki a nezastaviť na vianočných trhoch na Námestí Senátu by bola tá najväčšia chyba, akú by ste počas výletu urobili. A zabrániť by vám v tom nemala ani klasická treskúca fínska zima a mráz, ktorú na námestie prináša vietor od Baltského mora. Nádherne vyzdobené trhy, s nádhernou atmosférou aj férovými predajcami, pri ktorých nemáte pocit, že chcú na vás len a len zarobiť.  

Najstaršie vianočné trhy v Helsinkách už roky patria medzi TOP 20 nielen v Európe. V hlavnom meste Fínska (takmer 5 592 700 obyvateľov) v Helsinkách žije približne 1,3 milióna ľudí. Helsinki sú administratívnym a najľudnatejším centrom krajiny, ktorá sa vďaka topiacim ľadovcom neustále rozrastá.

Práve pravá fínska zima dotvára trhom neopakovateľnú atmosféru. Ak by ste ju však nezvládali, zohriať sa môžete v neďalekom kostole, Katedrále evanjelickej cirkvi  alebo rovno v pravej fínskej saune na vianočných trhoch. Počas našej návštevy bola však permanentne obsadená.

Vianočné trhy v Helsinkách/foto: Dalito.sk

Na námestí vás čaká 140 stánkov, ktoré ponúkajú pravé domáce fínske výrobky od výmyslu sveta.  Od drevených fínskych hračiek, hrubé vlnené ponožky, až po množstvo výrobkov z dreva, kože a kožušín, ktoré prešli rukami domácich remeselníkov.  A samozrejme nesmierneho množstva fínskych vianočných pochúťok, ozdôb a vianočných doplnkov.

Vianočné trhy v Helsinkách/foto: Dalito.sk

Samozrejme, nechýba ani tradičné klzisko, ktoré sa nikdy počas fínskej zimy netopí.

Stánky sú tak, ako každý rok, rozmiestnené okolo tradičného fínskeho vianočného kolotoča, ktorý robí radosť najmä deťom. Vianočné trhy námestí Senaatintorilla sú najstarším a najkrajším vonkajším vianočným trhom v Helsinkách. Pre milovníkov pravej fínskej vianočnej atmosféry je otvorený od 6.–22.12.2019 od 11-20 hod cez týždeň (okrem pondelka), cez víkend 10-20 hod. Takže žiadne nočné „ruka hore“ tu neočakávajte. Fíni sú nesmierne distingvovaný národ.

Vianočné trhy v Helsinkách/foto: zdroj: matkasuomi.fi

Na popíjanie horúceho vareného vína na verejnosti tu zabudnite, alebo si pripravte peňaženku. Vo Fínsku sú za to riadne pokuty, takže aj víno si domáci popíjajú radšej v malých drevených domčekoch s rybacími špecialitami od výmyslu sveta.

Fínsko pre našinca nie je lacná krajina, ale zásadný rozdiel v cenách na vianočných trhoch sme tu nevideli. Samozrejme okrem cien alkoholu. Takže, ak si v Bratislave na vianočných trhoch na Hlavnom námestí kúpite dva grilované oštiepky so suchým chlebom a brusnicami za 7-7,50 eur, v Helsinkách za to dostanete plný tanier vynikajúcej rybacej polievky, v ktorej stojí lyžica.

Na trhoch vám nikto neponúkne prepečené mäso utopené v prepálenom oleji, ani 5x zohrievané lokše. Trh je naozaj dokonalým gastronomickým zážitkom, na ktorom si miestni potrpia. Ak máte naozaj chuť aj na alkohol, musíte vyhľadať reštauráciu s licenciou na podávanie alkoholu.

Vianočné trhy v Helsinkách/foto: Dalito.sk

Fíni patria medzi zodpovedné národy. Ako veľmi, vidieť na úrovni ich hokeja. Samozrejme, ani Dalito nezabudlo na prešťastného fínskeho trénera, ktorý v roku 2011 po zisku titulu majstrov sveta v hokeji po pristáti lietadla padol na zem ako galoty, ale na vianočných trhoch sme takých, ako bežne vidieť na Slovensku, nevideli. Tom Slovensku, ktoré má taký obrovský problém s alkoholizmom (keby niekto písal, ako Fíni pijú).

Ani v Helsinkách nechýba tradičný vianočný kultúrny program. A samozrejme, cez víkend ani Santa, ktorý plní deťom priania na počkanie. Ročne tieto výnimočné vianočné trhy navštívi viac ako 300 000 ľudí.

Fínsko, prístav v Helsinkách/foto: Dalito.sk

Na zemi nenájdete na zemi žiadny odpad. Naozaj musíte poriadne hľadať. Ak nájdete, tak len preto, že recyklovateľný príbor či taniere niekomu po ceste k smetnému košu museli vypadnúť. Na trhoch používajú len biologicky rozložiteľný materiál.

V Helsinkách nájdete aj špecializované “bufety” iba na kaviár a ustrice/foto: Dalito.sk

Obrovský dôraz sa tu kladie na recykláciu odpadu, ktorá je Fínom už absolútne prirodzená. Ochrana životného prostredia patrí už dlhodobo medzi priority miestnych politikov, ktorí o nej len nehovoria, ale ju aj legislatívne zabezpečili. A samozrejme, s obrovskou podporou zodpovedných Fínov, ktorí nevyhadzujú ani jedlo len tak. Okrem toho, potraviny, ktoré na trhoch predávajú sú zväčša rastlinného pôvodu od miestnych dodávateľov, samozrejme ryby nechýbajú.

Ak by vám bola predsa len veľká zima, odporúčame zájsť sa schovať do neďalekého rybacieho trhu v prístave, kde vám kaviár naložia naberačkami, aj ustrice otvoria čerstvé pred vami aj s pohárom prosecca.

V Helsinkách nájdete aj špecializované “bufety” iba na kaviár/foto: Dalito.sk

Ak ryby nemusíte, nájdete tu množstvo aj iných produktov, ktorým neodoláte. Rybací domáci trh ponúka neuveriteľnú aj vianočnú atmosféru so živou hudbou a nesmierne distingvovaným domácim obyvateľstvom.

Vianočný rybací trh v Helsinkách/foto: Dalito.sk

Pokojným, rozvážnym a evidentne múdrym. Však ich školstvo odborníci považujú za najlepšie na svete, takže základný kameň pre zodpovednú budúcnosť vo Fínsku už jednoznačne položili. Okrem toho, že sa ani nebáli zvoliť si najmladšiu premiérku krajiny, iba 34 ročnú Sannu Marinovú.

Vianočné Helsinki treba jednoducho vidieť a zažiť, sú nádherné, iné, plné svetiel a spokojných usmievavých ľudí.

Navštívila som aj vianočné trhy na Hlavnom námestí v Bratislave. Aj po návšteve Prahy, mi tam bolo akosi smutno. Chladno, ale zimou to nebolo. Škoda, to historické miesto mohlo byť krásne aj tam.

Obľúbená Libuše Šafránková oslavuje 65 rokov