Výrok týždňa: Perly ducha Maroša Žilinku a Romany Tabák

Dalito.sk/foto: Dalito.sk

Tvrdenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku o okupačnej zmluve je súce na Trafenú hus udeľovanú v rámci Kremnických gagov.

Keby sa udeľovala nejaká anticena, povedzme Zlatá malina za najhlúpejší výrok, najväčším favoritom za minulý týždeň by asi bol Maroš Žilinka. Totiž s vyjadrením o okupačnej zmluve z roku 1968, ktorá – podľa neho – „bola pre Slovenskú republiku nepochybne výhodnejšia“ ako aktuálna obranná zmluva s USA.

Chudák Žilinka

Po vlne kritiky si Žilinka posťažoval, že „prakticky od nástupu do funkcie generálneho prokurátora SR som predmetom sústavných útokov“. Tiež nám odkázal, že jeho slová o zmluve podmienkach dočasného pobytu sovietskych vojsk „boli absolútne vytrhnuté z kontextu“ a boli „dôvodom útokov“ proti nemu.

Nuž nikto nič nevytrhol z kontextu. Kritiku si vyslúžil práveže za (cynický) kontext. Generálny prokurátor má asi nejaké paranoidné sklony a – podobne ako politici typu Fico a Matovič – kritiku si zamieňa za útok.

Jednoducho Tabák

Žilinkovom výroku výroku sa už písalo veľa. Preto si pripomeňme aj iný, menej nápadný výrok takisto hodný pomyselnej maliny za hlúposť týždňa. Po tom, čo poslankyňa Romana Tabák (OĽaNO) hlasovala proti vládou schválenej obrannej dohode s USA, na sociálnej sieti napísala: „Očakávala som posúdenie zmluvy Ústavným súdom zo strany pani prezidentky“.

Ktovie, ako si to pani poslankyňa predstavuje. Pani prezidentka sa má stať členkou Ústavného súdu a jeho senátu? Tam presadiť svoj názor, a teda, aby tak ÚS mohol posúdiť zmluvu zo strany pani prezidentky? Alebo ako vlastne?

Pani prezidentka môže dať podanie na Ústavný súd. Ten o. i. rozhoduje o súlade právnych predpisov s ústavou. Ak by sme s dávkou tolerancie použili Tabákovej slovné spojenie, mohli by sme povedať, že ÚS môže posúdiť zmluvu „zo strany“ Ústavného súdu. Alebo inak povedané z hľadiska či „zo strany“ ústavy.

Alebo prezidentský palác môže dať odborné stanovisko k zmluve. Potom by sme mohli hovoriť o posúdení zmluvy zo strany prezidentky. Ale Ústavný súd zo strany prezidentky? Pani Tabák, to naozaj?

(Ak vás tento komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/zilinka-ako-gasparovic-akoby-clen-smeru/