Výstava retro, kde neviete, či sa máte smiať alebo plakať

Dalito.sk/Výstava Retro 2018 v Prahe/foto: Dalito.sk

Kto nezažije, neuvidí a nepripomenie si, ten neuverí. Choďte sa pozrieť do Prahy do Tančícího důmu, ktorý počas vianočného adventu otvoril výstavu Retro 2018 aj s unikátnymi originálmi dennej potreby zo 70. a 80. rokov. 1 300 predmetov vám pripomenie aj to, ako sme v týchto zvrátených ideologických a  neslobodných rokoch trávili vianočné sviatky. Často aj bez toaletného papiera, hygienických vložiek, banánov či mandarínok. Tak, len aby sa pre nostalgiu nezabudlo… .

Aj tragikomické predmety socializmu sú dochované originály zo súkromných zbierok alebo zapožičané z Barandovských ateliérov a Českej televízie.

Takže samozrejme na výstave nemôžu chýbať ani originálne kostýmy Jiřiny Bohdalové z legendárneho televízneho programu Televarieté, ktorý bol pravidelnou súčasťou vianočných a novoročných socialistických osláv v československých domácnostiach.

Originálne kostýmy Jiřiny Bohdalové z televízneho programu Televarieté/foto: Dalito.sk

Presklená galéria Tančícího důmu v Prahe sa na niekoľko mesiacov rozžiarila spomienkami na sviatočný retro výklad obchodného domu Kotva, zaplnený starými vianočnými ozdobami, oblečením a ďalšími unikátnymi predmetmi z čias socializmu.

Retro výzdoba obchodného domu Kotva na výstave Retro 2018/foto: Dalito.sk

Papierové reťaze a žigulík 

Vnútri samozrejme nechýba ani „bohato“ vyzdobený stromček, preslávené auto žigulík, z ktorého doslova vypadávajú darčeky. Za volantom sedí hlava československej socialistickej rodiny otec, ktorý naložil deti do auta a všetko ostatné hneď potom, ako domáca pani všetko pripravila na odchod na zimnú dovolenku. Samozrejme len do slovenských a českých hôr, či skôr československých.

Žigulík na výstave Retro 2018/foto: Dalito.sk

Nechýbajú ani dobové originály zariadenej kuchyne, detskej izby či obývačky, ktoré sa v čase socializmu po celej krajine podobali ako vajce vajcu.

Retro 2018: detská izba/foto: Dalito.sk

Nič iné totiž na trhu a v obchodoch nebolo. Kto mal šťastie, na Vianoce zohnal aj mandarínky, kubánske pomaranče, toaletný papier a aj hygienické vložky.

Nezabudnuteľné hračky

Na stole nechýba originálny dobový príbor a servis, na kuchynskej linke nájdete dokonca aj pôvodné obaly z potravín, z ktorých sa gazdinky trápili a snažili uvariť a upiecť všetko, po čom vianočná rodina túžila.

Retro 2018: servírovanie vianočnej večere/foto: Dalito.sk

A k tomu všetkému spotrebiče socialistických úspešných značiek elektroniky ako Eta či Tesla, bez ktorých sa v týchto rokoch žiadna domácnosť nezaobišla. Samozrejme, ak ich zohnala pod pultom. Inak sa po nich na pultoch len zaprášilo.

Retro 2018: kuchynské pomôcky doby/foto: Dalito.sk

Aj v 70. a 80. rokoch minulého storočia boli Vianoce v prvom rade o zážitkoch pre deti a tak tu nájdete aj originálnu dobovú schránku, na listy pre Ježiška, či skôr deda Mráza.

Najmä dospelí si zaspomínali na hračky,  s ktorými sa kedysi hrali. Vlastne všetci, pretože na trhu ich bolo naozaj len zopár a tak sa v tom čase hrali všetky deti s takmer rovnakými hračkami. Aj túto unikátnu súkromnú zbierku hračiek poskytol súkromník z múzea v  Rychnově nad Kněžnou. Vzniká už takmer 50 rokov a niektoré jej unikáty doteraz nikdy ešte neboli vystavené.

Retro 2018: hračky/foto: Dalito.sk

Deťom a ich životu počas socializmu sa na výstave Retro 2018 venuje jedno celé poschodie, vrátane interaktívnej herne, kde sa deti pokúšajú hrať sa rovnako, ako ich rovesníci z čias socializmu.

Nechýbajú ani ukážky rôznych ilustrátorov, či baliaceho papiera, ktorého bolo počas socializmu ako šafranu, a tak sme použitý papier doma povinne odkladali vždy na ďalší rok. Na výstave samozrejme nechýbal ani kútik s tradičnou stavebnicou Seva, s ktorou sa jednoducho hrali všetky malé deti.

Retro 2018: všetky vzorky baliaceho papiera, ktoré boli v tom čase na trhu/foto: Dalito.sk

Bez vložiek aj toaletného papiera

Posledné poschodie, asi najsmutnejšie, je venované bežnému životu v socialistickom Československu. Pripomenie vám, že sa vlastne dnes máme až veľmi dobre. Až to tam na vás celé doľahne, ako mi je dnes dobre!

Retro 2018: horské slnko, šijací stroj a pánske sandále/foto: Dalito.sk

Expozícia vám pripomenie, ako veľmi ťažko sa vtedy žilo. Ako sme napríklad mali doma všetci len jeden fén, ktorý sa odlišoval maximálne farbou a nič nevydržal.

„ Toto sme mali doma! Aj my sme ho mali, len oranžový! Aj my sme ho mali!“ Počuť výkriky prekvapenia dám, ktoré si po dlhých rokoch spomenuli na staré časy tak nejako cez slzy. Ale na záver sa smiali, ako vlastne dokázali takto existovať, žiť.

Retro 2018: domáce spotrebiče doby/foto: Dalito.sk

Zaspomínali na dlhé rady pred všetkými obchodmi nielen pred Vianocami a aj na to, ako doma trhali noviny na menšie kúsky, pretože záchodový papier v obchodoch chýbal.

„No čo, aspoň sme si tými komoušmi vytierali zadky,“ zasmeje sa staršia pani, na ktorej vidieť, že väčšinu života prežila chúďa v socializme.

Retro 2018: rad na mandarínky/foto: Dalito.sk

Škaredo sa zahľadela aj na ďalšiu elektroniku a originálne predmety denného použitia starých čias, medzi ktorými sa predstavovali výrobky, na tú domu, popredných národných podnikov ako boli Madeta, Kofola, Eta, Fatra, JAWA, Tesla a iné.

Nenávidené pančuchy

Najrozporuplnejšie  spomienky vyvoláva dlhá rada pred obchodom s ovocím a zeleninou a vitrína s módnymi časopismi a oblečením.

„Bože, keď si spomeniem, ako nás všetkých škriabali hentie  pančuchy, ešte teraz sa z toho škriabem,“ povzdychla si asi 50 ročná žena s manželom, ktorý s ňou nahlas súhlasí. „Nenávidel som to, nechápal som, prečo ma do toho rodičia nútia. Dnes už viem, že inú možnosť nemali, iné nezohnali a boli radi, že do zimy aspoň nepôjdem s holými nohami,“ zaspomínal si na detstvo.

Retro 2018: oblečenie, doma štrikované/foto: Dalito.sk

Návštevníci obzerali, smiali sa a nadávali aj pri  pôvodných produktoch a obaloch, či dobovom oblečení, ktoré sa kedysi dalo kúpiť len v sektore, alebo si ho ženy šili samé alebo na zákazku podľa časopisu Burda.