Vyzerá to dobre. Prepúšťania by mali vystriedať nábory

- Leto môže trh práce stabilizovať
- Zlepšenie vidieť všade
- Uplatnenie bude jednoduchšie
Hlavná sezóna roka 2023 by mohla byť pre mnohých signálom pozitívnych zmien a zlepšenia na trhu práce. Indikátorov, ktoré tomu nasvedčujú, je viacero. Vyhliadky na leto sú priaznivé: Nezamestnanosť klesá a prepúšťanie by mali vystriedať nábory.
Aj vďaka zmenám zmenám, ktoré prinieslo zavedenie aktivačných prác pre nezamestnaných, možnosťami rekvalifikácie pre všetky vrstvy občanov a zvyšovaním motivácie na udržanie pracovných miest, sa na trhu práce podľa posledných prieskumov neprejavil výraznejší pokles. Naopak, podiel práceschopných uchádzačov sa v minulom mesiaci dostal pod hodnotu 4% a dosiahol nové minimum 3,90%. Súčasne v minulom mesiaci klesla aj miera evidovanej nezamestnanosti, ktorá sa už približuje k výsledkom spred pandémie 1Q/20. Hoci sa počet uchádzačov do 29 rokov mierne zvýšil, je predpoklad, že tento jav nebude dlhodobý. Záujem zamestnávateľov o nových absolventov totižto koreluje s vyštudovanými odbormi nových absolventov v evidencii úradov práce.
Leto môže trh práce stabilizovať
Ako informuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, nezamestnanosť počas mája klesala už štvrtý mesiac po sebe. To je dôkazom toho, že novozavedené opatrenia pozitívne prispeli k zlepšeniu situácie na trhu práce a občania získali viac príležitosti na nájdenie stabilného zamestnania.
Podľa ministerky Sone Gaborčákovej poukázali štatistiky na pokles vo všetkých krajoch, vrátane tých okresov, v ktorých bola dlhodobo zaznamenávaná najvyššia miera nezamestnanosti. Pokles sa ďalej prejavil aj medziročne, keďže podiel práceschopných uchádzačov na trhu bol ešte v máji minulého roka na hodnote 4,66%. Z vyjadrenia Mateja Belína, analytika Inštitútu sociálnej politiky, ktoré bolo rovnako zahrnuté do oficiálnej správy ministerstva, vyplýva, že aj letné obdobie by mohlo znižovať existujúci stav.
Zlepšenie vidieť všade
K zlepšeniu situácie by mali prispieť nadchádzajúce letné mesiace a to z dvoch príčin. Tou prvou je vznik sezónnych prác v poľnohospodárstve, gastronómii či cestovnom ruchu, tou druhou by mali byť zvýšené nábory zamestnávateľov.
Viac sa dočítate v článku Vyhliadky na leto sú priaznivé: Nezamestnanosť klesá a prepúšťanie by mali vystriedať nábory na pracuj.sk.