Zarábate málo? 7 dôvodov prečo

Dalito.sk/ilustračné foto: Adam Cvrčok
DALITO -

Veľa mladých ľudí študuje na vysokej škole, aby mali nárok na vyššiu mzdu. Vysokoškolské vzdelanie však nie je vždy zárukou aj lepšieho platu. Pravdou je, že to, koľko zarobíte, závidí aj od iných dôležitých faktorov.

ODVETVIE A POPULARITA ZAMESTNÁVATEĽA

Veľké spoločnosti a silné odvetvia dosahujú vysoký obrat. Ten sa odzrkadľuje na odmeňovacom systéme pre zamestnancov. Na rozdiel od malých firiem, vplyvní zamestnávatelia vyplácajú finančné bonusy.

Rebríček najlepšie platených profesií na Slovensku sa každoročne výrazne nemení. Na trhu naďalej pretrváva dopyt po informačných technológiách a telekomunikáciách. Priemerná mzda v týchto odvetviach stále rastie. V súčasnosti je na úrovni viac ako 2 100 EUR. Vo finančnom ohodnotení nezaostáva ani bankovníctvo, elektrotechnický či  automobilový priemysel. Odmena za prácu je tu vyššia ako 1600 EUR.

VZDELANIE

Absolventi vysokých škôl po dobrom upletení zarábajú viac ako ľudia s nižším vzdelaním. Súvisí to, okrem iného, s náročnosťou práce, ktorú si vyžadujú napríklad najvýnosnejšie odvetvia. Naviac, zvyšujú sa im šance kariérneho rastu a tým aj finančného ohodnotenia.

Na Slovensku záujem o vysoké školy rastie. Mnohí budúci vysokoškoláci pri výbere prihliadajú na pracovné uplatnenie. Najobľúbenejšie medzi Slovákmi sú technické univerzity alebo Univerzita Komenského v Bratislave.

VLASTNÍCTVO

Pre štátne inštitúcie sú typické tabuľkové platy. V súkromnom sektore sa výška mzdy mení smerom nahor podstatne rýchlejšie. A to takmer o polovicu. Prispeli k tomu zahraniční vlastníci, ktorí prinášajú na trh nové inovácie a vyšší kapitál.

S tým súvisí udomácnenie oddelenia ľudských zdrojov [z ang. HR – Human recources, pozn. red.] v mnohých firmách. Zamestnávatelia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť vhodného pracovného prostredia. Spokojnosť a motivácia podriadených sa totiž priaznivo odzrkadľujú na raste značky.

Ďalšie dôvody, prečo možno zarábate menej nájdete TU na www.pracuj.sk

https://www.dalito.sk/stale-mate-problem-zvyknut-si-na-pracu-z-domu-6-jednoduchych-tipov-ako-to-zvladnut/