Zbavte sa nepríjemných nutkaní a nutkavých myšlienok

zdroj: Ikar

Viete, ako prekonať obsedantno-kompulzívnou poruchu bez liekov a konfrontácie rýchlo a natrvalo? Faktom je, že obsedantno-kompulzívnou poruchou trpia milióny ľudí po celom svete. Ich počet každým dňom rastie a tak nás zaujíma: kde začínajú jej korene? Kedy ich už treba liečiť a ako ich prípadne zmierniť bez pomoci liekov?

Aj o tom je kniha Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok od uznávaného nemeckého terapeuta Klausa Bernhardta.

Kedy je umývanie, kontrola, poriadok alebo opakovanie viac ako len neškodný tik?
A v akom momente je potrebné liečiť myšlienky, ktoré sa opakujú stále dokola?
Máte nutkania alebo nutkavé myšlienky?

Klaus Bernhardt vysvetľuje, čo sa skrýva za nutkaním, ako vzniká a kedy by mali postihnutí vyhľadať pomoc. Na základe najnovších vedeckých poznatkov a s pomocou konkrétnych príkladov poskytuje pacientom svojpomocné nástroje, ktoré je vhodné každý deň precvičovať. Opisuje aj mnohé užitočné terapeutické prístupy, ktoré sa, žiaľ, stále používajú príliš zriedkavo. Pomocou nich je možné dostať obsedantno-kompulzívnu poruchu pod kontrolu oveľa rýchlejšie a často ju aj natrvalo prekonať.

Všetci pociťujeme nutkania…

Kto z vás sa ešte nepristihol pri tom, že druhý či dokonca tretíkrát kontroluje, či sú vchodové dvere alebo auto naozaj zamknuté? A aj ten opakovaný pohľad na budík alebo žehličku je asi väčšine z vás známy. Je budík skutočne nastavený a žehlička určite vypnutá?

Predovšetkým veľmi vystresovaní ľudia sú vystavení dávno ritualizovaným previerkam oveľa častejšie, ako je potrebné. Je to hlavne preto, že v myšlienkach sú už pri nasledujúcej veci, aj keď aktuálna úloha vôbec nie je dokončená. Hoci naše telo ovládané podvedomím túto prácu zvyčajne dokončí bravúrne, vedomá myseľ si ju predsa len nemôže odškrtnúť ako hotovú. Ešte si totiž vôbec jej úspešné dokončenie nevšimla, veď bola predsa zaneprázdnená niečím iným.

Mimochodom, toto je tiež jeden z dôvodov, prečo sa toľkí ľudia cítia preťažení a nešťastní. Kto je ustavične už o jeden alebo viac krokov ďalej, správa sa ako niekto, kto sa kŕčovito snaží získať nejakú cenu, a potom, keď ju konečne vyhrá, si ju zabudne prevziať.

 „Táto kniha má za cieľ vám pomôcť dosiahnuť daný zámer čo najrýchlejšie. Prevedie vás aktuálnymi ponukami terapie a hovorí o nových, nanajvýš sľubných výsledkoch bádania na tému obsedantno-kompulzívnych porúch. Okrem toho vám ukáže celý rad osvedčených a mimoriadne účinných metód, pomocou ktorých môžete aj vy sami niečo proti nutkaniam a nutkavým myšlienkam urobiť,“ sľubuje terapeut Klaus Bernhardt.

Klaus Bernhardt je uznávaný a veľmi úspešný nemecký terapeut, ktorý je obľúbený aj na Slovensku. Už mu vyšli knihy Ako sa zbaviť depresie a syndrómu vyhorenia?, mimoriadne úspešné boli Panické ataky – Čo sa vám snažia povedať a teraz teda pribudla novinka Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok.

(Ak vás táto recenzia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu alebo nám pošlite vašu recenziu na knihu na redakcia@dalito.sk a my vám zašleme knižnú novinku podľa vášho výberu)