Zeleninová záhrada a úroda z balkóna: Ako začať

Dalito.sk/foto: vaivirga / Shutterstock.com
PR -

Patríte k tým, ktorí túžia po vlastnej záhradke, no bývajú v byte? Aj na balkóne si viete vypestovať vlastnú zeleninu. Stačí vedieť, ako na to. Máme pre vás tipy, na čo sa pri pestovaní zeleniny na balkóne zamerať a na čo si dať pozor.

Pestovanie zeleniny na balkóne

Radi by ste si spravili na balkóne menšiu záhradku, no neviete kde začať? Nie je to až také náročné, ako by sa mohlo spočiatku zdať. Prejdime si spolu založenie zeleninovej záhrady na balkóne krok za krokom.

Plánovanie

Aký veľký je váš balkón, prípadne terasa? A okrem toho, koľko miesta vám môže taká záhradka zabrať? 

Na začiatok je dobré rozvrhnúť si, kde všade môžete zeleninové záhony mať. Jedna vec je mať pre ne priestor, no takisto si treba nájsť miesto, ku ktorému budete mať ľahký prístup. 

Najlepšie je dať záhony do tej časti balkóna či terasy, kde majú vhodné svetelné podmienky a kde je ich jednoduché polievať či hnojiť.

TIP: Pri plánovaní záhradky na balkóne je dobré spísať si aj časy, kedy ste čo zasadili. Budete sa tak ľahšie orientovať v tom, ako a kedy sa o jednotlivú zeleninu neskôr starať.

foto: Franz Peter Rudolf / Shutterstock.com

Umiestnenie

Keď už viete, na akom veľkom priestore si môžete dovoliť pestovať zeleninu, treba vyriešiť ďalšiu otázku, ktorou je počet a veľkosť kvetináčov. Vonkajšie kvetináče sa dnes vyrábajú naozaj v rôznych tvaroch, veľkostiach a z rozličných materiálov. 

Vybrať tie ideálne môžete napríklad prostredníctvom širokej ponuky na BIANO. Pestovatelia zvyknú ľudovo povedané dorábať v klasických terakotových či plastových kvetináčoch, prípadne v drevených záhonoch. 

Čoraz obľúbenejšie je však aj pestovanie zeleniny v upcyklovaných bandaskách.

TIP: Ak vás zaujíma pestovanie v upcyklovaných fľašiach a bandaskách, odporúčame vyhnúť sa materiálom ako je PET, PVC či polystyrén a nádobám od nebezpečných chemikálií.

Potreba denného svetla

Medzi najčastejšie pestovanú zeleninu na balkónoch patria rajčiny. Pri ich pestovaní dbajte na dostatok slnečného svetla. V tieni by sa im nedarilo a úrody by ste sa veru nedočkali. Podobne je na tom aj paprika.

Pri pestovaní šalátov, rukoly a špenátu vám stačia 3 až 4 hodinky svetla. V prípade, že chcete pestovať bylinky, môžete ich dať aj na miesto, kde sa im nedostane toľko slnečného svetla. Vo všeobecnosti je však vhodné nájsť také miesto, ktoré bude slnečné počas celého dňa.

Foto: vaivirga / Shutterstock.com

Vhodná pôda

Pre bohatú úrodu zdravej zeleniny je nevyhnutná aj kvalitná pôda. Podľa toho, čo chcete pestovať, si treba vybrať aj vhodnú pôdu. Na začiatok je najlepšie do nej pridať aj kvalitný kompost či organické hnojivo, napríklad sušený hnoj či slepačí trus.

Orientácia balkóna

Ak je váš balkón orientovaný na západ, máte pre pestovanie tie najvhodnejšie podmienky. Samozrejme, aj inak orientované balkóny sú vhodné na pestovanie zeleniny, no napríklad na balkóne orientovanom na juh je najlepšie pestovať zeleninu a rastliny, ktoré znesú veľa slnka a tepla. 

Foto: TG 23 / Shutterstock.com

Vypestujte si vlastnú zeleninu

Dorábať zeleninu na balkóne sa vám síce môže zdať náročnejšie ako pestovanie vo fóliovníku, no skutočne to nie je žiadna alchýmia. Veľmi ľahko si aj v menšom priestore dokážete vypestovať rajčiny, papriky, chilli, reďkovky a rôzne šaláty a bylinky. Ak by ste chceli vyskúšať aj ovocie, určite vsaďte na jahody a čučoriedky.

Ako sadiť na balkóne

Postup je jednoduchý. V kamennej predajni, ale aj cez eshop, si môžete nakúpiť rôzne sadenice, semienka a potrebné hnojivo. Jednotlivú zeleninu saďte ideálne podľa návodu a v dobu vhodnú na sadenie. 

TIP: Mesiace apríl a máj sú všeobecne najvhodnejšie pre sadenie listovej zeleniny, ako je napríklad rukola a polníček. V máji môžete sadiť aj cukiny, tekvice, uhorky a drobné ovocie.

Následne už treba len rastlinám dopriať dostatok slnečného svetla a vlahy. Počas horúcich letných dní môžete polievať úrodu denne, najlepšie skoro ráno alebo večer, keď už slnko nepáli.