Život bez elektriny rozhodne nie je len svietenie sviečkami

Dalito.sk/ilustračné foto: TWStock / Shutterstock.com
PR -

Nebudeme ďaleko od pravdy ak povieme, že potom ako sa ľudstvo naučilo produkovať a využívať elektrickú energiu, sme sa začali posúvať na úplne inú úroveň.

A tento posun zďaleka nie je na konci.

Elektromotory sú v rôznych podobách všade okolo nás

Asi najviac sa v súčasnosti spomína využívanie elektrickej energie na naše každodenné presuny. Miestami celkom kontroverzná téma, ktorá ale nič nemení na fakte, že do popredia sa tlačia plne elektrické alebo aspoň hybridné automobily, popularitu naberajú elektrobicykle a po mestách sa ľudia preháňajú na elektrických kolobežkách. A to ani zďaleka nie je jediné využitie elektromotorov.

Ale aj keby sme používanie elektromotorov izolovali len na rôzne formy dopravy, začínajú naberať čoraz väčší vplyv. Hlavne ak zoberieme do úvahy fakt, že ešte donedávna sa väčšina ľudí stretávala s pohonom na elektrickú energiu takmer výlučne len vo vlakoch. A obyvatelia väčších miest si k vlakom mohli prirátať ešte električky, či trolejbusy.

Ak sa práve pomocou elektriny nepohybujeme, určite používame nejaký elektrospotrebič

Význam elektrickej energie si naplno uvedomíme vtedy, keď sa zamyslíme nad tým, čo všetko funguje vďaka nej. Väčšinou ľudom napadne hlavne svietenie. Asi preto, že pri večernom výpadku dodávky elektrickej energie si ako prvé všimneme to, že sme ostali v tme. Skúste sa však zamyslieť napríklad aj nad tým, koľko elektrospotrebičov denne využívame. Veď už je bežná vec nabíjať aj zubnú kefku.

A to množstvo obrazoviek, na ktoré sa denne dívame a ktoré by nefungovali bez elektrickej energie. Od smartfónov, cez počítače a televízory až po outdoorové LED obrazovky, ktoré na poli reklamy nahrádzajú bilbordy.

A tak sa aj takáto veľkoplošná reklama presúva na obrazovky podobne, ako sa „menšie“ formy reklamy presunuli z hromád letáčikov vytlačených lacnými tonermi na obrazovky našich mobilov a počítačov.

Život bez elektrickej energie tak už dávno nie je len o podstatnom znížení nášho každodenného komfortu. Bez nej by sa drasticky zmenili spôsoby ako vnímame a zakúšame svet okolo nás.