Žluté lázně s Vltavou treba zažiť. Kto nezažije, neuverí

Dalito.sk/Žluté lázně/foto: Dalito.sk

… čo všetko sa dá urobiť v jednom veľkom meste, pri jednej rieke. V Prahe 4 pri Vltave nič nenasvedčuje tomu, že ste v jednej z TOP svetových metropol. Vlastne jedna vec áno, počuť tu snáď všetky jazyky sveta.

Množstvo národností, ktoré chodia relaxovať či športovať na toto jedinečné miesto naznačuje, že tu nič nenechajú na náhodu a pre aj náročnú klientelu urobia všetko v štýle: Nás hosť, náš pán. Aspoň sa o to evidentne snažia, lebo doťahovať je vždy čo. A tak sa tu pri troche predstavivosti v jednu chvíľu začnete cítiť, akoby ste ležali na pláži morského letoviska.

Nie príliš divoká Vltava totiž umožňuje z tohto miesta vyťažiť maximum. Žluté lázně je unikátny prírodný, športovo relaxačný areál so širokým relaxačným a gastro zázemím.  Šport, kultúra, voľný čas, ale aj zábava.

Aj vďaka bohatému programu až do neskoršej jesene sa na toto výnimočné miesto radi budete vracať. Priestor tu je až pre 10 000 návštevníkov denne.

Nechýba aj letné kino, či počas napríklad MS v hokeji, veľká obrazovka s nezameniteľnou atmosférou, ktorú vedia vytvoriť fanúšikovia hokeja. Areál je jedným z mála, ktorým Plavební správa v danej lokalite nezakázala paddleboardy. Medzi vodnými športami je táto novinka stále atraktívnejšia aj na Vltave. Je to jedna z najrýchlejšie rastúca športová aktivita na vode nielen v Českej republike.

V kúpeľoch si môžete prenajať aj čln, či rovno grilovačku priamo na vode a obzrieť si Prahu aj z úplne opačnej strany, z vody.

Túto sezónu po prvý raz dokonca aj z výšky, a to vďaka eFoilu, ktorý je úplne novým trendom vodného športu ako takého. Nemusíte byť ani profi kiter, ani windsurfer, alebo surfer, po niekoľkominútovej inštruktáži už lietate nad hladinou. A pozor, je to vraj veľmi návykové.

Na brehu pokojnej rieky si môžete zašportovať do sýtosti. Od plážového volejbalu, bedmintonu, k dispozícii sú aj bicykle, online korčule, vlastne čokoľvek, po čom športové srdce túži.

Pláž aj bary si môžete vyberať podľa toho, čo uprednostňujete. Či hlavnú hudbu s miešanými nápojmi, alebo priestor pre deti aj s bazénom, alebo skôr pokojné prostredie, kde si môžete pospať.

Vyrušiť vás však môže dokonalá symbióza prírody a biznisu. Ak si totiž ľahnete na trávu alebo piesok veľmi blízko pri vode, nečakane vás na chodidlách môžu poštekliť nutrie či labute, ktoré hľadajú jedlo, ktoré si tam ľudia odložili. Labute sa dokonca prechádzajú celým areálom.

Pravidelne „využívajú“ aj možnosť kúpania sa v umelých jazierkach s fontánou.

Nutrie dokonca už hosťom jedia aj z ruky. Ochranári však upozorňujú, že to nie je celkom dobrý nápad, pretože v poslednom čase sa premnožili a nikto nevie garantovať, že voľne žijúce zvieratá neprenášajú aj choroby.

Kto má chuť sa okúpať vo Vltave, nič mu v tom nebráni. Prístup do vody je jednoduchý rovno z dokonalého trávnika.  Na niektorých miestach je navezený aj piesok, ktorý podtrhuje pocit prímorskej pláže. Kto si chce bezpečne zaskákať, k dispozícii má ukotvené mólo.

Sympatické na kúpalisku je aj to, že pokiaľ hydrometeorológovia predpovedajú škaredé počasie, vstup je zadarmo. Napriek tomu sa tu oplatí stráviť voľný čas. Okrem športovania je tu aj dostatok gastro prevádzok. Od ľahkej talianskej kuchyne, až po tú nezdravú, pravú českú kuchyňu, teda grilované a vyprážané od výmyslu sveta. Vyberie si každý. Domáci, nie zahraniční hostia, by sa ešte mohli naučiť, že k stolu sa nesadá iba v plavkách. Nie každému je príjemné jesť vedľa spoteného holého tela.

Na kúpalisku Žluté lázně organizujú rôzne tématické víkendy a podujatia. Často aj s gastronomickým zážitkom zahraničných kuchýň. Dalito ochutnalo aj netradičnú rolovanú zmrzlinu. Vraj jej príprava nie je tak fyzicky náročná, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Komu sa nechce čakať v rade, rýchlo sa občerství aj v stánku bez predavača.  Prevádzkovatelia sa spoliehajú na serióznosť návštevníkov.

Slovenská hanba: Popri nedokončenom kúpalisku chodia viac ako tri desaťročia