Zomrel horolezec Ivan Fiala, jeden z prvých Slovákov na Nanga Parbat 

Dalito.sk/Horolezec a tréner Ivan Fiala, otec populárnej herečky Zuzany Fialovej. . Na fotografii s manželkou a dcérou Zuzana/ FOTO ČSTK - B. Palkovič
TASR -

Vo veku 76 rokov zomrel horolezec a tréner Ivan Fiala, otec herečky Zuzany Fialovej. TASR to potvrdili tri od seba nezávislé zdroje. Fiala horolezecky pôsobil okrem Európy v 15 expedíciách na piatich kontinentoch sveta. Je prvým slovenským pokoriteľom himalájskej osemtisícovky, Nanga Parbat zdolal spoločne s Michalom Orolinom v roku 1971.

Narodil sa 25. augusta 1941 v Bratislave. Na svojom konte má stovky výstupov nielen v našich Tatrách. V Alpách vystúpil napríklad na pilier Veveričiek na Cima Ovest, absolvoval prvovýstup na Blaitiére. Liezol na Pamíre, v Nórsku, v Hidukúši, na Aljaške, v Andách.

Fiala sa v roku 1969 zúčastnil expedície v pakistanskej časti Hindukúšu a bol v družstve, ktoré vystúpilo na panenský vrchol Bajpaš-Zom vysoký 6700 metrov. Pomenovali ho Bratislava. Na tretí najvyšší kopec Hindukúšu, Istor-o-nal (7398 metrov) vystúpil počas tej istej expedície 15. júla.

V roku 1971 sa uskutočnila II. československá expedícia na Nanga Parbat (8154 metrov), ktorú viedol Ivan Gálfy. Vrcholové družstvo tvorila štvorica horolezcov, 11. júla po trinástej hodine sa po prvý raz na vrchole osemtisícovky postavili dvaja Slováci, Ivan Fiala a Michal Orolin.

Výstup na Mount Everest alpským štýlom, čiže bez budovania táborov a na jeden záťah tzv. Bonnigtonovou cestou, sa v expedícii pod vedením Ivana Fialu začal 13. októbra 1988. Zostup 17. októbra 1988 však neprežili horolezci Jozef Just, Dušan Becík, Peter Božík a Jaroslav Jaško.

Zaslúžilému majstrovi športu udelili v roku 1982 za záchranu mexického horolezca čestný diplom medzinárodného výboru Fair Play pri UNESCO. V novembri 2002 bol Ivan Fiala zvolený za čestného predsedu elitného horolezeckého klubu s názvom Himalaya klub 8000. V roku 2003 sa stal predsedom Klubu fair play Slovenského olympijského výboru, v júni 2005 na tento post rezignoval. V máji 2004 ho Spoločnosť Ferdinanda Martinenga ocenila zlatou medailou.

Popis k titulnej fotografii: Horolezec a tréner Ivan Fiala, otec populárnej herečky Zuzany Fialovej, horolezecky pôsobil okrem Európy v 15 expedíciách na piatich kontinentoch sveta. Je prvým slovenským pokoriteľom himalájskej osemtisícovky, Nanga Parbat zdolal spoločne s Michalom Orolinom v roku 1971. Na archívnej snímke zo štvrtka 8. júla 1976 člen expedície Ivan Fiala pri prvom stretnutí s rodinou po päťmesačnom pobyte v zahraničí. Vo štvrtok prišla na maďarsko-československé hranice Československá horolezecká expedícia Makalu 76, ktorá úspešným výstupom na túto piatu najväčšiu horu sveta splnila záväzok k XV.zjazdu KSČ

Môže vás zaujať

HÁMOR: „Na vrchol štítu sa nepostavím, aby som ho nepoškvrnil.”