10 rád ako sa vyznať v ponuke vianočných svetiel a kúpiť najvhodnejšie

Vianoce v Chateau Mcely/foto: Karla Zimová
DALITO -

Možno to poznáte aj vy. Vytiahli ste krabice s vianočnými ozdobami a tešíte sa na výzdobu vašej domácnosti či záhrady a domu. V lepšom prípade vám napadlo vianočné svetlá skontrolovať ešte pred ich inštaláciou, v horšom zistíte, že nesvietia až potom, keď už máte všetko hotové. V lepšom prípade sadnete do auta, v horšom utekáte do obchodu kúpiť nové. No a opäť, v lepšom prípade ste sa trafili, no a v horšom zistíte, že ste v tom zhone aj tak kúpili krátke.

Dalito.sk vám v spolupráci s odborníkmi poradí, ako vianočné osvetlenie kúpiť tak, aby vám neostali oči pre plač.

  1. Najideálnejšie je si kontrolu vianočného osvetlenia nenechať na poslednú chvíľu a zapísať si ju do diáru aj s mesačným predstihom  „Pozor! Vianočné svetlá!“ Možno aj rok dopredu.
  2. Na krabičke je napísané koľko žiaroviek vám bude na stromčeku či inej dekorácii svietiť. Najčastejšie označenie variant Basic znamená, že sú svetlá viac od seba, pri verzii Compact zasa hustejšie pri sebe.
  3. Na niektorých baleniach nájdete napísanú odporúčanú výšku stromčeka. Profesionálni predajcovia odporúčajú kúpiť radšej dlhšiu reťaz, napríklad na približne dvojmetrový stromček použiť variant Compact o dĺžke 22,5 m, ktorý doplníte takmer dvanásťmetrovou reťazou so sviečkami.
  4. Určite si pred kúpou nezabudnite odmerať dĺžku medzi stromčekom a elektrickou zásuvkou. Seriózny výrobca ju vždy uvádza na obale samostatne.
  5. Najviac predávané svetielka sú s teplou bielou farbou. V ponukách však nájdete aj  studenú bielu, prípadne žltú.  
  6. Mnohé svetielka môžete použiť aj na vonkajšiu výzdobu, seriózne firmy na to upozorňujú priamo na balení.
  7. Takmer všetky svetelné reťaze už dnes dokážu meniť intenzitu osvetlenia a majú aj časovače, ktoré vám ušetrenia faktúry za energie. Napríklad, svietia osem hodín a 16 hodín sú vypnuté. Časovač viete dokúpiť aj samostatne.
  8. Väčšina svetiel je elektrických, ale existujú aj verzie na tužkové batérie. Kratšie svetlá na baterky sú skôr vhodné na ozdobenie kvetináčov alebo iných vianočných dekorácií.
  9. Pri ukladaní svetiel na stromček buďte citlivý – svetielka sú pripevnené na drôte, ktorý nesmiete zlomiť. Inak si to môžete opäť nasmerovať do predajne. Pri povianočnom upratovaní sa odborníkom najviac osvedčilo ich veľmi voľné namotávať okolo dlane.
  10. A najdôležitejšia rada je, svetlá nikdy nekupujte podľa ceny. Vyhorený byt za to určite nestojí. Po požiari to totiž stojí oveľa oveľa viac.

Tento článok vznikol v spolupráci so Záhradným centrom Chládek.

(Ak vám informácie pomohli, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)  

Môže vás zaujať: