13 tipov ako sa starať o auto, aby nestratilo na hodnote

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com
PR -

Zriedkavý je majiteľ domu, ktorý si kúpi svoj vysnívaný dom a potom sa oň nestará. Prečo by to teda malo byť odlišné s vašim vysnívaným autom? Minúť toľko peňazí a neskúšať zvyšovať jeho hodnotu alebo sa aspoň snažiť ju uchovať? Nech už je to akokoľvek, vaše nové auto začína dlhé a postupné strácanie na hodnote od chvíle, keď opustí továreň.

Mnoho majiteľov automobilov sa zaujíma o hodnotu svojho auta, až keď príde čas na predaj. Autá však, ako sme už spomenuli, nestrácajú hodnotu zo dňa na deň, ibaže by samozrejme došlo k nehode. Hodnota vášho automobilu sa môže udržať – alebo stratiť – počas mnohých rokov, kým ho vlastníte. To, ako sa o svoje auto staráte, je spojené s cenou, ktorú bude mať pri rozhodovaní o jeho predaji alebo výmene za nové auto. Existujú však spôsoby, ako jeho hodnotu uchovať čo najdlhšie a my vám ich dnes predstavíme.

1.   Buďte „smart“ zákazníkom

Čím menej miniete primárne, tým menej stratíte z dlhodobého hľadiska. Znie to jednoducho, ale aby ste nestratili toľko peňazí na aute, začína slušnou cenou. Urobte si prieskum, zavolajte priateľovi, ktorý je profík pokiaľ ide o autá, využite sprostredkovateľa alebo službu, ale strážte cenu. Dobrý obchod teraz vyplatí dividendy, keď budete neskôr auto predávať za trhové ceny.

2.   Auto parkujte v garáži

Všimli ste si niekedy, že v mnohých domoch funguje garáž predovšetkým ako sklad nepotrebných vecí? A v domácnostiach, ktoré nie sú podpivničené, je garáž suterénom. Garáž slúži ako zberné miesto pre všetko, okrem auta. To je síce skvelé pre skladovaciu situáciu v domácnosti, ale už menej pre vaše auto.

Auto zaparkované v garáži je chránené pred poveternostnými vplyvmi. To znamená chlad, teplo, slnečné žiarenie, vietor, krúpy, prudký dážď a snehové búrky. Je dokonca chránené pred konármi a inými nečistotami, ktoré padajú z okolitých stromov. Ak máte garáž, určite  ju používajte na uskladnenie vozidla – nie na iné účely,  môže vám to ušetriť tisíce eur. Ak projekt vášho domu s garážou nepočítal, dobrú službu poskytne napríklad aj kovový prístrešok pre auto. Je dostatočne robustný, aby odolal drsným poveternostným podmienkam a súčasne pred nimi ochránil aj vaše vozidlo.

3. Vozidlo pravidelne servisujte

Mechanické problémy s autami majú tendenciu mať progresívny charakter. To znamená, že z malých problémov sa skôr či neskôr stanú veľké problémy. Pretože si nikdy nie ste úplne istí, kedy budete musieť svoje auto predať, je lepšie nechať auto pravidelne prekontrolovať v servise, aby ste sa vyhli problémom, ktoré môžu významne znížiť jeho hodnotu. Navyše auto, ktorému sa dostáva pravidelný servis, má tendenciu jazdiť lepšie a tichšie – a to si všimnú aj kupujúci.

Uschovajte každé potvrdenie alebo záznam, pretože táto dokumentácia prejde dlhú cestu k potenciálnemu kupujúcemu, ktorý sa po rokoch pozrie na vaše auto. Osvedčená história opráv a údržby vypovedá o snaživosti, o tom, že automobil bol milovaný a bolo oňho postarané. Vozidlo so záznamami sa predá skôr a s vyššou cenou ako vozidlo, ktoré má chýbajúce alebo nekvalitné záznamy a pravidelná údržba zabezpečí, že hlavné komponenty vydržia tak dlho, ako boli navrhnuté.

4. V aute nefajčite

Cigaretový dym nielenže dodáva interiéru vozidla vôňu preplneného popolníka, ale môže tiež spôsobiť, že jeho interiérové povrchy budú matné a dokonca zožltnú. Pretože iba 21% dospelej populácie fajčí, môžete si byť istí, že cigaretový zápach vo vašom aute bude nepríjemný najmenej pre 79% populácie, ktorá nefajčí. To výrazne zníži potenciálny trh pre vaše auto – ako aj hodnotu.

5. Škvrny na koberci a čalúnení vyčistite čo najskôr

Interiéry automobilov sú všeobecne navrhnuté tak, aby odolávali škvrnám. Táto odolnosť však funguje najlepšie, keď škvrny vyčistíte okamžite potom, ako sa vyskytnú. Ak ich necháte sušiť sa čalúnení alebo kobercoch niekoľko týždňov alebo mesiacov, môžu sa dostať do bodu bez možnosti návratu a môžu sa z nich stať plnohodnotné trvalé škvrny.

To je obzvlášť problém, ak máte malé deti, ktoré uprednostňujú červené nápoje. Na červenom farbive je niečo, čo jednoducho odoláva vyčisteniu z akéhokoľvek druhu materiálu. Ak by niečo červené prišlo do kontaktu s akýmkoľvek povrchom materiálu vo vašom aute, okamžite to vyčistite. Škvrny, ktoré odignorujete, môžu pre potenciálnych kupcov vášho vozidla zabijakom hodnoty.

6. Olej pravidelne meňte

Pravdepodobne jediný krok údržby, ktorý môžete na svojom aute vykonať, a ktorý je nákladovo efektívny, je pravidelná výmena oleja. Je relatívne lacná  a môže zabrániť veľkým problémom so samotným motorom.

7. Všímajte si neobvyklé zvuky motora

Zvuky motora sú často prvým príznakom významných problémov s vašim autom. Ak tieto problémy zachytíte na začiatku procesu, dajú sa často opraviť za minimálne náklady. Nechajte ich však zájsť priďaleko a môžu sa zmeniť na veľké výdavky. Hneď ako ich spozorujete, dajte si skontrolovať akékoľvek neobvyklé zvuky alebo kontrolné svetlá motora.

Môže to byť ešte dôležitejšie, ak plánujete predať svoje auto. Skúsení kupujúci automobilov vedia, že musia pozorne počúvať zvuk motora. O hladkom chode motora často svedčí tichý nepretržitý zvuk. Klepanie, rinčanie alebo prerušované zvuky však môžu naznačovať vážnejšie problémy s motorom. Ako dlhoročný vlastník vozidla môžete prehliadnuť neobvyklé zvuky – môžete si však byť istí, že kupujúci ich neprehliadne.

8. Na ochranu vinylových povrchov používajte Armor All alebo ekvivalentný výrobok

Vinylové povrchy v automobile sú časom náchylné na zmatnenie a praskanie. To platí najmä vtedy, ak je auto intenzívne vystavené (neparkujete v garáži, alebo pod prístreškom) slnečným lúčom, ktoré  môžu spôsobiť paseku na povrchoch automobilov vo vnútri aj zvonka vozidla. Aj keď poškodené vinylové povrchy nijako nenaznačujú problémy s motorom alebo hnacím ústrojenstvom, môžu pôsobiť dojmom, že vozidlo nie je dobre udržiavané.

Našťastie existujú lacné výrobky, ktoré udržia vaše vinylové povrchy svieže a ako nové. Ak použijete tieto výrobky najmenej dvakrát ročne, udržujete povrchy v dobrom stave. Budúci zákazník tak získa dojem dobre udržiavaného vozidla.

9. Auto niekoľkokrát ročne navoskujte

Mali by ste si naplánovať voskovanie auta niekoľkokrát do roka. To nielen ochráni povrch, ale pomôže aj dlhšie udržať farbu. Aj keď je to úplne povrchné, kvalita laku na vašom aute je prvá vec, ktorú si kupujúci na vozidle všimne. Ak je lak matný a opotrebovaný, potenciálny kupujúci môže stratiť záujem, aj keď je auto mechanicky v perfektnom stave.

10. Venujte pozornosť štýlu šoférovania

Niektorí ľudia jazdia na svojich autách ešte ako na strednej škole – rýchlo sa rozbiehajú, náhle zastavia, tvrdo odbočujú a primitívne parkujú. Akokoľvek  môžu tieto akcie byť vzrušujúce, v čase, keď ich robíte, si vyberajú daň z vášho automobilu, najmä ak ich máte vo zvyku robiť stále.

Tvrdá jazda vedie k akcelerovanému opotrebovaniu a môže viesť k divným zvukom a trvalému poškodeniu určitých častí vozidla. Jazdite tvrdo, ak máte pocit, že musíte, ale uvedomte si, že za to budete musieť zaplatiť, až príde čas na predaj auta – ak nie skôr. Pridaná hodnota: hladká, plynulá jazda spotrebuje menej benzínu.

11. Okamžite opravte škrabance a preliačiny

Keď sa objavia malé škrabance alebo preliačiny, či už magicky „sami od seba“ alebo sa k nim niekto priznal, nechajte ich čo najskôr odstrániť opravou bez lakovania. Opravári odvedú úžasnú prácu pri premene toho, čo vyzeralo ako hororový príbeh, do pôvodnej podoby, zvyčajne za cenu, ktorá sa dá zvládnuť. Nechajte si ich opraviť čo najskôr, pretože jeden škrabanec môže viesť k dvom, dvom, štyrom a čoskoro sa váš rešpekt zníži, čo vedie len k menšej starostlivosti a strate hodnoty.

12. Používajte sprej na ochranu podvozku

Aj keď diskusia o najlepšom type ochrany proti hrdzi ešte pokračuje, niet pochýb o účinnosti oleja na spomalenie hrdzavenia. Nastriekajte, alebo si nechajte nastriekať, podvozok olejovým sprejom, ale vyhnite sa bloku motora (ten to nepotrebuje a iba by to frustrovalo vášho mechanika). Rám a komponenty pod karosériou čelia po celý rok náporu soli, postrekov a špiny na ceste a trochu oleja naozaj zaberá pri spomalení hrdzavenia.

13. Jazdite menej

Znie to smiešne, ale každý vie, že počet najazdených kilometrov vášho auta má zásadný vplyv na jeho hodnotu. Viac kilometrov sa rovná nižšej hodnote, menej kilometrov vedie k vyššej hodnote. Jednoduché. Z tohto dôvodu sa snažte udržiavať najazdené kilometre na minime. Skonsolidujte výlety, spolujazdu, keď môžete, vyhraďte si každý mesiac niekoľko dní, kedy sa zaobídete bez auta – to všetko sa sčíta. Konsolidácia jázd je lepšia aj pre najazdené kilometre vášho motora, pretože vaše auto pracuje efektívnejšie s teplým motorom. Najazdené kilometre sú predovšetkým o vašich návykoch. Ak si zvyknete menej jazdiť, vaše auto bude mať v konečnom dôsledku vyššiu cenu.

Zdroj informácií TU