3 pravidlá, ako sa v zime neohroziť vlastným autom

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - Krasula
PR -

Aj keď v posledných rokoch sú zimy u nás pomerne slabé, situáciu netreba podceňovať. Situácia ohľadom počasia sa môže kedykoľvek zmeniť a môžeme povedať, že počasie býva nepredvídateľné.

Ako sa ale počas zimy starať o svoje auto?

Kontrolujte autobatériu

Najmä staršie autá majú počas zimy problémy s akumulátorom. Jeho dobíjanie nie je 100% spoľahlivé a môže sa stať, že jednoducho sa auto nebude dať naštartovať. Staršie autobatérie sú rizikové najmä počas zimných mesiacov. Ich dobíjanie nefunguje spoľahlivo, veľmi rýchlo sa vybíjajú. Tak, ako sú pre autá s turbom dôležité funkčné prídavné budíky, ktoré sú ukazovateľmi tlaku turba, tak pre staršie autá sú dôležité plne výkonné autobatérie.

Ak máte staršie auto, odporúčame vám voziť v kufri štartovacie káble, aby vás nenaštartovanie motoru mimo domova neprekvapilo. Akonáhle máte starú autobatériu a auto nenaštartujete, je lepšie investovať radšej do novej. Nechajte si však poradiť automechanikom a predovšetkým, nechajte si autobatériu premerať.

Čistite auto od snehovej pokrývky

Korózia je veľmi nepríjemný jav, avšak s pribúdajúcimi rokmi auta je väčšie riziko jej objavenia. Ak sa chcete počas zimy o svoje auto správne starať, je potrebné ho čistiť od snehovej pokrývky a od ľadu. Veľké problémy vám vie spôsobiť zamrznutý sneh na streche auta, ale aj v okolí kolies. Ak máte nášľapy, aj na nich sa môže počas jazdy zachytávať sneh, preto si ho vždy odstraňujte, aby vám potom pri nastupovaní nerobil problémy.

Dôležité je zamerať sa na odstránenie snehovej pokrývky, či ľadu zo strechy. Počas jazdy by sa mohli uvoľniť, čo by mohlo mať fatálne následky. Dokonca sa vyslovene neodporúča z bezpečnostných dôvodov štartovať s pokrývkou snehu a ľadu na streche, ale aj na iných dôležitých častiach auta, ako napríklad čelné sklo, spätné zrkadlá.

Neskáčte prudko na brzdy a predvídajte situáciu na ceste

Ak sa chcete správne starať o svoje auto počas zimy, okrem kontroly autobatérie a nosenia štartovacích káblov je veľmi dôležité čistiť auto od snehovej pokrývky. Odporúčame vám počas tohto obdobia neskákať prudko na brzdy. Namrznutá vozovka môže spôsobiť stratu kontroly nad vozidlom. Odporúčame predvídať situáciu na ceste. Aj pri parkovaní za tmy dávajte veľký pozor. Spoliehajte sa na kvalitné osvetlenie parkoviska a samozrejme aj na dobrý výhľad cez spätné zrkadlá, ktorý pri parkovaní potrebujete mať.