6 vakcín za 10 mesiacov a lepšie som sa necítila

Dalito.sk/ilustračné foto: LT

Asi ma vyhlásia za rádioaktívnu. Za posledných 10 mesiacov ma totiž očkovali 6x. Ďalšie očkovanie ma čaká proti chrípke v októbri ako každý rok. Vždy sme boli zodpovedná rodina, ale ak to pritiahnem za vlasy, ak covid bol predsa len na niečo dobrý, tak pre nás z toho dôvodu, že sme si skontrolovali medzinárodné očkovacie preukazy.

Napísala som pani doktorke, či by sa mohla pozrieť čo všetko zaočkované mám a nemám, že by sme teda doočkovali všetko na čo som pozabudla. Aj tak, keď sme cestovali aj počas pandémie (covid sa nám zatiaľ vyhýba) aj zahraniční epidemiológovia nám ešte na jeseň 2020, okrem bežnej vakcíny proti chrípke, odporúčali aj proti pneumokokom. A letela druhá včela.

Medzi jednotlivými očkovaniami platí jednotná zásada. Stačí, ak je rozdiel dva týždne. Takže pani doktorka všetko skontrolovala a s radosťou skonštatovala, že aj ja patrím medzi jej najzodpovednejších pacientov.  

Všetko mám, aj očkovanie proti hepatitídam, pri ktorých je ochrana dlhodobá. Napísala mi, že vedci a výrobcovia zatiaľ stále udávajú, že preočkovanie nie je nutné. Upozornila ma však, že niektoré odborné zdroje uvádzajú, že je dobré skontrolovať protilátky dvadsať rokov od poslednej dávky. A taká stará zasa nie som, takže stále som z medicínskeho pohľadu považovaná za chránenú.

Súhlasila s mojim návrhom, po druhej covid dávke sa zaočkovať aj proti kliešťovej encefalitíde. Skladá sa z troch úvodných dávok. V prvom roku sa podáva 1. dávka a 2. dávka po mesiaci až do troch mesiacov od prvej, v letných mesiacoch v rozdiele 14 dní. 3. dávka sa potom očkuje o 6 mesiacov, najneskôr však do roka po druhej dávke. Následne treba očkovanie proti nebezpečným kliešťom preočkovať po troch rokoch a neskôr už stačí každých päť. Takže ide vlastne o celoživotné očkovanie, ktoré mi hradí zdravotná poisťovňa. No to budem mať čo robiť. Na dôchodku budem pri sebe nosiť asi tri medzinárodné očkovacie preukazy. Alebo by som sa predsa len z praktického dôvodu radšej nechala začipovať, aby som pri sebe nemusela nosiť toľko dokladov? 😊

Inak, ak plánujete, že vaše dieťa bude študovať na niektorej prestížnej svetovej univerzite počítajte s tým, že pred prijatím na štúdium vám pošlú zoznam očkovaní, bez ktorých neprekročí ani kampus.

Veda a pokročilá medicína to je vám vec! Ďakujem, naozaj sa cítim po očkovacom maratóne dobre, vlastne som sa nikdy lepšie necítila. Už si bezstarostne užívam dovolenku pri mori. Pre mňa vždy bolo a je očkovanie samozrejmosťou. Úprimne totiž dôverujem vede a jej humánnym princípom ochrany zdravia. Ak aj vy, skontrolujte si očkovania a hurá na dovolenku. Naozaj som sa na nej lepšie necítila!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)