Aká bola Madam Churchill? A v čom je skrytá genialita Rosalind Franklinovej?
Dá sa povedať, že sú to ženy, ktoré TO DALI. Dosiahli v živote úžasné úspechy, hoci im neraz osud, či okolnosti nepriali. Išli za svojím cieľom, obetovali sa, nevzdávali a dokázali, že pevnou vôľou, i úsilím sa dá dosiahnuť všetko.
Spisovateľka Marie Benedict sa zamerala na skutočné príbehy silných žien z histórie. Vyrozprávaním ich osudov im chce vzdať hold a ukázať ich výnimočnosť. V slovenčine už vyšlo niekoľko kníh, dávame do pozornosti dve posledné – Jej skrytá genialita o britskej fyzikálnej chemičke a biofyzičke Rosalind Franklinovej. A Madam Churchillová, príbeh Clementine, manželky jedného z najväčších štátnikov histórie.
Madam Churchill
Madam Churchill je neuveriteľný román o žene, ktorá mala obrovský vplyv na jedného z najvýznamnejších ľudí sveta počas prvej a druhej svetovej vojny.
Keď sa mladá Clementine Hozierová vydala za Winstona Churchilla, geniálneho politika s progresívnymi názormi, vedela, že jej muž je predurčený stať sa veľkým vodcom celého národa. Ich manželstvo zďaleka nebolo len tradičným spojením muža a ženy. Clementine stála Winstonovi po boku nielen v rodine, ale aj v politike. Stala sa jeho radcom aj strážcom a neraz mu dokonca zachránila život.
Napriek tomu táto ambiciózna žena túžila po niečom viac, chcela vystúpiť z manželovho tieňa. Ako človek s vrodeným záujmom o politiku – najmä o ženské volebné právo a spoločenskú a humanitárnu problematiku – bola brzdená vtedajšími nariadeniami, ktoré ženám zakazovali zapájať sa do politickej sféry. Ona si však dokázala uplatniť nárok na svoj politický priestor. Našla si jedinečnú rolu za oponou a počas druhej svetovej vojny aj na očiach verejnosti a využila ju pre dobro britského ľudu. Nesklonila hlavu ani pred očakávaním okolia, ani pred nepriateľom. Nevydesili ju hrôzy vojny a v jej temnote našla vlastnú cestu.
Jej skrytá genialita
Svojím objavom zmenila svet. Cenu však získali traja muži.
Rosalind Franklinová bola múdra, krásna, ale vždy tak trochu iná. Či už pracovala v laboratóriu v Paríži, ktoré zbožňovala, alebo na univerzite v Londýne, medzi chladnými a odmietavými mužmi, jej najväčšou láskou bola veda. Tie nemenné zákony fyziky a chémie, ktorými sa riadia jej experimenty.
Keď je poverená prácou na výskume štruktúry DNA, verí, že dokáže odkryť jej tajomstvá. Ešte pár röntgenových snímok a odhalí stavebné kamene života. Už nikdy nebude musieť počúvať, ako sa na ňu sťažujú jej kolegovia, najmä Maurice Wilkins, ktorý by radšej spolupracoval s Jamesom Watsonom a Francisom Crickom, než s ňou.
A potom sa to konečne stane – dvojitá špirálová štruktúra DNA sa jej odhalí s dokonalou jasnosťou. Ďalší priebeh udalostí však Rosalind nikdy nemohla predvídať.
Jej skrytá genialita je silný román o žene, ktorá obetovala svoj život, aby objavila podstatu našej DNA, a ktorej obrovský prínos muži okolo nej zamlčali.
(Ak vás táto recenzia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)