Ako bytové azalky neprežijú slovenské teplo

Bytová azalka/foto: ZC Chládek
DALITO -

Kto by ich doma nemiloval. A kto by s nimi potom nebojoval. 🙂 Bytové azalky už na prvý pohľad zaujmú výrazným kvetenstvom, vďaka ktorému sa zaradili medzi najkrajšie kvitnúce izbové rastliny vôbec. Máloktorá totiž dokáže tak bohato zakvitnúť ako práve azalka. Princezná zimných interiérov  akoby privolávala jar, v ideálnych podmienkach môže kvitnúť až dva mesiace. A ak sa o ňu po odkvitnutí staráte správne, zakvitne vám aj ďalšiu zimu. Mnohí však pri jej pestovaní nedodržiavajú základné pravidlá a tak musia každú sezónu kupovať novú.   

Izbovej azalke (Rhododendron simsii) zvykneme hovorievať aj indická azalka. Kvitne najmä v odtieňoch bielej, ružovej, fialovej a karmínovej farby.  

Kvitnutie

Pri jej správnom pestovaní docielite to, že vám bude bohato kvitnúť. Stačí dodržať niekoľko zásad.

  1. Jednou z chýb, ktoré robia mnohí je, že odkvitnuté kvety z izbovej azalky neodstraňujú. Ak to totiž budete robiť pravidelne, podporujete tým dokvitanie nových kvetov. Okrem toho, rastlina sa zbytočne nevysiľuje tvorbou semien.
  2. Po odkvitnutí azalky by ste výhonky mali ešte aj zaštipnúť, aby ste podporili kompaktný a zahustený rast rastlinky.    

Rozhoduje teplota

Úspech ich pestovania však záleží hlavne na teplote miestnosti, do ktorej tieto kvitnúce krásky umiestnime. Ide totiž o studenomilnú rastlinu. Ak kvitne, znesie teplotu 18 – 20 stupňov Celzia po celú dobu kvitnutia. Po odkvitnutí, keď sa nachádza v dobe rastu a opätovnom raste púčikov, jej však už vyhovuje teplota okolo iba 10 stupňov. Kvetinu na teplejšie miesto môžeme presunúť v momente, keď sa jej kvetné púčiky začnú zafarbovať. Všeobecne platí, že čím viac zafarbené puky, tým vyššiu izbovú teplotu rastlina znesie. Vhodné miesto je preto azalke nutné dobré premyslieť nielen pre nutnosť chladu, ale aj vyššiu vlhkosť vzduchu. Všeobecne však platí, že sa máte vyhnúť radiátorom a miestam s priamym slnkom. Priam ideálna je studená chodba alebo zimná záhrada s rozptýleným svetlom.

Kvetináč

Izbové azalky väčšinou záhradníctva predávajú bujne rozkvitnuté s veľkým množstvo listov zasadené v tesnom kvetináči. Práve malý priestor podporuje rastlinu v kvitnutí. Azalke tak malý priestor vôbec neškodí. Musíme však dbať na to, aby nikdy v malom kvetináči nevyschol substrát . Vždy by mal byť vlhký, v žiadnom prípade však nie premočený.

Zálievka

Pri zálievke musíme dbať na pravidelnosť, ale aj na kvalitu vody. Azalky sú totiž citlivé na tvrdú vápenatú zálievku. Preto je najvhodnejšia dažďová voda, poprípade aspoň odstáta z vodovou. Najlepšia je prevarená.

Hnojenie

Maximum pre izbovú azalku urobíme vtedy, ak ju od jari do jesene budeme hnojiť tekutým hnojivom každé dva týždne. Hnojivo musí byť bohaté na draslík a železo. Nesmie však obsahovať vápnik.

Zdroj: Z spravodaj (Jana Brabcová, ZC Brabec) – spravodajca záhradníckych centier, skupina českých spolupracujúcich záhradníckych firiem v ČR

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)