Ako kombinovať rôzne drevo v interiéri?

Dalito.sk/ilustračné foto: Grusho Anna / Shutterstock.com
PR -

Každý, kto už má za sebou stavbu vlastného domu, určite potvrdí, že keď sa už práce presunú do interiéru, je to nielen dôležitý míľnik pri výstavbe, ale aj veľká úľava. Predsa len sa dokončenie zdá byť oveľa bližšie ako predtým.

Drevo je jednoducho skvelý materiál

Samozrejme aj na exteriéri sa nájdu práce, ktoré je možné urobiť aj dodatočne, napríklad zateplenie fasády kvalitným expandovaným polystyrénom, ale v porovnaní s mnohými ďalšími fázami výstavby ide často o „maličkosť“. Poďme však do toho interiéru.

Dlhodobo obľúbeným a rôznymi spôsobmi využívaným materiálom (nielen) v interiéri je drevo. Niet sa čomu diviť, drevo vyniká tak vlastnosťami ako aj svojim vzhľadom, ktorý sa nedá nazvať inak ako nadčasový a hodiaci sa takmer (alebo úplne) do každého štýlu.

Ak ste taktiež fanúšikom dreva a chcete ho vo svojom novom dome použiť čo najviac, určite vás bude zaujímať ako čo najlepšie pristúpiť k otázke farebnosti dreva na rôznych súčastiach interiéru. A práve k tejto oblasti vám dáme pár rád.

Podlaha a dvere by mali byť vo vzájomnom kontraste

Ak budete mať drevenú podlahu (alebo podlahu imitujúcu drevo), už pri jej výbere musíte myslieť aj na ostatné drevené prvky vo vašej domácnosti. Odtieň podlahy totižto vplýva na tieto ďalšie prvky.

Napríklad dvere by mali v interiéri vyniknúť a tak by mali byť v kontraste oproti podlahe. Pri tmavšej podlahe voľte svetlejšie dvere a naopak. Zároveň sa však snažte dodržať farebnosť odtieňov a nekombinovať napríklad tmavé drevo s červeným odtieňom so svetlým drevom so šedým odtieňom.

Schody môžu splynúť s podlahou, nábytok by nemal

Čo sa dreveného obkladu na schody týka tu si môžete taktiež zvoliť kontrastné drevo, ale aj rovnaké ako pre podlahu. Ak sa rozhodnete pre rozdielne, dajte si záležať, aby išlo naozaj o kontrast a nie len o trochu odlišnú svetlosť. To by nevyzeralo príliš dobre.

A čo váš drevený nábytok z Bratislavy? Ten by mal taktiež kontrastovať s podlahou. Rovnaké drevo použíte na podlahe aj na nábytku totižto splýva a z vašej miestnosti by razom bola nevýrazná „masa“ dreva.