Ako (ne)plytvanie domácností s energiami zažívam ja

ilustračné foto: LT

Nie som ekonómka a ani ňou nikdy nebudem. Stále však verím, že ma neopustil príčetný rozum a že vďaka plateniu šekov doma na Slovensku aj doma v Česku ako tak viem posúdiť, čo sa to na Slovensko valí. Pohroma.

Doma v Prahe sa už v horúcej vani nevykúpem len tak. Okrem toho, že je to pri trhových cenách (ako tak zastropovaných od 2023) v tejto krajine už pridrahý špás, vlastne ani nemôžem. Málokedy sa mi totiž pošťastí naraziť na chvíľku, kedy mi z vodovodu tečie naozaj horúca voda, ako som na to bola zvyknutá celý život až do jesene 2022. V Prahe nám totiž už vodu aj do radiátorov posielajú minimálne o desať stupňov chladnejšiu ako kedysi.

Okrem toho, že česká verejnoprávna televízia dokola upozorňuje, aký to je dnes pridrahý špás, napustiť si plnú vaňu. Osvetu robí aj presnými výpočtami dĺžky sprchovania a tak podobne. V tejto krajine bol systém „hlavně levně“ národným športom ešte pred vojnou na Ukrajine. A majú recht. Podľa ich vzoru už pri odchode z domu aj tlačiareň s WIFI vypínam…

Český národ sa pridal

Vláda ceny zastropovala pre domácnosti oveľa neskôr ako slovenská a od roku 2023 na už vyšších cenách ako kedysi. Rozum šetrného národa však masírovala od prvých náznakov nedostatku plynu od „Ivana z Ruska“, keď mu od 24. februára 2021 (okupácia Ukrajiny Ruskom) odkazovala „Běž domů Ivane!“ a český národ sa pridal.   

Šetrili malí aj veľkí a šetria dodnes. Vo veľkom a všade, rekordy lámu len zbierky na charitu. A realitní makléri pri prenájme bytov už iné zmluvy, ako nájom+energie zvlášť, ani nepodpisujú. To vraj urobí už len samovrah.  

Terapiu šokom majú už obyvatelia krajiny, ktorá je z európskej 27-čky ôsmou najmenej zadĺženou, už za sebou. Napriek tomu, že Slovensko je úplne posledné, Česi už prehnali verejnoprávnou televíziou aj možnosti bankrotu krajiny. Keby niečo. Ale už bude vraj len dobre. Dúfajme.

Kosa mi je, lebo aj tie radiátory sa nedajú stále vypeckovať, aj tá horúca vaňa mi chýba pre zdravotné dôvody, ale raz sa to všetkým vráti. Hlavne nech už zatiahnu ten kohútik z Ruska čo najrýchlejšie a spoločne čo to pošetríme aj na ďalšiu zimnú sezónu. Jednoducho, šetrí celá krajina. Až tak, že už oznámili, že nové vysoké zálohy, ktoré evidentne ľudia platia zbytočne, budú priebežne znižovať podľa zaslaných odpisov, aby ľudia v ťažkých časoch nemuseli zbytočne veľa platiť. Šokovú terapiu tak majú za sebou a dnes tu už aj malé dieťa rovno na ulici vyrapoce, ako šetriť s energiami.

Bohapusté slovenské míňanie

No a potom platím ešte aj šeky na Slovensku, kde sa vlastne v domácnostiach nič nedeje. Kamaráti sa kúpu v tej istej horúcej vode, ceny pre domácnosti zastropované takmer po starom, takže ruka hore, nič sa nedeje, ďalej kúrime ako predtým, však ruským plynom sme predzásobení aj na dve zimy. Čo tam potom, veď rozdiel zaplatí vláda. Čo míňame! My spolu s Maltou ešte aj drzo plytváme, dokonca ešte viac ako pred vojnou na Ukrajine. Až tak, že nehorázny egoizmus sa snažíme zakryť nejakými údajne nesprávnymi dátami.

Nie som ekonómka a ani nebudem. Ale niečo mi celkom vážne hovorí, že na tento totálny politický bordel a neschopnosť štátnych “odborníkov” doplatíme všetci a že šialene.

Predvídateľná pohroma

Otvárame ústa nad desaťnásobnými zálohami pre podnikateľov, a čo si kto myslí? O koľko zdraželi energie pre domácnosti? O pol percenta?!  Enormne drahé ceny aj pre domácnosti predsa zaplatí za nás štát. A čim budeme míňať viac, tým viac a z našich daní. Čo si myslíte, dokedy bude dojná krava-štátna pokladnica na to mať? Dokedy si toto plytvanie energiami v našich príbytkoch budeme môcť dovoliť? Pár mesiacov pred voľbami? Či rok? Raz to skončí a padne to na hlavy obyvateľov Slovenska ako jedna predvídateľná pohroma, v ktorej sa okrem najbohatších utopia všetci. Lebo už ani tú depresiu si nebudete môcť dovoliť liečiť v horúcom kúpeli.

Či ste už niekde v médiách započuli otázku, a nemôže preto Slovensko zbankrotovať? Veľký omyl, vážení, ak si myslíte, že reálne trhové ceny za energie nás raz aj doma nedobehnú. Otázkou času je len kedy. Ale to príde. Ako veľmi potom nebudete vládať žiť dnes záleží len na každom z nás. Lebo, pozor! Raz tie nové trhové zálohové ceny za energie budú vypočítavať z toho, čo ste práve v týchto dňoch minuli. Práve dnes, zajtra, pozajtra… Teda v časoch, keď to slovenskí politici nastavili tak, že žiaden obyvateľ Slovenska nie je na prvý pohľad nútený energiami šetriť. Ale raz to príde, a realita „dnešnej ružovej doby“ dobehne každého, kto na to nebude myslieť dopredu. Tak sa na to pripravte. Ja už som.  

P.S.: Ak naozaj patríte medzi tých, ktorí problémom radšej predchádzajú a majú aspoň trochu sebazáchovy, jednoznačne vám odporúčam sledovať poradenský cyklus ČT: Drahé Česko, …? Nájdete tam absolútne všetko ako ušetriť v najťažších časoch, aby ste sa dožili aj tých svetlých zajtrajškov.  Lebo raz sa to zastropovanie skončí a nové zálohy vám potom vypočítajú z toho, ako šetríte dnes.

(Pošlite nám vašu životnú skúsenosť na redakcia@dalito.sk a my vám zašleme knižnú novinku podľa vášho výberu alebo ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)