Recept od babičky: Najlepšia veľkonočná vajíčková polievka hrou

Najlepšia veľkonočná vajíčková polievka hrou/foto: autorka

Vnučka neuveriteľne zle je. Vlastne takmer nič. Nechápem, z čoho berie toľko energie. Naozaj, nepreháňam. Rodičia aj my, far far a mor mor (nórsky starí rodičia) sme z toho celkom šejky. Dcéra v najlepšej viere varí to isté dokola, teda varí na istotu. Aby zjedla aspoň to, čo v 80 % neodmietne. Takže varí dokola to isté, ostatné letí z taniera, prípadne ostáva v ňom. Trpíme tým všetci dospelí, ktorí s vnučkou sadáme k stolu.

Už som dcéru upokojovala, že to neznamená, že nevie variť. Vie! A ešte ako! Ale pri našej Evoletke by nepochodili ani najlepší kuchári sveta, aj keď musím priznať, že v michelinskej reštaurácii vnučke chutí vždy. Vlastne vo všetkých najdrahších reštauráciách šermuje s príborom tak, akoby sme jej nedali najesť roky. Zabudnúť sme museli pri nej aj na mekáč, kde chodia dospelí najmä preto, že tam majú istotu, že dieťa aspoň niečo zje. My nie, aj v mekáči zje sotva polovicu hamburgera a hranoliek sa ani nedotkne. Je to katastrofa, či asi aj pohroma. Nedokážeme sa na to s far farom pozerať. Také nejedenie sme vlastne u dieťaťa ešte nevideli, pretože ona vo veľkom neje ani sladkosti. Žije zo vzduchu! Je to síce lacné, ale nezdravé a to nás trápi najviac.

Toto som ešte nevidel

Takže keď prídeme k deťom, snažím sa variť ja. Okrem istoty mušlí, ktoré vnučka miluje od narodenia tak, že musíme pri stole dávať pozor, aby neskončila v tanieri medzi nimi a okolo stolujúci len nahlas hovoria, že „toto som ešte nevidel“,  pochutí si aj na polievkach. Môžu však obsahovať len to, čo Evi má rada. Dcéra chcela pre ňu len to najlepšie, takže do ničoho ju nenúti ako kedysi ja ju. Evoletka jedla vždy len to, čo povedala, že jej chutí alebo chce a takto to celé dopadlo. No čo už, raz príde čas, keď si bude variť už sama. Mala by som napísať, že dúfam, že čoskoro, ale nenapíšem. Bude to totiž znamenať, že vyrástla a jej milovaný far far a milovaná mor mor prídu o malinkú vnučku, ktorá im rozdáva toľko smiechu a lásky. Bude mať už iné záujmy.

Ale jedno je isté, keď už vnučka bude veľká a rozletí sa po kamarátkach a svete, viem ako ju k nám nalákam. Na veľkonočnú vajíčkovú polievku, ktorej sa nevie dojesť. Tak ako je jednoduchá, tak je nesmierne chutná. Možno naozaj platí, čím jednoduchšie, tým lepšie a chutnejšie.

Každé veľkonočné a vianočné sviatky varíme údené mäso, po ktorom ostane vývar, ktorý nikdy nevyhadzujem. Počas vianočných sviatkov ide do kapustovej polievky, kapustnice alebo kyslej hubovej. No a cez veľkonočné sviatky do dokonalej vajíčkovej polievky.

Suroviny

vývar z dvoch kusov údeného mäsa, aspoň 5 väčších zemiakov, kyslá smotana, aspoň 5 vajec, 5 bobkových lístkov, 7 guličiek čierneho korenia, 7 guličiek nového korenia, 5 guličiek borievky,  čerstvý petržlen, 1 PL octu

Postup

  1. Mäso dáme do väčšieho hrnca, prihodíme všetko korenie a zalejeme vodou tak, aby bolo pod vodou. Varíme až do uvarenia mäsa, asi hodinku.
  2. Mäso vyberiem a do vývaru prihodím ošúpané zemiaky nakrájané na malé kocky. Varím ich do zmäknutia.
  3. Sitkom vyberiem všetky plávajúce koreniny, pridám kyslú smotanu, ocot a polievku rozmixujem ponorným mixérom. Privediem do varu a vypnem teplotu pod hrncom.
  4. Prihodím trošku nakrájaného uvareného údeného mäsa a vajcia. Dávam pozor, aby som rozbité vajíčko vložila do polievky v celku, aby nepraskol žĺtok. Pod vypnutou polievkou sa pekne uvarí do polomäkká akoby sme varili Benediktove vajcia (stratené).
  5. Do každého taniera vložím jedno vajce a zalejem polievkou. Hojne posypem čerstvým petržlenom alebo pažítkou.

Dobre vedieť

Polievka je takto lahodná a jemne krémová. Ak však máte radšej hustejšiu, pokojne pred mixovaním pridajte jednu zarovnanú polievkovú lyžicu múky, čím ju zahustíte alebo uvarte viac zemiakov. Aj vajec môžete pridať viac, aby sa ušlo každému členovi rodiny. Táto veľkonočná polievka nielen na Veľkú Noc je pre deti, ktoré neradi papajú vynikajúca aj preto, že je to vlastne také jedlo hrou. Vďaka celému vajíčku v tanieri, ktoré sa dá naháňať lyžičkou skôr, ako ho rozrežete. Našu Evoletku to takto veľmi baví, okrem toho, že jej polievka aj chutí.

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)