Navštíviť Prahu a nenaraňajkovať sa v štýle Grand Café je zásadná chyba

Dalito.sk/Café Imperial Praha/Foto: CI

Je skoro ráno, hlavné mesto Českej republiky Praha sa len zobúdza. Vy sedíte v prenádhernom prostredí historickej kaviarne  a cez okno sledujete ako sa zobúdza svetová metropola. „Som šťastný človek, že na ranné lekárske odbery chodím práve cez ulicu Na Poříčí,“ zasmejem sa v duchu a pochlipkávam si z dokonalej rannej kávy v ešte dokonalejšom prostredí v prebúdzajúcom sa ráne.  

Prvorepubliková hudba s luxusným servisom, s personálom odetým ako kedysi, sa vám nenásilne tisnú pod kožu, aby vám čo najviac spríjemnili rozbiehajúci sa nový deň. Káva s najlepším francúzskym domácim croissantom v meste rozvoniavajú okolo vás a zrazu sa ocitáte kdesi v roku 1921, keď už obyvatelia zabudli na španielsku chrípku a o Covid-19 ešte nechyrovali. Prenášate sa do čias prvej republiky, obdobia najväčšej prosperity Česka a Slovenska, keď pre vtedajších politikov boli vzorom systémy Veľkej Británie a hlavne Francúzska. Práve vďaka dodnes vysokej úrovni Café Imperial prežívate jedinečnú atmosféru rokov 1918 – 1938. Presne v tom čase, podľa vtedajšieho rebríčka 42 najbohatších krajín sveta,  patrila totiž Prvá Česko-slovenská republika do prvej TOP tretiny sveta.  

Kúzlo s eleganciou

Ak túžite po šálke kávy, sprevádzanej noblesou, kúzlom a eleganciou prvej republiky, pozývame vás na kávu a raňajky do jednej z najslávnejších kaviarní a reštaurácií tých čias a vlastne dodnes. Kaviarne počas prvej republiky boli miesta, kde sa schádzali známe osobnosti ako novinári, spisovatelia, divadelníci, architekti, umelci i podnikatelia. Mohli ste ich stretávať pri spoločenskej konverzácii, rovnako pri čítaní novín a časopisov z domova, Európy i zo zámoria. Aj v českých kaviarňach sa písali európske kultúrne dejiny. Mnohé historické kaviarne fungujú dodnes. Sú to kúzelné miesta, ktoré spájajú turistov z celého sveta, ale aj históriu, českú kultúru i jedinečnú architektúru.

Café Imperial to nie je len kaviareň. Je to aj výnimočná kuchyňa s raňajkami pod vedením Zdeňka Pohlreicha a najmä výnimočné priestory s unikátnymi keramickými dekoráciami. Architektonický skvost láka atmosférou v štýle Grand Café už od roku 1914. Menu obsahuje to najlepšie z tradičnej českej kuchyne, teraz aj v modernom štýle. Káva a zákusky sú v kaviarni tohto štýlu vždy dôležitým prvkom.

Café Imperial Zdeněk Pohlreich
Café Imperial to nie je len kaviareň. Sú to najmä výnimočné raňajky pod vedením Zdeňka Pohlreicha/foto: CI

Prejsť ráno okolo Café Imperial a nezastaviť sa aspoň na slávne domáce, maslové croissanty je priam hriech. Len tak, priamo z ulice mimo hotela. Iba ak sa bojíte, že vás ich dokonalá chuť s dúškom kávy s jedinečnej atmosfére dostanú tak, že plánovaný ranný program zmeškáte. Samozrejme, ak sa ponáhľate,  croissant vám v prípade potreby aj s kávou zabalia do ruky do vkusných aj šetrných obalov k prírode.

Michelin 2021

Dobrý prístup priamo z ulice tohto roku opäť ocenil aj tím, ktorý v Prahe aj v roku 2021 prideľoval dve Michelin hviezdy 2021 a niekoľko nálepiek Bib. Jedna z Bib už tradične nemôže chýbať aj na dverách Café Imperial. Možno aj preto je ťažšie sa tu po  deviatej ráno naraňajkovať, ak nemáte rezerváciu dohodnutú dopredu. Ak nie ste hotelový hosť, ktorý má svoje miesto vždy isté, rezervácia je lepšia voľba, ako čakať v zástupe na voľný stôl. Ak vám pre koronavírus veľmi chýba cestovanie a svet, práve toto miesto vám to úplne vynahradí. Hostia sú tu vždy z celého sveta a personál hovorí niekoľkými jazykmi.

Bib Michelin 2021 Praha
Jedna z Bib Michelin nálepiek už tradične nemôže chýbať aj na dverách Café Imperial/foto: Dalito.sk

Pri otvorení raňajkového menu, či skôr žalúdočného prepychu, si asi nebudete vedieť vybrať. Určite odporúčam vajcia Royal s údeným lososom. V prípade bezlepkového pečiva odporúčame si vypýtať radšej steakový nôž, lebo tak ako vždy a všade, zapečené bezlepkové pečivo sa bežným nožom prekrajuje len veľmi ťažko.

Nezabudnite aj na maslový croaissant  a čerstvú šťavu od výmyslu sveta aj so zázvorom. Domáce bezlepkové pečivo je tu samozrejmosťou, aj keď na bezlepkové palacinky či dolky musíte zabudnúť. Určite vám však ponúknu niekoľko nevídaných bezlepkových zákuskov.

Prísny šéf

A hlavne, ideálne je, keď sa pri raňajkách nebudete ponáhľať a iba si budete vychutnávať život. Vďaka atmosfére, ktorá vás prinúti zabudnúť na všetko zlé tam vonku. Len tak budete sledovať život okolo vás (bez mobilu) a s najväčšou pravdepodobnosťou si všimnete aj prísny pohľad šéfa Zdeňka Pohlreicha, ktorý neskrýva ani pri „pochôdzke“ po kaviarni. Nemusíte ho ani poznať z televízie, v Café Imperial je okamžite každému jasné, kto tu šéfuje. Práve on je totiž najvýraznejšia osobnosť českej kulinárskej scény posledných rokov. Úspešný podnikateľ aj s malými a veľkými starosťami, moderátor, vydavateľ kníh, ale i nadšený športovec je nenahraditeľnou súčasťou nielen v Café Imperial.

Vzácna história

Café a hotel Imperial samozrejme nepostavili počas prvej republiky. Architektonický skvost láka hostí atmosférou v štýle Grand Café nielen unikátnymi keramickými dekoráciami. Kvalitný servis, prvotriedna kuchyňa a dostupné ceny v luxusnom prostredí lákali hostí už od roku 1914. Café preslávili aj privátne salóniky, v ktorých sa stretávali najvýznamnejší ľudí nielen z prvej republiky. 

Vychutnávaniu si jedinečnej atmosféry raňajok obklopení architektúrou Art Deco aj s raňajkovým bufetom IMPERIAL sa neubránili nielen prezidenti, či členovia kráľovských rodín, ale ani bežní Pražania. Veď len málo pražských hotelov sa môže pochváliť tak dlhou históriou a tradíciou ako práve hotel Imperial. Prvé zmienky o jeho existencii siahajú až do roku 1383. V roku 1648 na konci 30 ročnej vojny ho vznikol ako hostinec “U černého orla“. V 19. storočí dom v rámci pražskej asanácie zbúrali.

Roky najväčšej slávy aj fašizmus

A práve, vďaka plánom architekta Jaroslava Benedikta tu v roku 1913 – 1914 vybudovali luxusný hotel Imperial, ktorý sa okamžite preslávil unikátnym keramickým obkladom, ktorý vytvorili podľa plánov Jana Beneša. Interiér doplnili plastikami Josefa Drahoňovského a k videniu sú tu dodnes. Roky najväčšej slávy zažil hotel od roku 1918 do 1939. Medzi jeho slávnych hostí patrili napríklad prvý prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk, spisovateľ Franz Kafka či hudobný skladateľ Leoš Janáček, ktorý najznámejšiu operu napísal po smrti svojich detí. Písal ju desať rokov.

Café Imperial
Unikátny keramický obklad z roku 1914 v Café Imperial/foto: CI

Po okupácii Prahy nemeckou armádou, sa od marca 1939 hotel stal obľúbeným miestom nemeckých vojakov, takže sa mu začali vyhýbať domáci českí hostia. Po vojne hotel okamžite naviazal na svoju predvojnovú slávu. Roky 1948 až 1989 boli však rokmi katastrofy. To, čo nedokázali ani fašisti, dokonali komunisti. Po znárodnení sa hotel Imperial stal hotelom ROH (Revolučné odborové hnutie), a tak mnohým bežným návštevníkom Prahy ostal totálne neprístupný a v 80. rokoch minulého storočia ho definitívne zatvorili.

Znovuzrodenie

V roku 2005 začali hotel veľmi zodpovedne opäť rekonštruovať. Po dvojročnej citlivej rekonštrukcii k histórii sa opäť zaradil medzi najlepšie a najkrajšie v Prahe s jedinečnou a výnimočnou atmosférou elegancie začiatkov 20. storočia.

…ako hovorievajú Američania. Doprajte si svoj čas. Aj v tejto kaviarni. Bolo to jednoducho nielen dnes znovuzrodenie. Nielen kaviarne, hotela a duše českého hlavného mesta aj počas Covid-19, ale aj každého hosťa, ktorý neprešiel len okolo. Lebo naozaj, navštíviť Prahu a nenaraňajkovať sa v štýle Grand Café je zásadná chyba. Lebo rozmaznávanie si zaslúži každý, najmä po dvoch rokoch pandémie… Takže sa nemusíte ponáhľať ani s tým kabátom pri stole. Určite sa personál postará o to, že do poslednej sekundy sa budete cítiť presne ako v časoch prvej republiky.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)