Recept s príbehom: Cesnakovo-zemiaková polievka s utopenými vajcami

Dokonalá rýchla polievka/foto: Lucia Tomečková

Vrátili sme sa z dovolenky. Boli sme bez dcéry, študentky, ktorá si žila vysokoškolským internátnym životom. Bohužiaľ aj doma. Teda hlavne doma, kde vedela, že skôr ako vybuchnem od nervov, radšej všetko po nej poupratujem sama. Najväčší problém nastával pri návratoch z dovolenky. Tie boli priam bolestivé.

Možno to poznáte aj vy. Vrátite sa do neporiadku, ktorý vraj dieťa chcelo aj upratať, ale nemalo čas. Samozrejme ani na nákup. Takže často sme sa rovno z letiska zastavili aj v obchode a hádali, čo tak doma asi po dvoch týždňoch nájdeme, keďže vreckové určite skončilo v kine, alebo na kávičkách s kamarátkami. Totálne vykuchaná chladnička ma vedela fakt nahnevať. Najmä,  ak sme leteli naozaj dlho. Pohľad manžela do prázdnej chladničky mu trhal srdce. Tie smutné oči manžela! Taký ten pohľad náčelníka Smutné oko!

Vykuchaná chladnička

Po príchode domov sme vždy ku chladničke pristupovali opatrne, pomaličky so stiahnutým zadkom, čo tam naše milované dieťa nechalo. Aspoň kúsoček masla a nejaký chlieb. Možno jedno vajíčko! Našťastie sú osamotené-vyťažené deti také lenivé, že neurobia ani o krok viac a tak s nádejou otvárate dvere do komory.  A tam na policiach to, čo nás zachránilo a urobilo s manželom po dlhej ceste šťastnými.

Presne takto vznikla táto rýchla cesnakovo vajíčková polievka. Okrem toho, že u manžela opäť prebudila pocit, že život bezo mňa pre neho nemá zmysel, že ja zachránim nakoniec všetko, aj jeho.

SUROVINY

maslo, 5 strúčikov cesnaku, 6 stredných zemiakov, 5 vajec, 20 g sušených húb, mletá rasca, petržlen, 2 kocky bujónu, mleté čierne korenie, soľ, voda a strúhaný parmezán  

POSTUP

  1. Na masle som spenila potlačený cesnak. Manžel bol taký hladný, že som nemala čas zemiaky ani ošúpať, tak som ich vydrhla pod tečúcou vodou a nakrájala na malé kocky.
  2. Jemne opražila na masle a cesnaku, pridala huby a vodu a dusila a varila, až kým všetko nezmäklo.
  3. Prihodila rascu, bujón, korenie a soľ, všetko podľa chuti. Keď už bola polievka uvarená , rovno do vriacej som prihodila rozbité vajcia tak, aby do horúceho hrnca išlo celé vajíčko. V polievke sa uvarili celé tak akurát.  Keď som vypla zohrievanie platne, už som iba prisypala za hrsť na jemno nakrájaného petržlenu a do každého taniera za hrsť syra.
  4. Áno, oblizovala sa aj dcéra, ktorá počas našej neprítomnosti schudla dve kilá. Vraj nestíhala.  

RADA

Najmä tvrdé syry schovajte v chladničke pred deťmi čo najlepšie. Ratolesti si ich nevšimnú a tak vás v úzkych zabudnutý syr vždy zachráni.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)