Ako sa manažér Nissanu nevmestil do kože, Ghosn 

Dalito.sk/Predseda predstavenstva spoločnosti Nissan Carlos Ghosn na TK v Paríži 6. októbra 2017/FOTO: TASR/AP
REDAKCIA/TASR -

Japonská automobilka Nissan Motors údajne zaplatila obrovské sumy za domy v zámorí, ktoré využíval zatknutý predseda predstavenstva Carlos Ghosn, a to bez legitímneho dôvodu. Uviedla to japonská štátna televízia NHK s odvolaním sa na zdroje, ktoré nechceli byť menované.

Ghosn čelí obvineniam, že v správach pre príslušné úrady uvádzal nižšie príjmy, a využíval firemný majetok na súkromné účely.

Podľa nemenovaných zdrojov Nissan údajne zaplatil miliardy jenov dcérskej spoločnosti, ktorá vlastní domy v Rio de Janeiro, Bejrúte, Paríži a Amsterdame. Ghosn tieto domy používal bez legitímnych podnikateľských dôvodov.

Málilo sa za 5 rokov 90 miliónov USD

NHK dodala, že Ghosn údajne zaplatil len časť nájomného a vo finančnej správe pre burzu v Tokiu sa nezmienil o takýchto výhodách.

Spolu s Ghosnom bol zdržaný aj riaditeľ Nissanu a jeho blízky spolupracovník Greg Kelly.

Tokijská prokurátora zároveň uviedla, že Ghosn zarobil za päť rokov približne 90 miliónov USD (78,76 milióna eur), ale priznal len polovicu.

Automobilka Nissan na podnet tzv. whistleblowera niekoľko mesiacov vyšetrovala možné nekalé praktiky Ghosna a Kellyho. Toto vyšetrovanie ukázalo, že Ghosn a Kelly dlhé roky vykazovali v správach pre burzu nižšie, ako skutočné príjmy.

Dodala, že “boli tiež odhalené mnohé ďalšie významné prípady zneužitia moci, ako napríklad využívanie majetku spoločnosti na súkromné účely, a tiež sa potvrdila spoluúčasť Kellyho.

Nissan by mal oficiálne zbaviť Ghosna funkcie vo štvrtok 22. novembra.

Ghosn bol zároveň šéfom Renaultu aj aliancie Renault-Nissan-Mitsubishi.

Mitsubishi už informovalo, že navrhne správnej rade, aby bol Ghosn odvolaný z funkcie predsedu predstavenstva a vedie vlastné interné vyšetrovanie.

Razia v kanceláriách

Denník Asahi na internetovej stránke napísal, že prokurátora začala v pondelok prehľadávať kancelárie v centrále Nissanu aj na ďalších miestach.

Hovorcovia Renaultu ani aliancie zatiaľ na otázky médií nereagovali. Tokijská okresná prokuratúra odmietla správy o Ghosnovi komentovať.

V Japonsku je zriedkavé, aby mala firma zahraničného manažéra. Ghosnovi sa pritom pred rokmi podarilo odvrátiť krach Nissanu.

V júni akcionári Renaultu schválili Ghosnovi finančnú kompenzáciu vo výške 7,4 milióna eur za rok 2017. Okrem toho získal 9,2 milióna eur za posledný roku na poste generálneho riaditeľa spoločnosti Nissan.

Tokijská prokuratúra podozrieva Ghosna, že celé roky v správach pre finančné úrady “podhodnocoval” svoje príjmy.

Nissan už v reakcii na tieto obvinenia oznámil, že poskytne prokuratúre všetky podklady a bude s ňou spolupracovať. Prokuratúra sa začala týmto príbehom zaoberať na podnet informátora, tzv. whistleblowera.

Právomoci výkonného riaditeľa v Renaulte prevezme dočasne T. Bolloré 

Správna rada francúzskej automobilky Renault vymenovala dočasné vedenie firmy potom, ako v Japonsku zatkli šéfa spoločnosti Carlosa Ghosna podozrivého z porušenia finančných zákonov. Ghosnove výkonné právomoci dočasne prevezme prevádzkový riaditeľ Renaultu Thierry Bolloré.

Správa rada však Ghosna z funkcie šéfa správnej rady a výkonného riaditeľa oficiálne neodvolala s tým, že počká na podrobnejšie informácie z japonskej strany. Ako uviedla, rozhodla sa požiadať Nissan o poskytnutie všetkých informácií v súvislosti s interným vyšetrovaním Carlosa Ghosna. Toho zatkli v pondelok pre podozrenia, že podhodnocoval svoje príjmy v oficiálnych dokumentoch a zneužíval financie spoločnosti Nissan na osobné účely.

“V období, v ktorom bude pán Ghosn riešiť svoje právne záležitosti v Japonsku, bude jeho právomoci spojené s funkciou výkonného riaditeľa mať Thierry Bolloré,” uviedla správna rada. Funkciu predsedu správnej rady dočasne prevezme Philippe Lagayette.

Vymenovaním dočasného vedenia tak Renault splnil požiadavku francúzskej vlády, ktorá v spoločnosti vlastní 15-percentný podiel. Renault zasa kontroluje 43,4-percentný podiel v Nissane. Ako uviedol francúzsky minister financií Bruno Le Maire, Ghosn v súčasnosti nie je v pozícii, aby mohol francúzsku spoločnosť riadiť, zároveň je však potrebné dodržať zásadu prezumpcie neviny.

Zaskočená francúzska vláda

Francúzsko bude pracovať na zachovaní stability Renaultu a jeho aliancie s Nissanom. Vyhlásil to v pondelok prezident Emmanuel Macron po tom, ako japonská automobilka oznámila, že odvolá predsedu predstavenstva Carlosa Ghosna, ktorého prokuratúra zatkla pre podozrenie z finančných nezrovnalostí.

“Je príliš skoro na komentovanie skutočnosti alebo závažnosti obvinení, o ktorých nemám ďalšie informácie,” povedal Macron v novinárom v Bruseli.

“Ako akcionár však francúzska vláda zostane mimoriadne ostražitá, pokiaľ ide o stabilitu aliancie, skupiny (Renault) a jej zamestnancov, ktorí majú plnú podporu štátu.”

Renault vyhlásil, že bude brániť záujem spoločnosti v aliancii a zvolá správnu radu. Francúzska vláda sa bude usilovať o dosadenie dočasného vedenia v automobilke Renault po zatknutí jej riaditeľa a predsedu predstavenstva Carlosa Ghosna v Japonsku. Povedal to minister hospodárstva Bruno Le Maire pre rozhlasovú stanicu France Info.

Ghosn už nie je takej pozícii, aby bol “schopný riadiť skupinu,” skonštatoval Le Maire.

“Napriek tomu sme nepožiadali o formálny odchod Ghosna zo správnej rady z jednoduchého dôvodu, a to, že nemáme žiadny dôkaz a riadime sa právnou procedúrou,” uviedol a dodal, že plánuje požiadať japonské úrady, aby mu poskytli informácie, ktoré dostali od spoločnosti Nissan, aby vo Francúzsku presne vedeli, z čoho je Ghosn obvinený.

Francúzsky štát má 15 % v automobilke Renault, ktorá zase vlastní 43,4 % podiel v Nissane.

Francúzske úrady sa po zverejnení správy o zatknutí pozreli na daňové záležitosťami Ghosna vo Francúzsku, potvrdil Le Maire, podľa ktorého však nenašli nič konkrétne.

Le Maire tiež povedal, že sa obráti na svojho rezortného kolegu v Japonsku. A opätovne zdôraznil, že prioritou Francúzska je zabezpečiť stabilitu spoločnosti Renault.

Renault je po týchto správach oslabený, čo si vyžaduje rýchle činy, zdôraznil minister.

Vzťahy sa nemenia

Generálny riaditeľ Nisanu Hiroto Saikawa skonštatoval, že zatknutie Ghosna ukázalo, že rukách jednej osoby sa koncentrovala príliš veľká moc.

Zatknutie predsedu predstavenstva spoločnosti Nissan Carlosa Ghosna neovplyvní vzťah japonskej automobilky s francúzskym koncernom Renault a firmou Mitsubishi. Vyhlásil to v pondelok generálny riaditeľ Nissanu Hiroto Saikawa.

“Partnerstvo medzi tromi subjektmi nebude touto udalosťou ovplyvnené, skôr budeme úzko spolupracovať so všetkými partnermi, aby sme zabránili akémukoľvek zmätku,” povedal Saikawa novinárom po tom, ako bola uverejnená správa o zatknutí Ghosna za finančné machinácie.

Nissan sa už ospravedlnil akcionárom za veľké obavy a komplikácie, ktoré to spôsobí.

Kto je Ghosn

Ghosn sa narodil v Brazílii a je francúzskym občanom libanonského pôvodu. Kariéru začal v Micheline vo Francúzsku, odkiaľ sa presunul do Renaultu. K Nissanu sa pripojil v roku 1999, keď Renault kúpil kontrolný podiel v japonskej automobilke a v roku 2001 sa stal jej generálnym riaditeľom. Ghosn zostal na tomto poste až do minulého roka. V roku 2016 sa stal tiež predsedom spoločnosti Mitsubishi Motors.

Padajú akcie

Hlavný index tokijskej burzy klesol v utorok o vyše percento na najnižšiu hodnotu za posledné tri týždne. Dôvodom je na jednej strane horší vývoj na amerických trhoch, na druhej však prepad ceny akcií automobiliek Nissan a Mitsubishi potom, ako v Japonsku zatkli predsedu predstavenstva NissanuCarlosa Ghosna podozrivého z porušenia finančných zákonov.

Kľúčový index tokijskej burzy Nikkei pre 225 akcií klesol na záver obchodovania o 238,04 bodu (1,09 %) a obchodovanie uzatvoril na úrovni 21.583,12 bodu. Širší index Topix zaznamenal pokles o 11,94 bodu (0,73 %) na 1625,67 bodu.

Hlavnou mierou sa pod to podpísali akcie Nissanu a Mitsubishi, ktorých cena klesla o vyše 5 %, respektíve takmer 7 %. Cena akcií Nissanu klesla v závere obchodovania o 5,45 % na 950,7 jenu (7,38 eura), pričom v priebehu obchodovania sa znížila o 6,51 % na 940 jenov. Hodnota na záver obchodovania bola najnižšia od augusta 2016. Cena akcií Mitsubishi uzatvorila na úrovni 680 jenov, čo predstavuje pokles o 6,84 %.

“Kauza Nissan trhy do istej miery znervóznila,” povedal analytik Hikaru Sato zo spoločnosti Daiwa Securities. Ako však dodal, situácia v Nissane zasiahla automobilový sektor len čiastočne. Napríklad v prípade akcií automobilky Toyota sa cena zvýšila, a to o 1,58 % na 6717 jenov.

Varovanie

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) v utorok varovala, že Nissan čelí možnému zníženiu úverového ratingu po zatknutí predsedu predstavenstva Carlosa Ghosna pre zavádzanie o výške svojich príjmov.

Agentúra S&P Global Ratings oznámila, že preveruje úverový rating firmy s možnými negatívnymi dôsledkami. Zároveň analyzuje aj ratingy všetkých zámorských dcérskych spoločností Nissanu.

Agentúra upozornila, že ziskovosť firmy by mohla vo finančných rokoch 2018 a 2019 výrazne klesnúť, ak by údajné zneužitie spoločnosti Ghosnom ovplyvnilo predaj Nissanu alebo ublížilo aliancii s Renaultom a Mitsubishi Motors. Dodala, že akékoľvek zníženie ratingu bude “pravdepodobne o jeden stupeň”.

“Hoci Nissan povedal, že chce zistiť, aké sú jeho problémy v oblasti riadenia a podniknúť preventívne kroky, myslíme si, že rýchla prestavba kultúry riadenia nebude jednoduchá,” dodala agentúra.

Aktuálne

Predstavenstvo japonskej automobilky Nissan rozhodlo vo štvrtok o odvolaní Carlosa Ghosna z postu predsedu. Reagovalo tak na jeho zatknutie tento týždeň pre podozrenie z porušenia finančných zákonov v Japonsku.

Vedenie automobilky oznámilo, že predstavenstvo “jednomyseľne” odvolalo Ghosna (64) z funkcie predsedu. Firma zároveň dodala, že “dlhodobé partnerstvo v rámci aliancie s francúzskym Renaultom sa nemení”.

Čo sa týka Renaultu, jeho správna rada rozhodovala ešte v utorok večer (20. 11.). Ghosna z funkcií generálneho riaditeľa a predsedu správnej rady neodvolala, dočasne však jeho právomoci preberú prevádzkový riaditeľ Thierry Bolloré a Philippe Lagayette.

Vo štvrtok by o najnovšej situácii mali v Paríži rokovať francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Maire a jeho japonský náprotivok Hirošige Seko. Témou rokovaní bude najmä budúcnosť aliancie medzi Nissanom, Renaultom a firmou Mitsubishi.