Ako si poradiť s hlučnými susedmi a neprísť pritom o nervy?

Dalito.sk/ilustračné foto: Valery Sidelnykov / Shutterstock.com
PR -

Každý niekedy potrebuje trošku kľudu. A kde inde ho hľadať ak nie doma? Nie vždy sa však dá vytúžený pokoj doma nájsť a platí to obzvlášť pre ľudí, ktorí bývajú v bytových domoch. Niektorým susedom skrátka chýba akákoľvek dávka empatie a slušného správania tak potrebného pre pokojné susedské spolunažívanie.

Keď to nejde po dobrom, pomôže čo? No predsa kvalitná zvuková izolácia

Potom je jedno, či sa snažíte absolvovať online kurzy francúzštiny, alebo si len chcete nerušene oddýchnuť, extrémne hluční susedia vám to svojim správaním neumožnia. Ak nepomáha slušné požiadanie o väčšiu mieru zhovievavosti, musíte sa o váš pokoj pričiniť svojpomocne.

Rovnako ako „izolujete“ slnečné lúče modernými screenovými roletami, potrebuje odizolovať aj hluk, ktorý k vám preniká od hlučných susedov. Našťastie aj v tomto môžeme nájsť paralelu s tieniacou technikou na okná. Rovnako ako v súčasnosti existuje množstvo druhov tienení, existuje aj množstvo rôznych materiálov určených na zvukovú izoláciu bytov.

Ideálna zvuková izolácia nielen izoluje zvuk, ale zároveň nie je príliš hrubá

Pri hľadaní ideálnej zvukovej izolácie je dôležité pozerať nielen na celkovú schopnosť izolovať hluk, ale zároveň aj na hrúbku takejto izolačnej konštrukcie. Nechcete predsa kvôli zvukovej izolácii obetovať nezanedbateľnú časť priestoru v miestnosti.

Keďže rôzne materiály majú rôzne žiadané vlastnosti, prípadne izolujú zvuk rôznych frekvencií, pri riešení zvukovej izolácie stien sa kombinuje viacero materiálov. Napríklad aj jeden zo základných systémov zvukovej izolácie kombinuje akustickú podložku Hobra (slúži hlavne ako vyrovnávací podklad, ale aj mierne zvyšuje účinok celej konštrukcie) spolu s izolačnými doskami Silio, ktoré patria medzi najúčinnejšie izolácie na trhu.