Aký je rozdiel medzi vládou v demisii a dočasne poverenou vládou

Vláda SR Eduarda Hegera (OĽaNO). Igor Matovič už ako minister financií SR (OĽaNO) s rukou na srdci/foto: KP SR

V politických diskusiách sa v súvislosti so súčasnou vládou niekedy používa termín „vláda v demisii“. Táto vláda však nie je vládou v demisii. Je dočasne poverenou vládou vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu. To je veľký rozdiel.

Predpokladom toho, aby bola vláda v demisii, je, že predseda vlády podá demisiu. V žiadnom inom prípade o vláde v demisii hovoriť nemôžeme. Hegerovej vláde však bola vyslovená nedôvera. To je celkom iná situácia.

Kedy je vláda v demisii

Keď premiér podá demisiu, následne je celá vláda v demisii. Hlava štátu ju poverí vykonávaním funkcií až do vymenovania novej vlády, pričom kompetencie takejto vlády zostávajú v plnom rozsahu. Potom môže byť vymenovaná nová, takpovediac zrekonštruovaná vláda alebo vláda po predčasných alebo riadnych voľbách.

Celkom iná je situácia, v ktorej sa ocitla vláda Eduarda Hegera. Premiér Heger nepodal demisiu, ale jeho vláde bola vyslovená nedôvera. Následne prezidentka vládu odvolala a dočasne ju poverila výkonom funkcie v obmedzenom rozsahu.

Vláda po strate dôvery

Na rozdiel od vlády v demisii má takáto vláda obmedzené právomoci. Niektoré jej zanikajú a na niektoré rozhodnutia potrebuje súhlas hlavy štátu.

Dočasne poverená vláda môže rozhodovať o návrhoch zákonov, o nariadeniach vlády a podobne. Avšak na prípadné skrátené legislatívne konanie musí mať súhlas hlavy štátu. Podobne musia členovia dočasne poverenej vlády požiadať hlavu štátu aj o schválenie zahraničnej cesty.

Vláda, ktorá stratila dôveru a je dočasne poverená výkonom funkcie s obmedzenými právomocami, nemôže prijímať zásadné rozhodnutia v zahraničnej politike, sociálnej a hospodárskej politike a pod. Preto by bol premiér Heger urobil oveľa lepšie, keby po Matovičovom divadielku v prezidentskom paláci okamžite podal demisiu a predišiel by vysloveniu nedôvery.

Takže rozdiel medzi vládou v demisii a vládou, ktorá stratila dôveru a je dočasne poverená (vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu), je veľký. Týka sa každodenného výkonu funkcie a spôsobu výkonu právomocí.

Z povrchného pohľadu sa to môže zdať ako maličkosť. Lenže nie je. Preto je potrebné používať termíny správne a nie len tak ľahkovážne, ako to kedy komu napadne. V tomto prípade nie „vláda v demisii“, ale „dočasne poverená vláda“.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)