Capri – ostrov snov

Dalito.sk/Ostrov Capri v Neapolskom zálive/foto: autorka
DALITO -

Po jeho uličkách sa prechádzali Jackie Kennedyová, Sofia Lorenová, Marcello Mastroianni, Brigite Bardotová, Audrey Hepburnová, Grace Kellyová aj Clark Cable. Toto leto tam prázdninovali aj Orlando Bloom s priateľkou Katy Perryovou. Capri je ostrov akoby z iného sveta. Capri je jedno z najromantickejších miest v Európe. Capri je miesto kde sa i vy budete cítiť ako hviezdy strieborného plátna. Rovnako, ako sme sa cítili aj my. Capri je len jedno.

Malý, len 10 kilometrov štvorcových veľký ostrov v Neapolskom zálive sa oplatí navštíviť kedykoľvek. Z vlastnej skúsenosti je však najkrajší na jeseň.

Za starými časmi

Nepredstavujte si ale plážovú dovolenku, animátorov a aquaparky či lunaparky. Možno i preto sa sem nechodí na rodinnú dovolenku, radšej s väčšími deťmi. Na Capri sa chodí takpovediac za starými časmi.  Najmä mimo letných prázdnin. 

Hneď prvé čo sme si všimli bolo, že nikto sa tu za ničím nenaháňa. Okrem mladých ľudí, ktorí okolo nás v pravidelných intervaloch prefrčali na skútri.  V úzkych uličkách sme zasa stretávali trojkolesové malé autíčka, v ktorých mesto zadarmo vozí seniorov tam, kam majú inak motorové vozidlá vjazd zakázaný.  

Bez plaviek a citrónov ani na krok

Od mája do konca októbra tu má každý na sebe plavky a cez ne prehodené len niečo ľahké. Dámy zväčša priesvitné a na nohách jednoduché šľapky. Biela, modrá a žltá sú tu ako uniforma.

Vzduch vonia po rozmaríne a citrónoch, ktoré tu vidieť na každom kroku. Čerstvé, keramické, namaľované, vyšívané na šatách alebo ako cukríky vo veľkých nádobách v tvare citrónu. Citróny z Capri sú podobne ako citróny z pobrežia Amalfi. Obrovské. Každý jeden váži  minimálne pol kila.

Citróny sú súčasťou tradičných jedál a najmä obľúbenej granity, mrazeného citrónového nápoja, ktorý tu popíjajú na každom rohu. Musíte si však dávať pozor na cenu, aby ste za deci citrónovej šťavy nezaplatili tak ako my, trikrát toľko ako za kávu.

Spomaľte ako domáci

Capri je samozrejme plné turistov. Ročne maličký ostrov navštívia dva milióny dovolenkujúcich. Turisti sa prepletajú uzulinkými uličkami rýchlejšie ako domáci. Ak však chcete nasať tú pravú atmosféru tohto jedinečného ostrova, spomaľte na úroveň domácich.

Od prístavu sme sa  vozili s funicolare  – pozemnou zubačkovou lanovkou. Dostanete sa s ňou aj na najvyšší bod mesta k námestiu Piazzeta di Capri. To je to správne miesto, kde sa treba ukázať, najlepšie v čase aperitívu pred večerou. Odtiaľto tiež máte výhľad na prístav Marina Grande a jachty kotviace okolo ostrova. 

Na najvyšší bod mesta k námestiu Piazzeta di Capri sa dostanete lanovkou/foto: autorka

Alebo sa pekne pomaličky poprechádzajte po Augustusovej záhrade a potom zbehnite po kľukatej Via Krupp do malého zálivu. Nesmiete pritom zabudnúť na to, že sa musíte  po rovnakej ceste aj vrátiť a vyšliapať pekne hore na poriadny kopec. Ostrov Capri je vlastne jeden veľký kopec v mori so strmými útesmi a pár malými zálivmi. To znamená, že sa tu veľa nachodíte.  Autá sa do úzkych uličiek aj tak nezmestia.

Pokojne kabrioletom

Medzi dvomi mestečkami ostrova Capri a Anacapri premávajú autobusy, ale oveľa príjemnejšie je prepravovať sa taxíkom – kabrioletom. V rade na taxík, ktorý bol o poznanie kratší ako rad na autobus, sme mali šťastie. Ako jediným sa nám ušiel nádherný kabriolet veterán. Táto červená prezidentská limuzína zlepšila našim deťom, otráveným chodením po meste, náladu.

Anacapri je aj vo vrcholnej sezóne pokojnejšie ako Capri. A treba povedať, že aj o poznanie lacnejšie. Z hlavého námestia štartuje sedačková lanovka na Monte Solaro. Človek sa v nej vznáša ponad malé záhradky a terasy a občas zazrie aj kozu pasúcu sa na kopci. Zhora máte výhľad na všetky strany. Vidíte až do Neapola, na pobrežie Amalfi a na ostrovy Ischia a Procida. Je to úchvatný výhľad.

Nádhera z lode

Niektoré najznámejšie atrakcie je najlepšie si pozrieť z člnu.  Na útese vystupujúcom do mora sa ukrýva  červená vila spisovateľa Curzia Malaparte ktorá sa objavila aj vo filme Jeana Luca Godarda Pohŕdanie s Brigitte Bardotovou.

Veľkou atrakciou je aj azúrová jaskyňa s tyrkysovo sa trblietajúcim morom. Dostať sa do vnútra ide len v maličkých člnoch a aj v tých sa musíte krčiť, aby ste prešli vchodom. Nezabudnuteľným zážitkom je skákanie do mora z jedného z útesov. Kapitán lode presne vie, ktorý je najbezpečnejší.

Nákupy, bez ktorých sa nevracajte

Pred cestou domou si nezabudnite kúpiť to najklasickejšie, čo vám nezabudnuteľný ostrov bude navždy pripomínať. Samozrejme, pokiaľ to nevypijete, neminiete, prípadne neroztrhnete.  Pred návratom si do batožiny určite pribaľte Limoncellom, likér z veľkých citrónov, ručne šité sandále, ktoré preslávila Jackie Kennedyová a najmä známe parfumami, ktorých história siaha až do štrnásteho storočia. Capri je jednoducho ostrov snov, ktorý nechte, aby sa raz skončili.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)