Cestujte s DALITO: Zaplávajte si so žralokmi na Bahamách

Dalito.sk/Bahamy, Exuma/foto: Dalito.sk

Čím som staršia, tým som samozrejme opatrnejšia. Vlastne som bola celý život, takže nie celkom rozumiem tomu, ako som sa mohla dostať do situácií, ktoré by som už nikdy neurobila. Napríklad, medzi prvými skočiť bungee jumping na Slovensku. Rovno v ústrety betónu v Petržalke, aj keď teda pri 64 metroch by to bolo asi jedno, nad čím by guma povolila. Alebo by som sa už nikdy dobrovoľne nenechala nahovoriť na (aj keď pracovnú) zbesilú jazdu záchranárskym vrtuľníkom, či adrenalínovú jazdu vrtuľníkom cez úzky Grande Canyon v Nevade. Ani si už nezaplávala s delfínmi v šírom mori nad divokou hlbočinou. Či s citrónovými žralokmi vo Francúzskej Polynézii. Ale o tom inokedy.

Napriek tomu, jeden z najkrajších zážitkov, ktorý si však už vďaka tomuto článku nezopakujem, je kúpanie sa vo voľnej prírode so žralokmi fúzatými. Na Bahamách ich miestni označujú za domáce zvieratá a prezývajú ich „pet sharks“. Keď som medzi žraloky vstupovala do mora, nezisťovala som si o nich nič. Verila som domácim, že vedia čo robia. Veď ročne toto miesto navštívi viac ako päť miliónov turistov.

Najpozoruhodnejšia chránená oblasť Compas Cay na Bahamách/foto: Dalito.sk

Bahamy – Compas Cay a domáci miláčikovia

Ak si budete stále opakovať, že žraloky v prístave Compass Cay  na Exume sú k ľuďom milostivé, zažijete jedinečný zážitok. Slobodne si zaplávate medzi desiatkami žralokov, ktoré podľa miestnych dokážu dorásť až do troch metrov a vážia aj 150 kilogramov. Vtedy vraj naplno využívajú svoj celý mäsožravý potenciál. Pomalé ryby pôsobia veľmi priateľsky až ležérne, ale samozrejme vždy hladne.

Miestni vás upokoja, že tieto hračkárske žraloky sú k ľuďom veľmi milostivé a zväčša neškodné. Zväčša preto, že doteraz zaznamenali len viac ako 50 útokov na človeka, ani jeden sa však neskončil smrteľne. Vraj útočia len ak majú pocit, že sú v ohrození. „Stačí, ak nebudete vo vode robiť paniku a nič vám nehrozí. Sú vlastne neškodné,“ povedal nám pri vplávaní do slávneho prístavu kapitán lode, ktorý za nás akože zodpovedal. Až na to, že sme pred nalodením všetci podpísali papier, že ak sa nám niečo stane, je to na naše riziko. Význam slova „vlastne neškodné“ som si overila, až po príchode na pevninu, keď som si zapla internet a našla tam niekoľko videí z atakov aj týchto „neškodných“ žralokov.  A dobre som urobila, inak by som tento článok ani nemohla napísať.

Pet žraloky na Exume sa za dlhé roky naučili už s ľuďmi žiť. Dožívajú sa totiž aj 25 rokov. Sú už také zdomácnené, že stačilo, že kapitán len nakrájal za kýblik čerstvých malých rybičiek, vhodil ich do vody a ona sa do pár minúť z tyrkysovej  zmenila na takmer čiernu. Vlastne sa razom ocitnete v strede ich akéhosi valného zhromaždenia.

Privolávanie voľne žijúcich PET žralokov z mora v Compas Cay na Bahamách/foto: Dalito.sk

Zrazu tam boli desiatky žralokov a stále pribúdali. No a medzi nimi šnorchlujúci turisti a ja.   A vy medzi nimi kopkáte nohami a zaberáte rukami, aby ste precítili zážitok, ktorý sa už v živote nemusí zopakovať. V mojom prípade určite, aj keď sa na toto prenádherne miesto plánujem vrátiť čo najskôr.

Dala som si totiž povedať a do vody vstúpila potichu aj so šnorchlovacou výbavou. No a pozrela sa pod vodu. Na ten unikátny výhľad pod hladinou nikdy nezabudnem. Ani na ten buchnát do chrbta, ktorý mi uštedril žralok, ktorému sa krvavé rybičky vo vode evidentne minuli.

Z vody som doslova vybehla aj bez rebríka. Vlastne som sa od vody doslova odrazila a vyskočila na mólo. Tak som sa šialene zľakla. Vraj som nevydala ani hlások, vnútorne som však bola presvedčená, že môj krik bolo počuť až do asi sto kilometrov vzdialeného hlavného mesta Bahám Nassau.

Žraloky ako batoľatá

Žraloky sa z prístavu vzďaľujú minimálne. Sú všade, okolo lodí aj pri schodoch do mora pre turistov. Najviac sa koncentrujú v prístave Ginglymostoma cirratum (všeobecne známe ako „Nurse Sharks“). 

„Pôvod mena „Nurse Shark“ nie je známy. Je možné, že vznikol pre akýsi sací zvuk, ktorý vydávajú pri love potravy na morskom dne. Zvuk je podobný saciemu zvuku, ktorý vydávajú detí pri dojčení. Môže sa tiež stať, že názov pochádza zo starého anglického slova pre žraloka na morskom dne, čo je „hurse“,“ prezradil mi sprievodca, kým som jedným okom sledovala, či prídem o posledných dvoch členov mojej milovanej rodiny.

Najpozoruhodnejšia chránená oblasť

Kapitán si to všimol a začal ma upokojovať: „Nebojte sa, sú to pomaly pohybujúce sa zvieratá a pre ľudí neškodné. Útočia iba v prípade, ak sa cítia ohrozené. Živia sa životom na morskom dne, nie turistami,“ zasmial sa kapitán potom, ako si na mne všimol vydesený pohľad do mora, kde moja dcéra objímala každého žraloka, ktorý do nej narazil. Hm, až na to, že večer som si na internete prečítala, že sila ich čeľustí vie okrem mäkkýšov rozdrviť dokonca aj koraly. Matky týchto vraj láskyplných žralokov nosia v sebe oplodnené vajíčka 18 až 21 mesiacov a do vody ich rodia asi tridsaťcentimetrové. Ich chvostová plutva môže dorásť až do štvrtiny ich celkovej veľkosti. Nikdy nezabudnem aj na ich dotyk. Sú úplne hladké.

Plávanie so žralokmi na Bahamách/foto: Dalito.sk

Marína Compass Cay sa nachádza v jednej z najpozoruhodnejších chránených oblastí na celých Bahamách. Dostanete sa tam jedine loďou. Dokážu tu zaparkovať aj najväčšie jachty sveta.  

V maríne Compass Cay dokážu kotviť najväčšie jachty sveta/foto: Dalito.sk

V obľúbenom prístave navštevovali žraloky mnohé známe svetové osobnosti, naposledy tam narodeniny oslávila americká lyžiarka Lindsey Vonnová.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)