Jaskyňa Jamesa Bonda, najkrajšia aj z vesmíru. Thunderball Grotto vyráža dych

Dalito.sk/Morská jaskyňa (hollywoodska) Thunderball Grotto na Bahamách/foto: Dalito.sk

Obyvatelia ostrova Exuma, ktorý je súčasťou Bahám sa hrdosťou pýšia, že práve miesto neďalekej  slávnej jaskyne Thunderball Grotto, je aj podľa astronautov, najkrajším miestom na zemi, ktoré cez vesmírne okná videli. Navštíviť Bahamy a neokúpať sa v jaskyni aj Jamesa Bonda je ako navštíviť Paríž a nevidieť Eiffelovu vežu.

Kto mal to šťastie, že v tejto vzácnej jaskyni aj šnorchloval  dnes už presne vie, aký je to pocit plávať medzi najfarebnejšími exotickými rybami sveta. Je to prenádherný zážitok, ktorý sa vám navždy usadí v pamäti a pravidelne sa vracia v spomienkach, keď mutne potrebujete myslieť na niečo krásne až prenádherné. Jednoducho je to jedno z najkrajších miest nielen na Bahamách. Táto podvodná jaskyňa sa stala miestom najlepších filmárov najmä z Hollywoodu.

Jaskyňa Hollywoodu

Jaskyňa dostala meno Thunderball Grotto podľa stále populárnejšej kinematografickej série Jamesa Bonda vo filme „Thunderball“ z roku 1963. V slávnej sérii sa objavila aj v roku 1983 ako scéna vo filme Jamesa Bonda Never Say Never.

Okrem populárnych častí Agenta 007, nakrútili tu aj hollywoodsky trhák Splash v hlavnej úlohe s Tomom Hanksom alebo Into the Blue s hlavnými predstaviteľmi zosnulým Paulom Walkerom a Jessicou Alba.

Vďaka nezmazateľnej filmovej stope sa Thunderball Grotto stal obľúbeným dovolenkovým miestom mnohých celebrít a filmových hviezd. Je absolútne prirodzené, že keď z jaskyne vyplávate, vynoríte sa pri jachte slávnej osobnosti.

Je úplne jedno, či sa k jaskyni doplavíte, alebo priletíte na menšom lietadle. Pohľad na tyrkysové more okolo maličkého ostrova vám vyrazí dych z neba aj z lode. Tento klenot sa nachádza asi 80 míľ južne od hlavného mesta Nassau a leží v jednom z najkrásnejších bahamských regiónov, ukrytý pred tými, ktorí o ňom ani len netušia.

Bahamy, ostrov Thunderball Grotto dostal meno podľa jednej z časti kultového filmu Agent 007 na Bahamách/foto: Dalito.sk

Šnorchlovanie v jaskyni s rybami, ktoré majú šťastie vidieť len profesionálni potápači je zážitkom na celý život. Jaskyňa totiž leží pod plytkými karibskými vodami v južnej polovici poloostrova. Jaskyňa Jamesa Bonda je pôsobivý podmorský jaskynný systém plný exotického morského života, žiarivo sfarbených koralov a dokonca aj skrytých vchodov, z ktorých sa potápači vybláznia tak, že môžu až stratiť pojem o čase.

Krásny adrenalín, nie hazard

Keď sa priblížite k malému ostrovu, na prvý pohľad nie je ničím výnimočný. Jednoducho ostrovček trčiaci z nádherného mora. To, že sa tam nachádza niečo prenádherné upozorňuje nenápadná tabuľa pred vchodom. Ak o nej neviete ľahko prehliadnete upozornenie, ako sa do jaskyne dostať. V prvom momente si pri pohľade na  Thunderball Grotto poviete, nič zvláštne.

Bahamy, ostrov Thunderball Grotto dostal meno podľa jednej zo sérii kultového filmu Agent 007 na Bahamách. Nenápadná tabuľa s označením pred vchodom/foto: Dalito.sk

Vlastne, ak ju dobre nepoznáte, nemáte šancu ju ani nájsť, čo len zvyšuje tajomstvo tohto jedinečného miesta. Nie celkom chápete, čo na tom ostrove všetci vidia. A to len preto, lebo z lode vlastne nič nevidíte. Čo je na tej jaskyni také krásne, že dnes živí rodiny mnohých domácich sprievodcov? len tak prehodíte…

„Keď vás upozorníme, že sa musíte vrátiť na loď, nečakajte prosím. Všetci nech sa vrátia na loď,“ upozornil nás kapitán Keno z miestnej rodinnej cestovnej kancelárie, ktorý vozí turistov k jaskyni takmer každý deň. Bola to základná informácia na prežitie pred skokom do mora. “Ak sa totiž zbytočne držíte, môže vás silný prúd mora odniesť niekde, kde vás už nikto nezachráni,” upozornil zodpovedne kapitán, aj keď mi niečo hovorilo, že by ma tam len tak ľahko nenechal.

O čom hovorí som si uvedomila až potom, ako som z posledných síl pred odchodom z jaskyne doplávala k lodi. A to som teda bývalá vrcholová plavkyňa. Jeho zásady som poslúchala na slovo. Ako naozaj dobrý plavec som sa totiž sama ponúkla, že nastúpim ako posledná, keby niečo. Kým na mňa však prišla rada, silný morský prúd ma začal sťahovať takou rýchlosťou, že amatérsky plavec by mal čo robiť, aby nespanikáril. Dodnes si na to spomeniem, keď niekde počujem, že sa v mori niekto stratil, lebo ho prekvapil morský prúd. Ani totiž neviete ako a v mori sa zrazu ocitnete v strede rieky, ktorá má takú silu, že veľmi rýchlo spanikárite a prúd ani neuplávate.

Vstup do sna

Po úzkom vstupe do morskej jaskyne vám vyrazí dych okno “OKO” do neba a vesmíru, ktoré pozorne stráži život v jaskyni zhora.

Jaskyňa Thunderball Grotto na Staniel Cay na Exuma na Bahamách zvnútra. Oko nad jaskyňou/foto: bahamasairtours

Preplávaním v krátkych podmorských tuneloch prechádzajúcich úzkymi medzerami a lúčmi svetla tancujúcimi dutým vnútrozemím ostrova sa zrazu ocitnete v raji. Na konci sa otvorí niečo, čo tam jednoducho nemalo byť, ale príroda rozhodla inak. Dokonalé miesto aj pre milovníkov adrenalínu ,vďaka ktorému sa v istom momente stanete súčasťou morského života s rybami, ktoré ste tak maximálne videli vo filmoch, dokumentoch alebo v obchodoch. Plávate s nimi až máte pocit, že ich „venčíte“. Rozháňate rukami a oni sa k vám vracajú, akoby ste si kŕmili celý život. A vám sa nechce ani nadýchnuť, lebo nechcete prísť ani o sekundu tej krásy.  Obzeráte sa pod vodou a celý čas rozmýšľate, či sa vám to sníva alebo to prežívate naozaj. A do toho všetkého padajú lúče slnka cez deravé skaly a oko.

Tropické ryby v Thunderball Grotto/foto: bahamasairtours

Bezpečná aj nebezpečná Bondovka

Potápanie v jaskyni Thunderball sa považuje za jedno z najlepších nielen na Bahamách práve pre efekt kaleidoskopu, ktorý vytvára slnko pod vodou. Šnorchlovanie aj  brodenie do srdca jaskyne je naozaj pocitom ako z hollywoodskeho filmu. Dutý stred a deravý exteriér v skalách vytvára svetelné divadlo až zatajíte dych aj nad vodou. Je to jedinečná scenéria slnečných lúčov a odrazu mora na svete. Anjelské ryby sú už iba čerešničkou jedinečného zážitku v celom živote.  To, že  neďaleko bývajú Nicholas Cage, Oprah Winfreyová , Johnny Depp a Faith Hillová vás v tom momente vôbec nezaujíma.

Ak sa rozhodnete jaskyňu navštíviť a chcete si v nej len zaplávať alebo šnorchlovať, určite do nej vstupujte pri odlive. Pri prílive musí mať človek potápačskú výstroj, inak sa z jaskyne nedostane. A čo ja viem, stráviť tam noc…. Pri určitej výške hladiny totiž musíte preplávať naozaj malými morskými tunelmi a z prenádhernej jaskyne vyplávať úplne opačným východom.

Exuma je jednoducho raj na zemi, na vode aj vo vode. Miesto, kde sa budete chcieť vracať celý život. Lebo jednoducho je iná, výnimočne iná!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)