Chcete istotu, že nikdy nebudete mať problém s hlučnými susedmi?

Dalito.sk/ilustračné foto: Victoria Denisova / Shutterstock.com
PR -

Zrejme najväčšie riziko bývania v bytovom dome je to, že nikdy neviete, kto sa nasťahuje do priamej blízkosti k vám. Iste, aj ak bývate v rodinnom dome, je pravdepodobné, že s niekým susedíte. Až na prípady radových zástavieb však so susedmi nezdieľate spoločnú stenu, či steny. A už vôbec vám nikto nedupoce nad hlavami.

Zvuková izolácia pomôže vám a aj vašim susedom

V súčasnosti oveľa častejšie ľudia menia svoju adresu. A tak sa aj v bytových domoch častejšie stáva, že „zloženie“ vašich susedov sa postupom času mení. A aj keď teraz máte skutočne tichých susedov, nemáte záruku, že takí budú aj tí ďalší.

Preto je dobré pripraviť sa aj na horšie varianty a pri rekonštrukcii bytu myslieť aj na spoľahlivú zvukovú izoláciu. Tá vám pomôže nielen zbaviť sa hluku od susedov, ale zároveň bude izolovať aj hluky, ktoré budete spôsobovať vy. Tým pádom bude vládnuť medzi vami a vašimi susedmi obojstranná spokojnosť.

Rozhodnúť sa môžete podľa toho, či chcete zvukovo odizolovať spoločné steny, strop alebo byť ohľaduplný k susedom pod vami. Na výber tak máte aj akustickú izoláciu pod vašu podlahu z rôznych druhov materiálov. Tie slúžia ako zvuková izolácia. Určite tak nájdete nielen vhodný typ materiálu, ale aj vhodnú hrúbku. Pomôžu zvukovej odizolovanosti domácnosti a príliš neuberú z rozmerov jednotlivých miestností.

Ranná káva, či večerná pohoda? Už vás nič nevyruší

Získate tak záruku, že ráno vás bude preberať len výberová káva, ktorú si pripravíte a nie vaši susedia, ktorí ranným hurhajom dávajú celému bytovému domu najavo, že je (podľa nich) čas vstávať. Platiť to bude aj počas skoršieho vstávania cez pracovné dni, ale aj víkendov, keď si doprajete neskoršie prebúdzanie.

Dobrá zvuková izolácia však nie je užitočná len ráno. Pomôže vám aj v situáciách, keď si budete chcieť vychutnať jeden z tých večerov, keď nebudete nič riešiť. Len si jednoducho oblečiete obľúbené pohodlné tričko s potlačou a pustíte dobrý film, či otvoríte zaujímavú knihu.

Aj takéto večery totiž dokáže pokaziť, ak sa vaši susedia rozhodnú riešiť krízu. Napríklad vzťahovú a príliš nahlas a prezradiť tak všetkým susedom, čo si jeden o druhom skutočne myslia. Rovnako nepríjemný je aj večerný film prehlušený hlasnou hudbou od suseda bez hudobného vkusu. Či suseda, ktorá sa rozhodla, že večer vynechá fitko a radšej si zacvičí doma.