Čo robiť po maturite?

Dalito.sk/ilustračné foto: Syda Productions / Shutterstock
PR -

Na strednú školu mnohí spomínajú ako na najlepšie roky života. Hlavne sa to týka tých, ktorí mali maturitu len pred pár rokmi a teraz sa snažia zvládnuť množstvo učiva na vysokej škole alebo zažívajú úskalia trhu práce.

Chcete ďalej študovať?

Študenti strednej školy zväčša nemajú ešte toľko povinností ako vysokoškoláci a s pracujúcimi sa to porovnávať už vôbec nedá. V istom zmysle tak stále zažívajú „detský“ život. Ale jednému zásadnému rozhodnutiu sa nevyhnú. Čo po maturite?

Tí, ktorí majú túžbu ďalej sa vzdelávať (alebo len chcú skúsiť dosiahnuť nejaký titul) zamieria na vysokú školu. Obzvlášť, keď človek ide na vzdialenejšiu univerzitu a v meste, v ktorom študuje, bude aj bývať, na začiatku má pocit obrovskej slobody.

Pri prvom skúškovom období však väčšinou prichádza „facka“ od reality a uvedomenie si, že vysoká škola nie je len zábava, ale v prvom rade povinnosti. A čím vyšší ročník, tým povinnosti pribúdajú, napríklad písanie bakalárskej práce, štátnice a v prípade štúdia na druhom stupni vysokej školy aj diplomová práca. Odmenou však nie je len titul pred menom, ale hlavne vedomosti, skúsenosti a osobnostný rozvoj.

Alebo už bolo študovania dosť?

Ak však má študent po maturite učenia dosť, jeho kroky vedú na úrad práce kvôli potrebným administratívnym záležitostiam a následne zväčša na internetové portály, na ktorých firmy ponúkajú pracovné pozície. Nájsť si hneď na prvýkrát vysnenú prácu sa podarí málokomu a rozhodne sa nedá povedať, že by v tomto ohľade boli nejako extra znevýhodnení tí, ktorí nemajú vysokoškolský titul.

Šikovný človek, napríklad s elektrotechnickým vzdelaním, sa môže napríklad uplatniť pri výškových prácach v Banskej Bystrici. Ak sa teda nebojí výšok. Príkladov by sa našlo veľa, dôležitá je šikovnosť. Ani absolventi univerzít nedostanú dobrý plat len za titul.

A čo takto živiť sám seba?

A pre tých, ktorých neláka vysoká škola ani predstava denne napĺňať úlohy od šéfa, je tu možnosť postaviť sa na vlastné nohy a začať podnikať. Samozrejme ak váš počiatočný kapitál tvorí to, čo vám ostalo z brigád, na ktoré ste chodili počas štúdia na strednej, zrejme len ťažko kúpite nejakú nehnuteľnosť a začnete ponúkať napríklad ubytovanie v Púchove.

Ale začať zarábať sám na seba môžete aj s počítačom a hlavne dávkou odhodlania. Súčasná technologická doba ponúka množstvo možností, ako si zarobiť. Stačí „len“ ak viete napríklad programovať alebo sa vyznáte v online marketingu, či ovládate cudzie jazyky a dokážete tak pôsobiť ako prekladateľ. Možností je však oveľa viac.