Etiketa: V divadle nevidíte pre vysokého človeka. Čo s ním?

Dalito.sk/ foto: TASR - Marko Erd
DALITO -

Keď sme zverejnili stĺpček „Keď standing ovations stráca zmysel pre ovce“ netušili sme, koľko ľudí v divadle prežíva rovnaké zmiešané pocity.

„Herci sa lúčia, klaňajú. Náhle sa niekto v hľadisku postaví a začne oduševnene tlieskať. Po chvíli sa postupne  pridávajú  ďalší diváci a začína klasické standing ovations. Človek má niekedy pocit, že ak by k tomuto nedošlo, na predstavenie by sa mohlo pozerať ako na nevydarené. Ale čo, keď si myslíme, že predstavenie si až takú výnimočnú poctu nezaslúži? Mám sa postaviť len preto, že v stoji tlieskajú všetci okolo mňa? Mám sa cítiť trápne, keď tlieskam „len“ posediačky? Som nevychovaná?“ Zamýšľa sa Eva Koprena v texte.

https://www.dalito.sk/ked-standing-ovations-straca-zmysel-pre-ovce/

Do redakcie sme od pani Heleny Kuťkovej dostali zaujímajú otázku, na ktorú odpovedá expert na etiketu a spoločenské správanie Marek Trubač.

“Chcela by som sa spýtať na Váš názor ohľadom toho, ak sa niekomu veľmi páčilo predstavenie, postaví sa a tlieska. Samozrejme sú ľudia, ktorým sa to predstavenie nemusí až tak páčiť, alebo majú zdravotné problémy. Chcela by som sa však spýtať na situáciu, kedy od ľudí, ktorý stoja, tlieskajú a chcú tak vyjadriť svoj obdiv, nevidia ľudia na pódium, ktorý sedia. Konkrétne môjho vysokého priateľa za standing ovation jedna teta škaredo napomenula, ale nikde sa nepíše, ako sa má na takúto situáciu zareagovať. Ten kto sedí (nechce alebo nemôže sa postaviť) má vydržať to, že nevidí, alebo ten, kto takto vyjadruje svoje nadšenie si má radšej sadnúť? Čo urobiť v takejto situácii?”

Marek Trubač: „V divadle, kine, či na koncerte sa správame tak, aby sme popri vychutnávaní si kultúrneho zážitku nebránili ostatným v rovnakom pôžitku, teda v dobrom výhľade, či v nerušenom pozorovaní kultúrneho predstavenia. Sú však situácie, kedy sa sediace obecenstvo musí postaviť, alebo naopak „zniesť“ stojacich divákov, prípadne clonenie zo strany pred ním sediaceho diváka. To je pri príchode divákov a ich usádzaní, pri odchode divákov z predstavenia a počas záverečného aplauzu „standing ovation“. Inými slovami, pani sediaca za Vaším priateľom by mala v závere predstavenia strpieť aj čiastočné zakrytie výhľadu, prípadne sa mohla rovnako ako Váš priateľ postaviť.”

Pravidlá standing ovations a rifle v divadle