EXKLUZÍVNE: Adam Ružička: „Môj cieľ? Hrať v hlavnom tíme NHL a vyhrať Stanley cup!“

DALITO -

Patril medzi detské hokejové hviezdy. Od malička mal nos na góly. Jeho prvý zápasový dres mal číslo 21. A pri čísle 21 aj zostal. Veď také isté nosil aj Zdeno Cíger…

Adam Ružička začínal s hokejom v Hokejovej škole u pánov Karola Faka a Jula Černického. Tu robil prvé kroky na korčuliach.

Aj on, podobne ako ďalší chlapci z tejto školy,  zamieril do veľkého klubu. Mal 4 roky a prišiel do prípravky HC Slovan. Jeho rodičia sa rozhodli, že sa stanú súčasťou skupiny, ktorá neskôr založila vlastnú hokejovú školu. Adam Ružička  bol jedným z hokejových Svišťov.

Po 2 rokoch trénovania v bratislavskom nákupnom centre Avion dostal registračku HŠ Svišť Bratislava a stal sa súčasťou 4-ckej ligy, ktorú hral s o 2 rokmi staršími hokejistami na Morave. Adam má za sebou druhú sezónu v OHL (najvyššia kanadská juniorská liga). Je hráčom Sarnie Sting a na minuloročnom drafte NHL si ho vybral tím Calgary Flames.

Robusný, 194 cm vysoký center je slovenským reprezentantom do 18 i do 20 rokov.

Adam, akú máš za sebou sezónu?

Myslím si,  že dobrú. Škoda len, že sme sa nedostali ďalej v play off.

Ako bude vyzerať tvoje leto?

Prišiel som teraz po sezóne na mesiac domov a na začiatku júna sa vraciam do Kanady. Letnú prípravu budem robiť v Calgary.

Ako často chodíš domov za rodičmi?

Zatiaľ sa mi darí raz za rok a na mesiac.

Aký je Tvoj hokejový cieľ?

Samozrejme,  dostať sa do hlavného tímu NHL. No a potom vyhrať Stanley cup.

Máš čas na súkromie?

Veľa času trávim na štadióne,  ale ak máme voľno,  chodievam so spoluhráčmi do kina, alebo so svojím spolubývajúcim hráme Playstation.

Od malička si všade hokejový cudzinec. Ako to hodnotíš s odstupom času? Je to výhoda alebo skôr nevýhoda?

To bola jediná nevýhoda Svišťov. Všade sme vždy boli cudzinci. Nikdy sme neboli klubom. Boli sme len hokejová škola.  Aj keď prídem teraz domov do Bratislavy, nemám sa kam vrátiť.  Obrovskou výhodou tejto reality  je ale moja adaptabilita v cudzom prostredí. Aj keď som pred dvoma rokmi išiel do Kanady, vedel som, čo ma čaká…

Čo ťa čakalo?

Drina. Musím sa presadiť v cudzom prostredí. Musím stále a všade dokazovať, že som lepší ako hociktorý domáci hráč. Bolo to tak doteraz všade.

Áno, je to náročné, ale nie nevýhodné….

Tak to aj beriem. Nesťažujem sa. Zvykol som si. Je to pre mňa hnací motor. Preto som povedal, že som vedel, čo ma čaká. Neberiem to ako moju nevýhodu.

Aké je to žiť v cudzine a bez ochranných krídel rodičov ?

Je to iné. Musel som si zvykať na iných ľudí, inú stravu a  kultúru vôbec. A samozrejme na iný štýl hokeja. Začiatok bol ťažký.  Ale už som si zvykol a veľmi sa mi tam páči. Navyše, mám výbornú rodinu, v ktorej bývam. A rodičia? Tí sú so mnou stále. Sme v kontakte. Technika dnes týmto situáciám žičí.

Tvoja mama vždy dbala aj na Tvoju životosprávu. A ako dieťa si sa v kuchyni aj vedel zvŕtať. Varíš si v Kanade sám?

Väčšinou sa stravujem v mojej kanadskej rodine, ale občas si obed navarím aj sám. Moja domáca sa snaží variť zdravo a varí veľa zeleniny.

Draft do NHL máš za sebou už minulý rok. Mnoho chalanov, ktorých dobre poznáš to majú všetko pred sebou. Máš pre nich nejakú radu? Odporúčanie?

Je to lotéria. A nech to dopadne akokoľvek, každé miesto v drafte je úspech.

Adam patril vždy k nekonfliktným chalanom. Nesťažoval sa. Robil to čo mal, tešil sa vždy na tréningy a nebolo choroby, pre ktorú by vynechal zápas. Vyrástol. Musím smutne priznať, že dospel a zmužnel. Vie, čo chce a má jasný cieľ. Adam, veď Ty si to dal! Už len nepoľaviť a vydržať. Robíš radosť nielen svojim rodičom a sestre, ale stávaš sa vzorom pre decká, čo s hokejom len začínajú. Napríklad pre Maťa, či malého Janíčka zo Speeders, na ktorých si vždy nájdeš čas, keď si doma v Bratislave.

Zostaň aj ty nohami na zemi a pamätaj si, že nech hráš v akomkoľvek drese, reprezentuješ nielen svoj klub, seba a svoju rodinu, ale tak trochu aj nás všetkých.  

(v texte sa nachádza komerčný odkaz)

Autorka: Adriana Hosťovecká sa žurnalistike venovala od roku 1986 – 1996. Začínala ako novinárka – študentka a jej posledným redaktorským a moderátorským pôsobiskom bolo rádio Twist. Od roku 1995 pôsobí v marketingu a reklame a posledných 12 rokov sa pohybuje najmä v športovej oblasti. Je večným optimistom a stále rozbieha nové projekty. Momentálne pôsobí aj ako prezidentka HK Gladiators Trnava.

Adam Ružička a jeho športový sen aj videom: 

https://www.digisport.sk/publicistika/publicistika-dokumenty/moj-sportovy-sen-adam-ruzicka/

Môže vás zaujať ďalší “Svišť” :

EXKLUZÍVNE: Fehy: „To nie je kečup! To je krv z NHL!!!”