EXKLUZÍVNE: Gauliederová: „Sám na násyp ku koľajniciam vyliezť nemohol.”

Dalito.sk/Na archívnej snímke z 4. decembra 1996 v Bratislave poslanec NR SR František Gaulieder obklopený novinármi po hlasovaní mandátového a imunitného výboru NR SR. FOTO TASR - Rudolf Bihary
DALITO -

Za doposiaľ nevyjasnených okolností zomrel pred rokom, presne 25.marca, František Gaulieder. Jeho telo našli pred druhou hodinou rannou na koľajniciach medzi Trnovcom nad Váhom a Šaľou. 

Po turbulentnom odchode z veľkej politiky sa napokon stal občianskym aktivistom v Galante, kde aj so svojou rodinou žil.  Po posledných komunálnych voľbách si zasadol do poslaneckej lavice v mestskom zastupiteľstve. Ako poslanec ostro kritizoval mnohé ekonomické rozhodnutia vedenia Galanty a poukázal na mnohé kauzy.  O vyšetrovaní jeho smrti sa verejnosť nedozvedá takmer žiadne informácie. Otázok je veľa a odpovede neprichádzajú.  Aj preto sme oslovili vdovu po Františkovi Gauliederovi,  pani Zuzanu. Exkluzívne pre Dalito.sk súhlasila so siedmymi otázkami.

Aký bol váš ostatný rok?

Pre mňa i mojich synov bol náročný. V roku 2017 sa toho stalo u nás veľmi veľa. Neprešiel ma len parný valec, ale ak by sa tak stalo, ani by som sa nečudovala.

Je už v prípade úmrtia vášho manžela Františka niečo uzavreté?

Uzavretá je len doposiaľ jedna časť vyšetrovania a to prečin usmrtenia, kde som okrem sťažnosti podala aj návrh na preskúmanie postupu orgánov činných v trestnom konaní. Som veľmi zvedavá, ako to dopadne. Predpokladám, že opäť bude všetko v poriadku a dozviem sa, že orgány činné v trestnom konaní postupujú a pracujú na 100%.

Verejnosť nemá o prípade smrti Františka Gauliedera žiadne informácie. Už sa vie, kde sa pohyboval váš manžel posledných 12 hodín svojho života?  

Kde sa pohyboval a kde vôbec tých posledných 12 hodín bol nikto nevie. Policajné psy nenašli žiadnu stopu od auta a nikde jeho stopu ani nezachytili. Orgány činné v trestnom konaní vtedy skonštatovali, že na danom mieste nie je a v pátraní sa bude pokračovať nasledujúce ráno.

Vie sa kedy a ako skutočne zomrel? 

Po roku som sa odhodlala na to miesto ísť a som presvedčená, že on sám na násyp ku koľajniciam vyliezť nemohol a určite nie pred druhou hodinou ráno. Tento incident sa mal udiať asi 10 minút  pred druhou hodinou ráno. Práve,  keď som sa na miesto činu vybrala, mala som to šťastie,  že išiel nákladný vlak. Poviem  vám, že som sa musela držať stĺpa,  aby ma tlak nevrhol dole do rokliny.

Vie sa, či to bolo cudzím zavinením?

Je nepredstaviteľné, aby sa tam mohol niekto len tak prechádzať a hopkať. Ja osobne som sa k trati a k stĺpu, kde sa podľa vyjadrenia rušňovodiča mal nachádzať môj manžel, dostať nevedela. Napriek upozorneniam môjho syna som sa na miesto vybrala, ale išla som priamo vedľa vlakových koľají. Táto ich teória je podľa môjho názoru postavená na hlavu. Vrelo odporúčam aj Okresnej prokurátorke,  aby sa tam ešte išla pozrieť a prehodnotila svoje závery.

Ste akčná žena, blížia sa u nás jesenné komunálne voľby, neláka vás pokračovať v manželovej práci?

Ako som povedala aj v roku 2017, rozrobené veci môjho manžela dokončím, aj keď v tejto aktuálnej situácii na Slovensku je to veľmi náročné. Orgány činné v trestnom konaní si podľa môjho názoru robia čo chcú a šetria veci tak, ako im to vyhovuje. Však si zoberte primátora mesta Galanty,  ktorý je dvakrát trestne stíhaný a Okresný súd Galanta akoby čaká a naťahuje tieto veci, aby sa mohlo skončiť jeho volebné obdobie. Som presvedčená, že už potom toto rozhodnutie alebo rozhodnutia, nebudú nikoho zaujímať. Súdne konania,  týkajúce sa verejných činiteľov,  by mali byť vykonávané plynule a príkladne resp. rýchlo a hospodárne. Nie, aby sa naťahovali ako žuvačka štyri roky a verejný činiteľ si zatiaľ v pokoji môže dokončiť svoje, čo potrebuje…

Budete teda pokračovať v manželovej práci?

Na margo k mojej možnej kandidatúry v komunálnych voľbách 2018, musím si premyslieť, či mám dostatok sily a energie postaviť sa očierňovaniu voči mojej osobe zo strany tzv. galantskej  smotánky. Viete, im ide o veľa. Pravdy, spravodlivosti a hlavne zákonnosti sa každý u nás bojí. Vidíme to vo veľkej politike a tu v Galante sme toho svedkami denne.

Predseda Národnej rady SR Ivan Gašoarovič privítal 26. augusta 1997 v rokovacej sieni parlamentu poslancov na 31. schôdzi zákonodarného zboru. Zvolaná bola na podnet skupiny poslancov, ktorí žiadali rokovať o zmene uznesenia NR SR č. 482 zo 4.decembra 1996. Týkalo sa vzdania mandátu Františka Gauliedera a nastúpenie náhradníka Jána Belana (HZDS). Pretože 30 minút po stanovenom začiatku schôdze, ktorým bola podľa pozvánky 13. hodina, nebol v rokovacej miestnosti dostatoční počet poslancov – aby bol parlament uznášaniaschopný – predseda NR SR odložil schôdzu na 27. augusta. Na snímke /zľava/ exposlanec František Gaulieder (ako hosť), poslanec za KDH Mikuláš Dzurinda a Ladislav Pittner na chodbe Národnej rady Slovenskej republiky. Foto TASR- Ivan Majerský

Kto bol František Gaulieder (* 18. január 1951 – † 25. marec 2017):

  • Jeden z lídrov Novembra 89 v Galante
  • po rozpade VPN  spoluzakladateľ  HZDS
  • v roku 1994 sa stal poslancom NR SR za HZDS
  • po odchode z poslaneckého klubu HZDS sa stal nezávislým poslancom
  • HZDS ho v roku 1996 vylúčilo zo strany a v NR SR zbavilo poslaneckého mandátu
  • jeho vylúčenie z parlamentu označil Európsky súd pre ľudské práva za nezákonné
  • Ústavný súd SR potvrdil, že parlament porušil Gauliederovo ústavné právo
  • zomrel 25. marca 2017 za dodnes nevyjasnených okolností.

Môže vás zaujať:

https://www.dalito.sk/aktualizujeme-jano-martina-nezabudame/

1 reakcie na EXKLUZÍVNE: Gauliederová: „Sám na násyp ku koľajniciam vyliezť nemohol.”

  1. To je hrozné. Vyšetrujúci kompetentní sú úplne nekompetentní, berú platy za nič. Nakopať a vykopať ich. Grázli a hlupáci sú teraz pri moci a vo funkciách.