Fantastický letný recept: opečený baklažán s teplým šalátom z rukoly
V lete varím, ale nevyváram. Okrem pravidelných letných polievok spracovávam vlastne len zeleninu. Ááá… vlastne varím každý deň. Ale trvá to maximálne dvadsať minút.
Leto je u nás doma späté s každodenným večerným posedením na terase s dobrým čerstvým jedlom a pohárom kvalitného suchého vína. Rose preferujeme na domácej pôde, teda na Francúzskej riviére s práve servírovanými mušľami s vôňou mora. To je pre mňa pravá letná dovolenka. Ale večery doma sú výsostne v znamení ľahkých zeleninových jedál s vôňou byliniek pripravených za pár minút.
Takže v lete do obchodu chodíme málo, na trhu sme však každý týždeň. Dokúpiť to, čo si sami nevypestujeme alebo zjeme rýchlejšie ako sa skončí sezóna.
Každý večer
Každý deň pripravujem nejaký čerstvý šalát v rôznych podobách, aby sa nám nezunovali a niečo rýchle opečené či ugrilované, čo si veľký kuchársky kumšt ani nevyžaduje. A vždy to dopadne dokonalo. Nemáte na tom totiž čo pokaziť. Maximálne to spáliť.
A takto vznikol náš obľúbený recept, po ktorom na druhý deň, aj keď ideme v prvom momente prasknúť od prejedenia, nikdy nepriberieme. V lete vlastne vôbec nepriberáme, pokiaľ nevymetáme záhradné reštaurácie.
Nechajte si chutnať na vynikajúcom jednoduchom recepte, len na to víno pred konzumáciou nezabudnite, aby malo správnu teplotu.
Suroviny od oka
olivový olej, väčší baklažán, soľ, 2 – 4 strúčky cesnaku, viazanička čerstvého petržlenu, parmezán, 25 g píniových jadierok, 100 g rukoly, mleté čierne korenie
Postup
- Na dvoch panviciach si zohrejem olivový olej, na ktorý poukladám na krúžky nakrájaný baklažán. Osolím a opečiem ho z oboch strán. Na päť minút prikryjem a podusím.
- Znovu otvorím a dopečiem z oboch strán tak, aby bol baklažán aj trošku hnedý, nie však spálený!
- Kým sa opeká, do misky si nalejem olivový olej, pretlačím doň cesnak a nadrobno nakrájaný čerstvý petržlen. Poriadne štetkou zamiešam.
- Keď je baklažán hotový, z jednej panvice ho poukladám na druh, pokorením čiernym mletým korením. Baklažán nemiešam, len poukladám jeden krúžok na druhý a poriadne potriem olejom s cesnakom a bylinkami. Nechám akurát spojiť chute a vypnem.
- Posypem pravým talianskym na jemno postrúhaným parmezánom. Na horúcom jedle sa tak akurát rozpustí.
- Jedna panvica ostane plná baklažánu, na druhú prázdnu s olejom vysypem píniové jadierka a opatrne opečiem, aby som ich nespálila.
- Prihodím rukolu, opäť trochu polejem olejom, poriadne premiešam a keď zmäkne, okamžite vypnem teplotu. Posolím a okorením.
- No a hotovo, dobrú chuť!
Dobre vedieť
Život ma naučil, že na kvalitných potravinách netreba šetriť. Takže napríklad aj parmezán kupujem len v obchodoch s delikatesami. Najlepšie ten, ktorý sa vyrába v oblastiach kraja Emilia-Romagna. Syry sa formujú do zavalitých bochníkov v tvare bubna, pripomínajúceho malé pivové sudy. Kôra je lesklá zlatohnedej farby a veľkým písmom je na nej názov syra. Tento slávny syr môžeme nahradiť minimálne ôsmymi jeho náhradami, ale nikdy to nebude už ono, aj keď jedlo s talianskymi syrmi je vlastne vždy gastronomickým zážitkom.
Nezabudnite, že aj vynikajúce jedlo s kvalitným vínom môžete pokaziť tým, že vínko nebude mať tú správnu teplotu!
(Ak vás originálny recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)