Fero Mikloško: „Ja ešte prezidentku nevnímam ako módnu ikonu.”

Dalito.sk/Slovenský návrhár Fero Mikloško/foto: archív Fero Mikloško
RADKA BAČÍKOVÁ -

Fero Mikloško je na vrchole slovenského módneho biznisu už 20 rokov. Extravagantný návrhár patrí medzi tých, ktorí sú milovaní aj zatracovaní pre jeho originalitu, otvorenosť, nekonvenčnosť aj okázalosť. Značku známej firmy vybudoval sám, čo vzhľadom na malosť slovenského trhu vôbec nebolo a stále nie je jednoduché. Vždy vedel zaujať, ale i šokovať. Najnovšie návratom k “starej ľadvinke”, ktorú sa rozhodol opäť povýšiť na módny doplnok. Fero Mikloško tak, ako ho poznajú, úprimne a bez okolkov. V rozhovore pre Dalito.sk jasne aj o “sekáčoch”, prečo ho bavia kráľovské rodiny, či mu je ľúto, že nepatril do tímu návrhárov prvej slovenskej prezidentky, z čoho by sa zbláznil a kto najčastejšie financuje šaty, ktoré majú na sebe najznámejšie tváre slovenského showbiznisu.

Za tie roky ste si vybudovali meno, značku, tvoríte luxusnú módu a obliekate najmä  tváre slovenského showbiznisu. Nestratili ste kontakt s bežnými, verejne neznámymi ľuďmi? Je vaša móda dostupná a použiteľná aj pre nich?

Značka sa budovala priebežne a priebežne sa formoval aj štýl. Jedno obdobie bolo exkluzívne, ďalšie zas dostupnejšie. Vždy som tvoril tak, aby si každá žena mohla vybrať. Či už niečo drahšie, alebo jednoduchšie. A tak som nikdy nestratil kontakt s bežnými ľuďmi a ani to nemám v úmysle. Čo sa týka známych tvárí, väčšinou to funguje ako chodiaca reklama, do ktorej investujem jedny-dvoje šaty.

Každá dekáda má svoje typické módne, ale aj hudobné a iné umelecké trendy. Súčasná móda akoby čerpala zo všetkého, čo tu už bolo. Akoby sa dnes nosilo všetko a v podstate nikto nevie definovať typické módne znaky milénia.

Áno, v podstate tu už bolo všetko. Trendy sa prenášajú z obdobia na obdobie, len vždy s nejakým novým odľahčením, alebo pridaním nových prvkov. Snažím sa ich aplikovať na náš trh a pre klientky.

Čo hovoríte na dnešnú módu mladých? Módne kúsky v obchodných reťazcoch, ktoré by mali kopírovať svetové módne trendy, mnohých často šokujú a takmer úplne v nich chýbajú známky elegancie a ženskosti.

Sú to veľmi konzumné veci, idú po obratoch a masách. Ale niekedy sa môžeme od mladých aj inšpirovať, ako sa vedia zladiť. Hlavne medzi blogermi a trendy influencermi. Rád ich sledujem na IG, niekedy sú príliš odvážni, niekedy čisto podľa trendov, ale sú určite zaujímaví a inšpiratívni.

Ako jedna z inšpiratívnych osobností sa zúčastníte aj talkshow „Better Me“ na festivale Pohoda. Aký je váš vzťah k hudbe? Preferujete nejaký hudobný štýl alebo počúvate všetko?

No, bude to zaujímavá talkshow, keďže okrem Vondráčkovej a Madonny nikoho nepoznám (úsmev). Samozrejme, mám rád hudbu, rád sa ňou nechávam unášať a rád spoznávam nové skupiny. Niekedy len tak náhodne prepínam na Youtube, ako minule pred prehliadkou, a našiel som výborné skladby, ktoré sme s mojím DJ už len doladili. Hudba je pre mňa niekedy aj výborný terapeut.

Inšpiruje vás hudba pri tvorbe, alebo máte iné zdroje inšpirácie?

Hudba má určite svoje miesto pri inšpirácii, ale skôr idem po materiálnych veciach, ktoré ma obklopujú. Či sú to látky, sochy, stavby alebo divadelné predstavenia, všetko okolo mňa.

Na festivale predstavíte svoju novinku limitovanej edície ľadviniek. Takýto svieži návrat, roky zaznávaného módneho doplnku, mnohí považujú za veľmi praktický a súčasne milo nostalgický výtvor hodný vnímavého návrhára. Motivoval vás samotný festival, alebo ste si na znovuzrodenie tohto doplnku spomenuli náhodou?

Prišlo oslovenie od tabakovej spoločnosti na Slovensku, či by sme nevedeli niečo vymyslieť na festival Pohoda, na ktorom majú svoju Bezdymovú zónu 18+. Keďže to malo byť aj praktické spojenie, navrhli sme, že by sa mohla realizovať ľadvinka. Robím ju už asi tretí rok, objavuje sa v mojich jarno-letných kolekciách. Je to veľmi praktický kúsok. Ruky máte voľné na držanie drinkov alebo IQOS, môžete sa s partnerom držať za ruky, a stále máte po ruke, či okolo pása alebo hrude ľadvinku. Ale aj módny doplnok. Takže je to viacúčelové. A festival bol sčasti inšpiráciou, ale ja som stále vychádzal z toho módneho.

Do akej miery je edícia ľadviniek limitovaná? Vedela by sa k nej dostať aj bežná žena, ktorá sa na festivale nezúčastní?

Limitovaná je počtom kusov a exkluzívne bude dostupná jedine na Pohode, pretože je to super limitovaná kolekcia. A po Pohode uvidíme.

Ste otvorený človek. Na rovinu ste sa priznali k svojej homosexualite. Je pravda, že sa vo svete módy v prevažnej väčšine pohybujú muži homosexuálnej orientácie?

Áno, poznám dosť homosexuálov v nasej branži, ale samozrejme aj v iných sférach.

Ako si to vysvetľujete? Máte pocit, že sú títo muži viac kreatívni? Alebo sa len nehanbia priznať, že móda nie je len pre ženy?

Percento kreativity tam môže byt väčšie ako u žien tvoriacich módu. Ženy návrhárky idú po praktickosti a my po okázalosti. Niekedy navrhujem veci, ktoré by som ako žena nosil ja. Pre mňa je to veľa flitrov, vzorov… niekedy sa musím krotiť, aby mi potom neostali všetky modely na štendri (smiech).

Po prvý raz máme na čele štátu ženu. Hneď od prvého dňa ju verejnosť začala vnímať nielen ako vysokú političku, ale aj ako módnu ikonu. Nie je vám ľúto, že ste neboli aj vy medzi kolegami, ktorí sa postarali o jej šatník?

Ja ju ešte nevnímam ako módnu ikonu a myslím si, že ani prezidentka sa tak nevníma. Áno, je to úžasné, že máme prvú prezidentku. Nie je mi to vôbec ľúto a možno aj keby takáto ponuka prišla, rozmýšľal by som.

Boris Hanečka mal neľahkú úlohu, šaty boli veľmi vkusné, neurážajúce a reprezentatívne. Tú vlnu kritiky nezávidím, ale myslím si, že bola do veľkej miery zbytočná a vyjadrovali sa aj neveľmi fundovaní štylisti. Ale čakali sme na to, písalo sa o tom a život ide ďalej. Som otvorený spolupráci, dokonca som už komunikoval s ľuďmi z prezidentkinho tímu, ktorí majú na starosti tieto veci. Tak uvidíme.

Podľa čoho si vyberáte osobnosť, ktorá bude nosiť a reprezentovať vaše módne diela? Ide o osobnosť, ktorá je verejne známa a obľúbená, alebo vám musí sedieť ľudsky, alebo si vytipujete hoci aj neznámu, ale pre vás štýlovú a vkusnú dámu?

Verejne známe osobnosti sú pre nás reklama. Tam sa ani nebavíme o cenách. Ak chcete zaujať, oslovíte niekoho, koho máte radi a jednoducho ho oblečiete. Ja mám okruh svojich obľúbených a s nimi pracujem rád. A je to vzájomné. A potom nasleduje reakcia od klientiek, že videli sme a poďme do niečoho podobného, a už sa šije. O to nám ide – prezentácia na známych ľuďoch.

Je nejaká osobnosť z módneho sveta, ku ktorej vzhliadate, alebo ktorá je vašim vzorom?

Je ich viac, ale asi najviac ma bavia kráľovské rodiny. Stále rozmýšľam, ako by som pre nich tvoril ja, a to je zaujímavé. Vo svete showbiznisu je to myslím veľa žien, ktoré sú aj krásne, aj vkusné, aj vedia model predať.

Ako vnímate ako módny odborník fashion pollution, teda znečisťovanie planéty módnym odpadom tvoreným z extrémnych prebytkov módneho priemyslu?

Priznám sa, nezamýšľam sa, príliš sa o túto tematiku nezaujímam. Možno ak by som tvoril mega konfekciu, tak by táto téma bola určite na prvom mieste. Čo naozaj vnímam, sú tie obrovské haldy oblečenia v obchodoch… a ďalej už nepátram.

Čo hovoríte na sekáče

Sekáče nevyhľadávam, ale poznám zopár ľudí, ktorí „majú nos“ a natrafia na špeciálne kúsky. Obdivujem ich, že sa vedia doslova hrabať v tých kopách.

Váš šatník je úplne alebo z prevažnej väčšiny tvorený kúskami z vašej dielne, alebo si oblečenie kupujete aj v bežných obchodoch?

Môj šatník vôbec nie je tvorený mojimi kúskami. Mam akurát zo dve saká a pár tričiek a kabeliek. Môj šatník je celý čierny a  to mi vyhovuje. V lete nosím sem-tam aj bielu. A veľa flitrových zvrškov a bundičiek, ktoré nosím na akcie. To by som sa zbláznil, aby som sa netrblietal (smiech).

Je niečo, čo ste vo svojom profesionálnom živote ešte nedosiahli?

Určite by bolo o čom snívať a verte, že aj snívam. Čo sa týka pracovného sna, určite by som chcel navrhnúť baletné predstavenie, trebárs aj „refrešnúť“ Labutie jazero. Balet milujem, ako dieťa som sa túžil stáť baleťákom, ale neprešiel som na prijímacích skúškach, pretože už vtedy pán majster baletu videl, že budem trošku viac „prerastený“ (smiech).

Ste pokorná povaha, vďačná za všetko, čo jej život doprial, alebo ste ambiciózny typ, ktorý sa rád učí a možno by sa dokázal rovnako realizovať aj v inej oblasti?

Som čisto pokorná povaha, čo som sa ale musel popri mojom pracovnom raste naučiť. Som veľmi vďačný, ale aj trocha zdravo ambiciózny. A verte mi, že pre mňa je svet módy všetkým. Pokiaľ by som však z nejakých dôvodov musel nechať to, čo mám rád, určite sa vzchopím a budem bojovať s tým, čo príde.

EXKLUZÍVNE! Vinzar: „Viera je prvou podmienkou pri dosiahnutí cieľa aj v NY.“