História hazardných hier: ako sa vyvinulo kasíno?

Kasíno v Monte Carlo/ilustračné foto: Dalito.sk
PR -

Dnes, rovnako ako pred tisíckami rokov, majú ľudia obrovské potešenie z hazardnej zábavy. Lenže moderní hráči majú veľa možností, ako vyhrať, napríklad v kasíne sa im ponúka bonus za registraciu, nepretržitá pomoc manažérov z technickej podpory, rôzne spôsoby vkladov a ďalšie výhody.

Čo vieme o hazardných hrách?

Hazardná zábava vznikla už v staroveku. Do arzenálu moderných archeológov patrí mnoho nálezov, ktoré navonok pripomínajú hracie kocky. Okrem toho existujú písomné pramene, ktoré naznačujú, že starovekí ľudia nehrali hazardné hry pre zaujímavosť, ale pre niečo hmotnejšie. Na stávkovanie používali napríklad šperky, kone, zbrane, hospodárske zvieratá a predmety domácnosti.

Záujem o hazardné hry neutíchol ani v súčasnosti. Dôvodom je dostupnosť výhodných ponúk, napríklad k dispozícii je Kajot 5€ registracia, ako aj túžba ľudí čo najčastejšie zažívať živé emócie. A je jedno, či vsádzajú na tombolu alebo točia ruletu.

Prvé zmienky:

  • Vedci sa domnievajú, že už 2000 rokov pred naším letopočtom ľudia hrali hazardné hry.
  • V Číne sa našli predmety, ktoré svojou štruktúrou pripomínajú hracie kocky.
  • Existuje niekoľko zmienok o hazardných hrách aj v gréckej mytológii.
  • Tento druh zábavy bol rozšírený v Rímskej ríši.

Hazardné hry hrali zástupcovia rôznych tried. Hoci oficiálne bola táto forma zábavy výsadou vyššej triedy.

Na základe historických údajov vedci dospeli k záveru, že osobitné rozšírenie hry o peniaze dostali v 17. storočí. V 19. storočí však naopak dochádza k poklesu záujmu o takúto zábavu. Je to spôsobené politikou v mnohých krajinách. Faktom je, že v 19. storočí boli fanúšikovia hazardnej zábavy stíhaní a mohli ísť do väzenia. Hoci v tomto období bola v niektorých krajinách situácia radikálne opačná. Existovali dokonca špeciálne herne, kde sa pri jednom stole stretávali zástupcovia rôznych stavov a bojovali o veľké výhry.

Kasína v Európe

Európa je pomerne úzko spojená s rozvojom herní. Práve v Európe vznikli mnohé populárne hazardné hry. Dokonca aj samotný pojem “kasíno” má benátske korene.

  • Prvá hazardná hra sa v Benátkach konala v roku 1170. Potom sa táto zábava stala medzi miestnymi obyvateľmi veľmi obľúbenou. Hralo sa na jarmokoch, na podujatiach, v hoteloch.
  • Prvé kasíno v Benátkach sa objavilo v roku 1630. Bolo postavené v paláci Palazzo. Herňa sa nazývala “Ridotto”. Hralo sa tam nielen o peniaze, ale aj tancovalo a spievalo piesne. Taliani si túto inštitúciu veľmi obľúbili. Preto sa čoskoro začali otvárať kasína aj v iných regiónoch krajiny. Mnohé herne patrili mafii.

Teoreticky by v herniach mohol hrať každý. V praxi však mohli hrať len bohatí ľudia. Na dôkaz svojho bohatstva nosili hráči trojuholníkové klobúky. A tiež mnohí z nich nosili masky kvôli súkromiu.

Po čase boli talianske herne zatvorené a postavené mimo zákona. A cirkev začala považovať takéto zábavy za zbožné. Štafetu vo vývoji herní prevzalo Francúzsko. Mazarini, ktorý bol šľachetným milovníkom hazardných hier, sa rozhodol doplniť pokladnicu týmto spôsobom. Práve vo Francúzsku bola vynájdená ruleta, ktorú dodnes nájdete vo všetkých kasínach.

Obmedzenia rozvoja hazardných hier

Kasína sa najprv rýchlo objavili v rôznych regiónoch Ameriky a Európy. Hráči v nich rozhadzovali obrovské sumy peňazí. Výsledkom tohto trendu bolo zatváranie herní. V Amerike bolo zakázané otvárať kasína všade okrem New Jersey a Nevady. Dlhý čas boli zakázané aj lotérie a rulety. Hráči sa preto mohli spoliehať len na šťastie, a nie na svoje schopnosti. Napoleon vo Francúzsku povolil otvorenie herní len v oblastiach s minerálnymi vodami. Postupne pod tento zákaz spadali všetky kasína v Európe okrem Monte Carla. Práve sem sa sťahovali tisíce nadšencov hazardných hier.

Online kasína

V 90. rokoch sa začali objavovať prvé online kasína. Spočiatku ponúkali len klasické hracie automaty, ruletu a poker. Po čase sa však zvýšil nielen počet vývojárov softvéru, ale aj ponuka dostupných hier. Dnes je na svete viac ako 150 poskytovateľov. A samotné online kasína sa ľahko prispôsobujú novým technológiám a kultúrnym hodnotám.

Záver

Odkedy sa hazardné hry presunuli na rozsiahly internet, stali sa dostupnými pre veľmi široké publikum. Z hľadiska emócií sa však nič nezmenilo. Ľudia tiež dúfajú, že počas hrania vyhrajú a získajú svoju porciu adrenalínu. Existuje kategória občanov, ktorí považujú hazardnú zábavu nielen za zdroj potešenia, ale aj za spôsob, ako zarobiť okrúhlu sumu za niekoľko minút. Veď všetko, čo moderní hráči potrebujú – otvoriť si obľúbené kasíno, uzavrieť stávku a čakať na výsledky. Ak sa okolnosti vydaria, fanúšikovia hazardných hier si budú môcť doplniť rozpočet a vyhrané peniaze minúť podľa vlastného uváženia.

pozn. redakcie: V reklamnom texte sa nachádza reklamný odkaz na hazardné hry (+18) zákona 30/2019 Z.z. o hazardných hrách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Môže vás zaujať: