Hlásenie! Slovenskí dôchodcovia na Kanároch stále nie sú

Dalito.sk/Kanárske ostrovy, promenáda v Las Palmas, vonku 26°C, voda asi 18°C, ale na pláží a promenáde to žije/foto: Dalito.sk

Pamätám si to ako dnes . Je rok 1999 a ja sedím na tlačovej konferencii vo vládnej Papierničke. Za predsedníckym stolom jeden z ministrov, na ktorého si dnes už málokto spomenie a sľuboval a sľuboval a sľuboval… 

Minister práce , sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši z SDĽ. Kto si už dnes na neho spomenie?! A sľuboval a sľuboval. Tentoraz dôchodky rakúskych a nemeckých dôchodcov, za ktoré budú slovenskí oddychovať rovnako často na Kanárskych ostrovoch, ako ich súkmeňovci z rozvinutých krajín.

Presne tam, kde  je všetko prispôsobené práve pre ľudí, ktorí si užívajú zaslúžený dôchodok. Inak vedeli ste, že naši západní dôchodcovia tam letia bez bariel? Veď na čo, požičajú si ich rovno na mieste, objednajú si tu aj ošetrovateľku a sanitky zo špičkových nemocníc tu chodia  tak rýchlo, že si to ani neviete predstaviť.

Toto nám dávno pradávno sľuboval ten minister.  Už vtedy som ako novinárka pochybovala a hovorila sama sebe, bože, ty zasa trepeš a zasa ti niekto naletí. Veľa ľudí mu aj naozaj naletelo…

„O čo sme my horší, ako títo, čo sa vracajú do Viedne? Robíme rovnako, možno aj viac …. ,“ zamyslel sa nahlas manžel na letisku, keď sme sa vracali domov.  Za letenky, ktoré sme vyhrali v tombole sme sa totiž boli na vlastné oči pozrieť tam, kde občanom v roku 1999 na tlačovej konferencii sľuboval „hlúposti“ jeden z mnohých ministrov.

S poľutovaním mu, aj vám, však musím opäť a zaraz oznámiť, že takmer 30 rokov od Nežnej revolúcie si kávičku, paillu, vínečko a cigary  na slávnej promenáde v Las Palmas nevychutnával jediný slovenský dôchodca. Teda aspoň my sme takého nestretli, aj keď vieme, že zopár Slovákov tam býva. Ale aj medzi nimi sa nájdu takí, čo patria do kategórie „sľubotechny“.

Stretli sme iba tri slovenské dámy v rokoch, budúce dôchodkyne bez dôchodkov, ktoré však naproti rakúskym a nemeckým dôchodcom  neležali na ležadlách v závetrí slnečníkov, ale na uterákoch na studenom piesku, ktorý sa pod vplyvom vetra točil okolo nich, akoby im chcel naznačiť, nie dámy, zatiaľ na to v plnej paráde nemáte.

Okolo žien, na ktorých bolo evidentne vidieť, že doma nečakajú s natrčenou rukou, ale tvrdo pracujú a na túto vianočnú dovolenku možno šetrili roky.

O čo sú horšie ony, ako neďaleko s pohárom červeného vína v ruke rakúske dôchodkyne?

Od jalových rečí ministra prešlo už viac ako 19 rokov , ale dodnes sú pláže v Las Palmas plné iba nemeckých a rakúskych dôchodcov, či mladých rodín z Anglicka a Škandinávie.

Lucia Tomečková s anglickým dôchodcom na promenáde v Las Palmas/foto: Dalito.sk

O čo sme my horší národ ako oni? Prečo aj naši dôchodcovia, ktorí celý život tvrdo pracovali nemajú právo na dôstojný dôchodok? Naozaj im, či nám, stačia od politikov pohodené kostičky? Mne teda nie, mojej rodine určite nie.

A spomínate si ešte na reči  o  dvojnásobných platoch a živote ako vo Švajčiarsku! Jediné čo  splnili sú dvojnásobné platy pri násobne drahšom živote.

Za celé desaťročia nám už politici nasľubovali asi úplne všetko.  To nás socializmus a KSČ skutočne tak otupili, že nám stačia vlaky zadarmo, či o centy zlacnené kura? Asi áno, teda skôr určite, ale aj to nie všetkým. Nám doma nie!

Raz sa slovenský bývalý premiér Fico v Bruseli pochválil, ako ľahko   spravuje našu krajinu a ako dokáže ľudí udržať doma bez neštrajkových nálad s iba 300 eurovým dôchodkom. Že, ako sa vraj na neho v Bruseli s údivom pozerali premiéri západných krajín, ako to dokáže….

Nuž,  žijeme iba tak, ako si zaslúžime, takže sa vlastne nemôžeme ani sťažovať. Lebo „to čo volíme“ je naša vizitka, vizitka  našej zodpovednosti a zrelosti k sebe samým.

A pozor! Inak na Kanárskych ostrovoch neboli ani dánski dôchodcovia. Tí totiž chodia na Floridu.  Mimochodom,  Dánsko má takmer rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko. Ale asi sotva predsedu parlamentu, ktorý získal titul za plagiát, „excelentných“ daňových podvodníkov, či vysokopostavených politikov a funkcionárov, ktorí sa bez problémov nechajú kompromitovať ženskou, zatvorenou vo vyšetrovačke a obvinenou v prípade vraždy slušného mladého človeka a novinára a jeho milovanej snúbenice či ďalšieho primátora.