Holmenkollbakken: jediný skokanský mostík na svete z ocele

Holmenkollene je najväčší a jediný oceľový skokanský mostík na svete/foto: Dalito.sk

Holmenkollen je severozápadné predmestie nórskeho hlavného mesta Oslo. Patrí do mestskej časti Vestre Aker. Miestni toto miesto vyhľadávajú ako oázu pokoja. Ak si tu kúpite chatu, dom či vilu, pravdepodobne budete patriť medzi najbohatších v krajine. S  nadmorskou výškou 371 metrov nad morom je najvyššie položenou časťou nórskej metropoly. Hollmenkollen je známy najmä ako rekreačné a vrcholové stredisko zimných športov, kde sa pravidelne konajú súťaže najvyššej svetovej kategórie.

Práve vďaka blízkosti prírody aj veľkomesta je Holmenkollen vyhľadávanou rezidentnou oblasťou, ktorá patrí medzi najdrahšie. Nachádza sa tu aj vila Kongsseteren, v ktorej trávi zimné prázdniny aj nórska kráľovská rodina.

Výhľad z národnej arény na mestskú časť Vestre Aker v Oslo/foto: Dalito.sk

Oblasť je mimoriadne dobre dostupná nielen autom, ale aj metrom. Je to aj obrovská výhoda pre návštevníkov aj svetových športových podujatí v lyžiarskom areály Národnej arény Holmenkollen, ktorej hlavnou dominantou je skokanský mostík Holmenkollbakken. Aj mimo súťažnej sezónny je to mimoriadne vyhľadávaná turistická  atrakcia.

Skokanský mostík Holmenkollbakken mimo športovej sezóny/foto: Dalito.sk

Mostík naprojektovala dánsko-belgická architektonická kancelária, ktorá mu pripísala hneď niekoľko naj.

Pohľad pre bohov

Ak ste niekedy navštívili napríklad finále Svetového pohára v letoch na lyžiach v slovinskej Planici a zažili ten pohľad zospodu, keď sa akoby priamo na vás z neba rúti skokan na lyžiach z neuveriteľnej výšky, viete, že k mostíkom sa dostanete iba mimo súťažných dní. Nemusíte stáť ani úplne hore, aby vás k zemi tlačila jeho majestátnosť. A nemusí ísť iba o ten najväčší mostík pre lety na lyžiach.  

Holmenkollene je najväčší a jediný oceľový skokanský mostík na svete/foto: Dalito.sk

Pôvodný skokanský mostík Holmenkollbakken otvorili ešte 30. januára 1892, kedy areál slávnostne otvorili a modernizujú dodnes. Okrem mnohých ročníkov Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní aj biatlone, sa tu v roku 1952 konali aj Zimné olympijské hry.

Jediný oceľový

Holmenkollen Ski Festival je dodnes súčasťou Svetového pohára bežcov a skokanov na lyžiach. V areáli skokanských mostíkov v Holmenkollene je najväčší jediným oceľovým skokanským mostíkom na svete, ktorý má súvislú ochranu proti vetru pozdĺž celej rozbehovej dráhy.

Nový mostík oficiálne otvorili 3. marca 2010. Rozbeh má dĺžku 96,95 m, najstrmší bod 36 stupňov a výška odrazového mostíka je tri metre. Doskočisko má konštrukčný bod 120 m. Najstrmší bod 35,7 stupňov a šírka doskočiska v pristávacej zóne je 25,2 m. Výškový rozdiel od hrany odrazového stola po konštrukčný boj je 59,1 metra. Na mostík sa dostanete približne 250 schodmi, ktoré musíte poctivo vyšliapať. Inú možnosť nemáte.

Rekord mostíka drží Nór Robert Johansson so 144,0 metrami. Zapísal ho minulý rok.   

Doskočisko skokanského mostíku Holmenkollbakken/foto: Dalito.sk

Najstaršie múzeum na svete

Skokanský mostík sa nachádza približne 425 m nad morom a na jeho výstavbu potrebovali tisíc ton ocele.

Za údržbu celého areálu je dodnes zodpovedná miestna samospráva Oslo. Zodpovedá aj za jeho budúci rozvoj. Do areálu sa zmestí 70 000 divákov. Od roku 1892 celkovo mostík prestavali devätnásťkrát.

História opráv mostíku/foto: Dalito.sk

Počas druhej svetovej vojny slúžil armáde.  Oslo tu v roku  1923 založilo aj miestne lyžiarske múzeum, ktoré je najstaršie na svete.

Monumentálna socha nórskeho kráľa Haakon VII. v športovom areáli, milovníka biatlonu a pudlov kráľovských/foto: Dalito.sk

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

1 reakcie na Holmenkollbakken: jediný skokanský mostík na svete z ocele