Hydratácia z pohľadu gastroenterológa: Voda a lepšie známky? Veru áno. Otrava vodou je výnimočná

Dalito.sk/foto: Cesilie I. Steinaa

Priatelia, ja vám to hovorím, že voda je zázrak. Rovnako, ako v predchádzajúcich dvoch častiach, aj v tejto vás budem naďalej presviedčať, že nič lepšie na pitie nenájdete. Aj v tretej. Ale poďme sa teraz pozrieť aj na iné štúdie.

Ukázalo sa, že nedostatočné pitie vody má vplyv aj na veci, o ktorých sa predtým nikomu ani nesnívalo. Napríklad na kognitívne vlastnosti. Ak sa deťom v školách zlepšil pitný režim, mali lepšie výsledky v matematike, ako aj lepšie si zapamätali učivo.

 Štúdia na 447 študentoch ukázala nepriamo vplyv vody na kognitívne vlastnosti. Študenti, ktorí zo sebou priniesli na skúšku vodu, mali lepšie známky v porovnaní so študentami, ktorí prišli bez vody. U žien sa ukázalo, že nedostatočné pitie vody má vplyv na ich náladu.  Štúdia z roku 2018 ukázala, že ľudia, ktorí pili menej vody mali väčšie riziko vzniku depresie a úzkosti. Výskum z roku 2014 zase, že znížený príjem vody nepriaznivo ovplyvnil náladu. Na druhej strane jedinci, ktorí pili dostatočné množstvo vody boli kľudní a pokojní.

Existujú taktiež dáta, ktoré ukazujú na vplyv vody a sociálne správanie. Tí, ktorí pijú menej vody, nie sú akoby ochotní riskovať, viac sa boja rôznych rizík, vyplývajúcich z ich činov. Uvedené dáta iba podporujú fakt, že popri sledovaní príjmu makro, či mikroživín, treba sledovať aj rovnako dôležitú živinu, ktorou bezpochyby je voda.

Ako jednoducho odmerať, či pijem dosť vody

Aby sme si odsledovali, či sme správne hydratovaní,  máme k dispozícií pomerne jednoduchý biomarker, a tým je farba moču. Taktiež je pomerne ľahké sledovať, ako často chodíme na záchod (norma je 4-10 x za 24 hodín). Podľa toho vieme, či sa máme napiť.

Dôležité je, aby sme vodu mali neustále pri sebe. Je to jednoduché, napríklad si dajte pred seba na pracovný stôl pohár vody. Kým pôjdete od stola, skontrolujte jeho stav a podľa toho viete, či ste pili, nepili…

Rovnako je dobré si v kancelárií napríklad ráno dať na stôl džbán, alebo karafu vody. Pri odchody by mala byť karafa prázdna. Alebo si kúpte fľašku s označením, ktoré vám jasne ukáže, koľko vody ste od rána vypili.

Čakať na smäd sa nevypláca

Keď sa prihlási na radu smäd, väčšinou už je neskoro. Už sme podhydratovaný, čiže nie sme optimálne hydratovaný. Smäd nám hovorí o tom, že sme už stratili väčšie množstvo vody. Ide skôr o inštinkt prežitia a nie o jemné vyrovnanie tekutinovej rovnováhy. Keď pociťujeme smäd , naše myslenie sa sústredí v prvom rade na to, aby sme dodali do nášho organizmu vodu. Prerušíme všetky činnosti a začneme v našom okolí hľadať vodu.

Otrava vodou

Určite ste počuli správy o takzvanej otrave vodou. Nemajte však strach. Neobávajú sa toho ani autority a vidno to aj na stanovených odporúčaniach, ktoré nemajú hornú hranice konzumácie vody.

Tento horný limit sa nezaviedol, lebo intoxikácia vodou je naozaj extrémne zriedkavá. Môže k nej dôjsť pri vytrvalostných športoch, ako je napríklad ultramaratón…

Rizikom je takzvaná dilučná hyponatrémia. Keď ju skúmali vedci z Harvardu u bostonských maratónskych bežcov zistili, že tí bežci, ktorí boli ohrození takouto intoxikáciou boli tí, ktorí pribrali počas pretekov 3-4,5 kg. Áno, dobre čítate, počas maratónu pribrali, čiže u nich išlo nie o bežecké, ale pitné preteky. Inými slovami, pili omnoho viac vody, ako potrebovalo ich telo. Tento stav je preto v rámci bežnej populácie extrémne zriedkavý. Aj tu je veľmi jednoduchá rada, treba vždy počúvať svoje telo.

Stačí vedieť, že keď sa potrebujete rýchlo rehydratovať, organizmus vie spracovať príjem iba do 1,5 litra tekutiny za jednu hodinu. Toto je množstvo, ktoré naše telo vie za hodinu vstrebať. Čiže piť viac ako uvedené nemá zmysel. Treba samozrejme vedieť aj to, že pitie nadmerného množstva vody nie je pre náš organizmus o nič lepšie, ako pitie primeraného množstva.

Pokračovanie nabudúce…

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)