Je to v práci katastrofa? Namiesto pasívneho vyčkávania a obzerania sa po novej práci stačí zmeniť prístup

ilustračné foto: Shutterstock
DALITO -
  • Keď je funkcia primalá 
  • Džob šitý na mieru 
  • Personalizované pre intrapreneurov 

Zriedkakedy bývajú zamestnania navrhnuté na mieru individuálnym potrebám. Správnym nástrojom sa to však dá zmeniť. V tom spočíva princíp job craftingu. 

So získavaním stabilného pracovného miesta je to ako s hľadaním oblečenia v obchode s konfekciou. Ak máte to šťastie a dochádza k zhode s firemnou kultúrou zamestnávateľa, je to skvelé. Lenže v prípade, že sa po niekoľkých mesiacoch začínate cítiť na kancelárskej stoličke či v rovnošate nepohodlne, treba s tým niečo spraviť. Job crafting znamená, že namiesto pasívneho vyčkávania a obzerania sa po novej práci stačí zmeniť prístup. Z ubíjajúceho džobu sa takto môže napokon stať práca snov. Taká, ktorá vás neprestane nadchýnať a bude v súlade s predstavami, ktoré ste od zamestnania mali pred pracovným pohovorom. Taká skvelá práca však málokedy prichádza ako hotová vec a preto je potrebné pričiniť sa o to, aby sa takou stala. 

Džob šitý na mieru 

Zadané a nariadené úlohy v rámci pracovnej zmeny dokážu potrápiť a nie vždy sa do nich vrháme s dostatočným nadšením. Navrhnúť zamestnávateľovi alebo manažérovi, aby vám zmenil pracovnú náplň, by bolo zrejme až príliš demokratické riešenie, zvlášť ak vás personalista obsadil na pozíciu, ktorá je dôležitejšia. V praxi s však neraz stáva, že zamestnanci po prijatí hľadajú spôsob, ako sa povinnostiam vyhnúť a tak radšej premýšľajú o tom, čo by ich mohlo zaujímať viac. Job crafting však predpokladá, že v rámci personalizácie zamestnania dochádza k postupnému nadobúdaniu nových poznatkov a zmenám prístupu.

Odmietať teda existujúce povinnosti a žiadať si namiesto nich iné, sa nezhoduje s koncepciou job crafting. Vytváranie pracovného miesta totižto prebieha vnútri existujúcej pozície a vyžaduje si aktívny prístup a iniciatívu zo strany pracovníkov. Pozornosť by mala byť na strane manažérov a súčasne na strane podriadených, ktorí sa prejavujú v pracovných výkonoch odlišne, v závislosti od charakteru a typu úlohy. Práve v týchto bodoch sa prejavuje postupná personalizácia pracovného miesta a vytváranie si takých podmienok, ktoré daným zamestnancom vyhovujú viac.

Keď je funkcia primalá 

Job crafting obvykle prebieha súčasne na niekoľkých úrovniach. Predstavuje upravovanie a zefektívňovanie pracovných činností, komunikácie s kolegami, ale takisto samostatný alebo iniciovaný uspkilling, ako aj znovuobjavenie zmyslu a radosti z práce, ktorú robíme. Čas od času sa môže ktokoľvek z nás ocitnúť v zamestnaní, ktoré ho neuspokojuje, prípadne je súčasťou prechodného obdobia, počas ktorého sa potrebujete rozhodnúť, ktorým smerom sa v kariére ďalej uberať. Môže sa však stať, že v zamestnaní dosiahnete všetky kariérne ciele a chýba vám nový impulz. Ten paradoxne nemusí čakať v inej firme, no vďaka job craftingu ho možno vyvolať práve tam, kde práve pôsobíte.

Viac sa dočítate v článku Ako fixnúť pracovnú pozíciu bez toho, aby ste sa vzdávali zamestnania? na pracuj.sk.

Môže vás zaujať: